موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/16041 :کد

0

پیامدهای اعتیاد به خواندن اخبار حوادث

  یکشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۴ — ۱۴:۲۵
تعداد بازدید : ۳۶۴   
 تحلیل ایران -پیامدهای اعتیاد به خواندن اخبار حوادث

سردبیر پایگاه خبری جهان‌نیوز گفت: اعتیاد به خواندن اخبار حوادث به لحاظ روحی ممکن است مخاطبان را دچار بدبینی و شکاکیت کند تا جایی که در موارد حاد آن، افسردگی نیز به سراغ این افراد می‌آید.

مرتضی خلفی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره نحوه انتشار اخبار حوادث در رسانه‌ها و عدم رعایت برخی از موازین عرفی و اخلاقی در انتشار این اخبار اظهار داشت: سایت‌های خبری به خاطر "ارزش خبری برخورد" به انتشار اخبار حوادث می پردازند و و متأسفانه برخی از رسانه‌ها تعهد خاصی در نحوه انتشار اینگونه اخبار ندارند.

وی افزود: رسانه‌های زردی که مبنایشان فقط انتشار اخبار حوزه حوادث است، در برخی مواقع بی‌دلیل جنجال به پا و اقدام به بزرگ‌نمایی برخی از مسائل می‌کنند.

این کارشناس رسانه خاطرنشان‌کرد: طبق نظر اساتید حوزه روان‌شناسی و جامعه‌شناسی کسی که معتاد مطالعه اینگونه صفحات خبری شود، بی‌تردید این اعتیاد بر نگاه وی به محیط پیرامونش تاثیر خواهد گذاشت و به لحاظ روحی ممکن است فرد دچار بدبینی و شکاکیت شود تا جایی که در موارد حاد آن، افسردگی نیز به سراغ این افراد می‌آید.

سردبیر پایگاه خبری جهان‌نیوز گفت: رسانه‌ها باید به سمتی بروند که علاوه بر این‌که نباید نسبت به اتفاقات تلخی که در جامعه روی می‌دهد، سکوت کنند، سبک تنظیم خبر و تیتر زدن آن‌ها به گونه‌ای باشد که امنیت روانی جامعه را هدف قرار ندهند.

خلفی راه‌حل برطرف کردن عریان‌گویی اخبار حوزه حوادث را اضافه کردن ارزش‌های خبری جدید با هدف هدایت اذهان مخاطبان دانست و تصریح کرد: مدیران رسانه‌ها باید اخلاقیات رو به عنوان یک ارزش خبری جدید وارد ارزش‌های خبری گذشته کنند و و اجازه ندهند هر اتفاقی که دارای ارزش خبری است با هر ضریبی و با غلو منتشر شود.

وی همچنین به نقش نظارتی هیئت نظارت بر مطبوعات در زمینه رصد اخبار حوادث در رسانه‌ها پرداخت و گفت: متأسفانه مشکل بزرگ هیئت نظارت بر مطبوعات، عملکرد واکنشی آن است و این هیئت در حال حاضر نقش حداقلی خود را ایفا می‌کند.

این کارشناس رسانه یادآور شد: خبرهایی که در رسانه‌ها انتشار می‌یابد هر قدر که حاشیه‌های بیش‌تری را ایجاد کند، هیئت نظارت بر مطبوعات به آن حاشیه ورود پیدا می‌کند به طور نمونه در حال حاضر در حوزه اقتصادی به نظر می‌رسد که برخی از خبرها چهارچوب‌های خبری را شکانده‌اند و حتی به صورت جهت‌دار بازار سکه، دلار و بورس را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهند، در صورتی که نظارتی بر آن‌ها صورت نمی‌گیرد.

سردبیر پایگاه خبری جهان‌نیوز در خاتمه راه حل برطرف کردن این مشکلات را ایجاد سازمان قدرتمند نظارتی دانست که باید به صورت کنش‌گر عمل کند و فارغ از نگاه حاشیه‌ای به خبر، عمق آن را بررسی کند.

                               

حوادث     اخبار     افسردگی     اعتیاد        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :