موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حج و زیارت

a/16156 :کد

0

کشته شدن ۴۲ تبعه اندونزی و مالزی در فاجعه منا + ۸۲ مفقود

  دوشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۴ — ۰۷:۲۳
تعداد بازدید : ۵۶۳   
 تحلیل ایران -کشته شدن ۴۲ تبعه اندونزی و مالزی در فاجعه منا + ۸۲ مفقود

اندونزی روز دوشنبه اعلام کرد که ۴۱ زائر این کشور در فاجعه منا کشته شده اند و مالزی نیز پس از گذشت پنج روز از این فاجعه که به علت مدیریت غلط مقامات عربستان اتفاق افتاد، کشته شدن یک زائر این کشور را در

اندونزی روز دوشنبه اعلام کرد که 41 زائر این کشور در فاجعه منا کشته شده اند و مالزی نیز پس از گذشت پنج روز از این فاجعه که به علت مدیریت غلط مقامات عربستان اتفاق افتاد، کشته شدن یک زائر این کشور را در این فاجعه تایید کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، 'عبدالجمیل' از مقامات حج اندونزی روز دوشنبه اعلام کرد تعداد حجاج کشته شده این کشور در فاجعه منا به 41 نفر رسیده است و 10 نفر نیز در بیمارستان ها تحت درمان قرار گرفته اند.
براساس گزارش خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا)، وی گفت که همچنان 82 زائر اندونزیایی مفقود هستند و اثری از آن ها طی چهار روز گذشته بدست نیامده است.
'تابونگ حاجی' سازمان حج مالزی نیز روز دوشنبه در بیانیه ای تایید کرد که یک زائر مالزی 'در تراژدی منا' کشته شده و جسد وی روز یکشنبه شناسایی شد.
'جمیل خیر باهاروم' وزیر امور مذهبی دولت مالزی پیش از این گفته بود که براساس جدول زمانی تعیین شده توسط تابونگ حاجی قرار نبود زائری از مالزی در زمان فاجعه منا در این مکان باشد و نوبت زائران مالزی بعد از این ساعت تعیین شده بود.
گفته می شود این زائر مالزیایی به همراه حجاج اندونزی وارد منا شده است که با این فاجعه روبرو می شود. فاجعه ای که ناشی از بی تدبیری دولت عربستان است.
مقامات کشورهای اسلامی و ایران تاکید دارند دولت عربستان باید مسئولیت سنگین خود را در این حادثه بپذیرد، چون عربستان مسئول امنیت و حفاظت از جان حجاج است وهرگونه اهمال و بی توجهی در این زمینه متوجه دولت عربستان است.
برخی از مقامات کشورهای اسلامی بر ضرورت تشکیل هیاتی مشتکل از کشورهای اسلامی به منظور بررسی دلایل بروز این فاجعه تاکید کرده اند.
'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی که متهم به دریافت 700 میلیون دلار از یک کشور خاورمیانه ای که احتمال داده می شود عربستان باشد در قبال این فاجعه سکوت کرده و تنها یک پیام تسلیت فرستاده است، اما 'هدایت نور وحید' نایب رئیس مجمع مشورتی مردم اندونزی پیشنهاد کرد کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مورد کشته شدن صدها نفر براثر فاجعه منا در عربستان تحقیق کنند.
'تتن مسدوکی' رئیس ستاد ریاست جمهوری اندونزی نیز روز شنبه گفته بود رئیس جمهور این کشور برای جلوگیری از تکرار حوادثی مانند فاجعه منا با مقامات عربستان گفت وگو می کند.
'جوکو ویدودو' رئیس جمهور اندونزی نیز پنجشنبه شب گذشته درپی فاجعه منا خواستار بازنگری و بهبود مدیریت حج توسط عربستان شد.
پنجشنبه هفته گذشته همزمان با روز عید قربان و هنگام حرکت زائران برای رمی جمرات بر اثر سوء مدیریت و بی کفایتی مسئولان مربوطه در عربستان حادثه ای دلخراش رخ داد که در مجموع نزدیک به دو هزار زائر کشته شدند.
شمار زائران کشته شده ایرانی در فاجعه منا تاکنون به 155 نفر ، مفقودان 321 نفر و تعداد مجروحان ایرانی به 103 نفر رسیده است.


/ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :