موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/15937 :کد

0

مجوز رسمی برای هر گونه تجمعی را صادر نکرده‌ایم

  شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۴ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۲۸۷   
 تحلیل ایران -مجوز رسمی برای هر گونه تجمعی را صادر نکرده‌ایم

وزیر کشور از موافقت عربستان با ارسال ده تیم تجسس ایرانی برای تشخیص مجروحین حادثه منا خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران،سومین جلسه ستاد ویژه پیگیری حادثه منا با حضور وزیر کشور و نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، بهداشت و معاون صدا و سیما برگزار شد.

وزیر کشور پیرو تشریح این ستاد اظهار داشت: ما دیشب پیرو پیگیری حادثه منا جلسه ای با وزرا عضو این ستاد داشتیم در این جلسه مصوباتی را ابلاغ کردیم.
وی با اشاره به ابعاد مختلف این مصوبات اظهار داشت:  موضع انتقال جان‌باختگان، وضعیت مفقودین، تشکیل ستادی در استان‌ها برای سرکشی از خانواده های آن‌ها، همراهی و همدلی و ابراز تسلیت و تسلی مورد بررسی قرار گرفت
وی افزود: با توجه به استقبالی که از این پیکرهای جان‌باخته خواهد شد برنامه ریزی برای  اجرای مراسم تشییع صورت خواهد گرفت.
وزیر کشور اضافه کرد: امروز در شرایط کنونی شاهد بودیم که فضای مجازی اطلاعات غلط و تصاویر نامناسب آرشیوی را نشان می‌دهد که این امر احساسات و هیجانات را تحریک می‌کند از مردم خواهش می‌کنیم با تسلط و با آرامش به این مسئله توجه کنند و مسئولان ذیربط ضمن تسلی به خانواده های داغدار به مدیریت مناسب  انتقال مجروحین و تشییع جنازه‌ها با ساماندهی مناسب و با جدیدت پیگیری شود.
وی با تاکید بر این که ما با جدیت از نظر حقوقی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد اظهار داشت: در این راستا با مراجع بین‌المللی و نهادهای بین‌الملل اقداماتی را باید انجام دهیم دولت و دستگاه های اجرایی نیز پای کارند ما این موضوع را موضوع خانوادگان داغدار نمی‌دانیم بلکه این متعلق به همه ایران اسلامی است.
رحمانی فضلی با تاکید بر این که دولت عربستان قطعاً باید در این راستا پاسخگو باشد تاکید کرد: پیرو مدیریت ضعیف و ناکارآمد مأمورین عربستان دولت این کشور با برخی از وزرایش برخورد کرد که این نشان می‌دهد که خودشان بر ضعف مدیریت مأمورانشان واقف اند.
وی درباره این که اخبار متناقض زیادی پیرو این اتفاق به گوش می‌رسد و برخی می‌گویند مدیر کاروان پسر ملک سلمان موجب این اتفاق شد اظهار داشت: در این راستا خبرهای ضد و نقیضی به گوش می‌رسد  و آن‌ها تکذیبیه برای ما فرستاده‌اند و ما تکذیب رسمی آن‌ها را بر عهده وزارت خارجه گذاشتیم تا آن‌ها بررسی کنند و ما در این راستا موظفیم اخبار رسمی را به گوش ملت برسانیم.
رحمانی فضلی درباره این که اجازه ورود کادر پزشکی ایران را دولت عربستان به داخل کشورش نمی‌دهد اظهار داشت:دیروز در جلسه تصمیم بر آن شد که تیمی از ایران با مسئولیت وزارت ارشاد و هلال احمر به عربستان برود و همچنان به دنبال گرفتن ویزا هستند و آن چه که مسلم است و حق مردم ما است نهایت همکاری مأمورین عربستان با ستاد بعثه است.
وی افزود دولت عربستان موافقت کرده است که ده تیم تجسسی ما به بیمارستان‌های آن‌ها سرکشی کرده تا مجروحان را شناسایی کنند.
وی درباره این سؤال که بیشترین نگرانی برای مفقودین است چه تدبیری برای این امر اندیشیده‌اید اظهار داشت: کسانی که مفقودی دارند و وضعیت مشخصی ندارد رسماً نمی‌توان اعلام کرد شاید برای اعمال حج رفته یا برای سرکشی به زخمی‌ها رفته‌اند ده گروه تجسسی که قرار است به ریاض اعزام شوند این موضوع را پیگیری می‌کنند.
وی درباره ورود جنازه های زائران ایرانی به مراکز استان‌ها اظهار داشت: هماهنگی‌های لازم در فرودگاه انجام شده و شرکت هواپیمایی ایران آمادگی دارد که به سرعت مراسم استقبال و تشییع را انجام داده و سپس جنازه‌ها به شهرستانشان فرستاده شود.
وزیر کشور درباره این که آیا افرادی که در مقابل سفارت عربستان تجمع کرده بودند مجوز داشتند اظهار داشت: مجوز رسمی برای هیچ گونه تجمعی صادر نکردیم و نیازی به این تجمعات در شرایط فعلی احساس نشد اما در مقابل این تجمعات باید مدیریت صحیحی صورت گیرد.
وی افزود: اعتراض مردم پس از نماز جمعه حرکت خود جوش مردمی بود ما به این نتیجه رسیده‌ایم که تا زمانی که حجاج به کشور منتقل نشده‌اند و مسئولان بعثه بر ریاض دچار مشکل نشود و این که دولت عربستان با ما در این باره همکاری کند با حفظ تعلقات روحی این موضوع را مدیریت کنیم.
وزیر کشور درباره پرداخت غرامت به ایران اظهار داشت: ما از نظر حقوقی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
وی در پاسخ به باشگاه خبرنگاران درباره این که گفته می‌شود عده ای از مفقودین در زندان هستند تصریح کرد: در این راستا اطلاعی به دست ما نرسیده است.
وزیر کشور درباره  ضرورت ورود سازمان کنفرانس اسلامی به این موضوع تصریح کرد: ما در چارچوب شرایط بین‌المللی حرکت خواهیم کرد و توافق نامه امنیتی با دولت عربستان داریم و موضوع را به صورت حقوقی پیگیری خواهیم کرد.
وزیر کشور در ادامه از رسانه‌ها خواست تا اطلاع رسانی درست را ارائه دهند و این اطلاع رسانی از مسیرهای قانونی ارائه شود.
                               

مجوز     تجمع     حجاج     عربستان        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :