موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/15952 :کد

0

روابط تهران - بغداد در منطقه الگو خواهد شد

  یکشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۴ — ۰۱:۵۶
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -روابط تهران - بغداد در منطقه الگو خواهد شد

ایستادگی ملت عراق در کنار مرجعیت و حمایت جمهوری اسلامی، سه ضلعی هستند که در کنار دولت عراق باعث موفقیت اصلاحات در عراق خواهد شد و کشور را مصون خواهد کرد.

سفیر عراق در تهران با تأکید بر ضرورت اصلاحات در این کشور گفت: ایستادگی ملت عراق در کنار مرجعیت و حمایت جمهوری اسلامی، سه ضلعی هستند که در کنار دولت عراق باعث موفقیت اصلاحات در عراق خواهد شد و کشور را مصون خواهد کرد.

به گزارش تحلیل ایران ، «راجح صابر عبود الموسوی» سفیر عراق در ایران در گفت‌وگو با فارس، در خصوص اصلاحات سیاسی که از سوی حیدرالعبادی نخست‌وزیر این کشور دنبال می‌شود، گفت: اصلاحات در عراق لازم بود و حمایت مرجعیت در این زمینه، روند اصلاحات را شتاب داد.

وی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی هم شاهد بودیم که برخی وزارتخانه‌ها ادغام شدند و اصلاحاتی انجام گرفت، افزود: با بسیاری از مسئولان ایرانی که دیدار کردم، اصلاحات جاری در عراق را تایید کردند و نظرشان این بود که این اصلاحات باید براساس طرح کامل، منسجم و مشخصی انجام شد.

سفیر عراق با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی هرگونه اقدامی که به نفع ملت عراق باشد را تأیید می‌‌کند که شاهد این مدعا اقدامات گذشته ایران بوده است، یادآور شد: ما همچنین شاهد حمایت رهبر معظم انقلاب ایران و دستورات روشن ایشان به تمام مسئولان ایرانی بوده‌ایم که از دولت و ملت عراق حمایت و پشتیبانی کنند.

الموسوی خاطرنشان کرد: قطعا ملت و دولت عراق این حمایت، پشتیبانی و ایستادگی را فراموش نخواهند کرد و ملت‌های هر دو کشور برادر هستند.

وی همچنین با اشاره به اینکه اکثریت ملت عراق نیز اصلاحات را تایید می‌کنند و حیدرالعبادی یک فرصت تاریخی پیش رو دارد تا آن را ادامه دهد چرا که ملت پشتیبانش است، اظهار داشت: قطعاً اینگونه اصلاحات، چالش‌های بزرگی را در مقابل دارد، اما امیدواریم که با کمترین خسارت‌ها و اشتباهات بتوانیم آن را پیش ببریم. عراق در برابر چالش‌های بزرگی قرار دارد، ولی معتقدیم که در مقابل آنها پیروز خواهیم شد.

سفیر عراق در پاسخ به این سوال که اصلاحات سیاسی حیدرالعبادی افراد و گروه‌هایی را نشانه گرفته که در این کشور قدرت و نفوذ دارند؛ با این وجود چه میزان امید به موفقیت آن وجود دارد؟ گفت: طرحی به این بزرگی قطعاً چالش‌های بسیار بزرگی خواهد داشت. بسیار بدیهی است که اصلاحات منافع برخی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، لذا می‌بینیم کسانی که زیان دیده‌اند یا تصور دارند که در آینده زیان خواهند دید، اعلام کردند که در اصل و اساس با اصلاحات موافقند، اما در مورد جزئیات مشکل دارند.

الموسوی با بیان اینکه اگر در برابر این چالش‌ها مقاومت نکنیم شکست خواهیم خورد، یادآور شد: جمهوری اسلامی نیز با مقاومت در برابر استکبار جهانی پیروز شد. پیروزی نتیجه ایستادگی است. ایستادگی ملت عراق در کنار مرجعیت و حمایت جمهوری اسلامی، سه ضلعی هستند که در کنار دولت عراق باعث موفقیت اصلاحات خواهد شد و کشور را مصون خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ائتلاف ضد داعش و دستاوردهای آن نیز گفت: ایران در خط مقدم کسانی است که در برابر داعش ایستادند و هزینه زیادی در این زمینه پرداخت کرد. همه ما به یاد داریم کارهای کثیفی که سازمان منافقین انجام داد و ایران خطر تروریسم را به خوبی درک کرده است. ملت عراق ایستادگی جمهوری اسلامی در کنار خود برای مقابله با تروریست‌ها و دور کردن آنها را فراموش نخواهد کرد.

سفیر عراق در پاسخ به این سوال که آیا ائتلاف احتمالی ایران، روسیه، سوریه و حزب الله برای مبارزه با تروریسم موثر خواهد بود؟ با ذکر این نکته که ما از هر ائتلافی که در برابر کسانی بایستد که خواهان عقب ماندگی و از بین رفتن منطقه هستند استقبال می‌کنیم، یادآور شد: خطر متوجه همه منطقه است و همه باید دست به دست هم دهند. تحرکات ایران و مقابله با تروریسم در عراق تازگی نداشته و در راستای استقرار ثبات در منطقه است.

الموسوی افزود: این تحرکات همچنین در راستای سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی است که همواره مخالف دخالت خارجی در منطقه بوده است. رهبران ایران خواستار ثبات، امنیت و پیشرفت منطقه هستند.

وی در خصوص روابط ایران و عراق نیز گفت: گام‌های مثبت و بزرگی در راستای تحکیم روابط 2 کشور در حال برداشته شدن است و مهمترین نکته این است که رهبران دو کشور در بالاترین سطوح تمایل و اراده جدی برای تحکیم روابط دارند. روابط ما به گونه‌ای دنبال می‌شود که در آینده در منطقه الگو و نمونه خواهد بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :