موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/15834 :کد

0

حادثه منا جنایت آل سعود است

  شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۵
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -حادثه منا جنایت آل سعود است

دادستان کل کشور گفت: به نظر ما این مسئله نباید به عنوان بی‌کفایتی و بی‌تدبیری مطرح شود بلکه جنایت آل سعود علیه زائران و میهانان خدا است که حکومت سعودی موظف به تضمین جان زائران بود.

دادستان کل کشور گفت: به نظر ما این مسئله نباید به عنوان بی‌کفایتی و بی‌تدبیری مطرح شود بلکه جنایت آل سعود علیه زائران و میهانان خدا است که حکومت سعودی موظف به تضمین جان زائران بود.

 

به گزارش خبرنگار تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی پس از جلسه ستاد مبارزه با جرایم خاص، به حادثه منا اشاره کرد و گفت: برای هر بیننده‌ای تاسف‌بار و تاسف‌انیگز است که میهمانان خدا اینگونه مورد آسیب قرار می‌گیرند. در یک بیان می‌توان از این کاری که انجام شد به عنوان بی‌تدبیری و بی‌کفایتی یاد کرد اما حقیقت این است که این فاجعه تنها بی‌کفایتی نیست بلکه یک جنایت است.

وی توضیح داد: بیش از هزار سال است که زائران بعد از وقوف در عرفات مشعر، راهی منا می شوند و از جمله مناسک، مسئله رمی جمره است. وقوع حادثه در بستن راه آن هم با علم و عمد بر زائرانی که در یک نقطه مشخص می‌خواهند رمی جمره را انجام دهند، قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود. 

دادستان کل مشور تاکید کرد: به نظر ما این مسئله نباید به عنوان بی‌کفایتی و بی‌تدبیری مطرح شود بلکه جنایت  آل سعود علیه زائران و میهانان خدا است که حکومت سعودی موظف به تضمین جان زائران بود.

وی ادامه داد: تامین جان میهمانان، جزء میثاق‌های بین المللی است و مکه و مدینه ارتباط به یک جریان خاص ندارد بلکه متعلق به همه مسلمانان جهان است و آنجا باید بلند امن برای همه مسلمانان بویژه در ایام انجام مناسک حج باشد. در ایام زیارتی حضرت رضا و ایام عید بیش از 10 میلیون زائر به مشهد مقدس  می‌آیند و می‌روند و حادثه‌ای اتفاق نمی افتد. بستن مسیر بخصوص اینکه در گزارشات آمده به دلیل عبور وزیر دفاع یا نخست وزیر این کشور، کاملا قابل بررسی است.

رئیسی افزود: ما به عنوان دادستانی از دولت و دادستان عربستان می‌خواهیم در این مسئله نه فقط ماموران دم دستی بلکه دولتمردان خود را که مرتکب این جرم شدند، مورد محاکمه قرار دهد. اگر این مسئله توسط دولت سعودی رسیدگی نشود از دادگاه‌های بین‌الملی می‌‌خواهیم جنایت آل سعود را مورد رسیدگی قرار دهد.

دادستان کل کشور اضافه کرد: این مسئله به لحاظ حقوق بین‌الملل قابل رسیدگی است و در این ارتباط با دادستان‌های کشورهای اسلامی رایزنی خواهیم کرد و آل سعود باید پاسخگو باشد و حکومت سعودی بداند حتماً محاکمه‌شان را از مجامع بین‌المللی خواهیم خواست. 

                               

دادستان کل کشور     منا     جنایات            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :