a/15866 :کد

0

سکوت میراث فرهنگی درمورد تأسیسات آب‌رسانی تاریخی بروجرد شکست

  شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۴ — ۱۵:۳۰
تعداد بازدید : ۴۴۱   
 تحلیل ایران -سکوت میراث فرهنگی درمورد تأسیسات آب‌رسانی تاریخی بروجرد شکست

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از تاسیسات آبرسانی تاریخی شهرستان بروجرد بازدید کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از تاسیسات آبرسانی تاریخی شهرستان بروجرد بازدید کرد.
به گزارش تحلیل ایران، مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان ظهر امروز شنبه از محل تاسیسات آبرسانی قدیمی یافت شده در شهر بروجرد بازدید به عمل آوردند.

غلامرضا سلیمانی در این بازدید ضمن دریافت گزارشی از اقدامات صورت گرفته بر اجرای هرچه سریعتر شمع زنی برای پایداری بیشتر و ممانعت از ریزش دیوار و جلوگیری از بر هم خوردن چیدمان تاکید کرد.

وی گفت: علیرغم شواهد ظاهری، آثار یافت شده در داخل زمین گودبرداری شده نیست و همانگونه که پیش از این نیز در گزارشهای خبری تاکید شده است این اثر در زیر دیواری است که در تملک دژبانی ارتش بوده که در اثر ریزش دیوار خاکی در زمین مجاور نمایان شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان اظهار داشت: انتشار اخباری مبنی بر عدم توجه کافی میراث فرهنگی لرستان به تاسیسات آبرسانی یافت شده در بافت تاریخی شهر بروجرد صحت نداشته و گزارشهای مکتوب برای تنویر موضوع و تصمیم گیری لازم به سازمان مرکزی منعکس شده است.

گودبرداری رازِ «ارگ بروجرد» را فاش کرد

بنا بر این گزارش، ۱۱ ام شهریور ماه امسال بود که گودبرداری یک ساختمان در بروجرد راز سیستم آب‌رسانی تاریخی را فاش کرد، سیستمی که گفته می‌شود از ارگ تاریخی این شهر به‌جای مانده است.

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد در این رابطه پیش از این به خبرنگار مهر گفته بود: کشف این سیستم آب‌رسانی در خیابان حافظ جنوبی بروجرد به دنبال یک گودبرداری و پی‌کنی ساختمان صورت گرفته است.

حجت یارمحمدی ادامه داده بود: در جریان این گودبرداری آثار تأسیسات و سیستم آب‌رسانی قدیمی دیده‌شده که در قالب این سیستم خمره‌های سفالی برای پالایش آب و گل‌ولای موجود در آن استفاده‌شده و کار تصفیه آب را انجام می‌داده است.

کشف تاسیسات آبرسانی تاریخی در بروجرد‎

وی با اشاره به وجود یک سیستم تقسیم آب هوشمندانه در این تأسیسات کشف‌شده بیان کرده بود: این مجموعه از شهر قبلاً بخشی از ارگ حکومتی بوده است.

یارمحمدی ادامه داده بود: به نظر می‌رسد این سیستم آب‌رسانی در محوطه باغ تعبیه‌شده است.

مجموعه کشف‌شده توسط میراث فرهنگی تحت حفاظت و بررسی است

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد با اشاره به انجام بررسی‌های اولیه در این زمینه عنوان کرده بود: مستندسازی کلی از آثار کشف‌شده و وضع موجود صورت گرفته است.

یارمحمدی افزوده بود: هنوز تصمیم‌گیری انجام‌نشده که این سیستم به همین صورت باقی بماند و یا آثار تاریخی را بیرون آورده و به مکان حفاظت‌شده دیگری منتقل کرد.

وی با اشاره به بررسی‌های کارشناسان در مورد پیشینه این سیستم آب‌رسانی گفته بود: فعلاً نمی‌توان در مورد دوره تاریخی این تأسیسات اعلام نظر قطعی کرد.

کشف تاسیسات آبرسانی تاریخی در بروجرد‎

مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد یادآور شده بود: در حال حاضر مجموعه کشف‌شده توسط نیروهای یگان حفاظت و کارشناسان میراث فرهنگی تحت حفاظت و بررسی قرار دارد.

بنابراین گزارش شهر قدیم بروجرد دارای دولایه حفاظتی بوده که اولی تمام شهرراحاطه می‌کرده و دارای۵۷ برج بوده است داخل این محدوده که حدود ۲۸۰ هکتار وسعت داشته یک‌لایه حفاظتی ویژه برای ارگ حکومتی نیز وجود داشته است.

محل کنونی ارگ شامل محوطه دژبان، سالن تختی، دبیرستان احمدیه، دبیرستان امام خمینی، اداره دارایی، مخابرات شهید قندی بوده که دروازه ارگ حدودا نزدیک سه‌راه شهید قندی در خیابان سعدی قرار داشته و بر همین اساس قدیمی‌های شهر هنوز به خاطر دارند که این محدوده و تقریبا انتهای خیابان سعدی را دروازه ارگ می‌گفتند. بدیهی است ورودی ارگ یا حداقل یکی از ورودی اصلی آن در همین حدود قرار داشته است.

به‌هرحال ارگ حکومتی مانندیک باغ بزرگ داخل شهر قرار داشته و از یک سیستم آبیاری طراحی‌شده برخوردار بوده است.

در این کار با استفاده از لوله‌های سفالی (تمپوشه یا تنپوشه) کار انتقال آب و استفاده از ظروف سفالی بزرگ محلی برای تقسیم آب و هم‌زمان گرفتن گل‌ولای از آب و کاهش احتمال گرفتگی در مسیر آب را تعبیه کرده اند.

نکته قابل‌توجه در این موضوع دقت نظر در بهره‌مندی از منابع آب است.

منبع : مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :