موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی حوزه کشاورزی

a/16266 :کد

0

کشاورزی حفاظتی در یک میلیون هکتار از اراضی کشور اجرا شد

  دوشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۴ — ۱۶:۴۲
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -کشاورزی حفاظتی در یک میلیون هکتار از اراضی کشور اجرا شد

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از توسعه کشاورزی حفاظتی در یک میلیون هکتار از اراضی کشور خبر داد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از توسعه کشاورزی حفاظتی در یک میلیون هکتار از اراضی کشور خبر داد.
به گزارش تحلیل ایران، کامبیز عباسی ظهر امروز در همایش "برنامه‌ریزی کشت پاییزه با محوریت مکانیزاسیون و نهاده‌های کشاورزی" با تاکید بر توسعه کشاورزی حفاظتی در اراضی کشور اظهار داشت: تاکنون کشاورزی حفاظتی در یک میلیون هکتار از اراضی کشور توسعه یافته است.
وی با بیان اینکه کشاورزی حفاظتی راهکاری مناسب برای حفظ و اصلاح منابع کشاورزی با هدف افزایش تولید و پایداری محصول است افزود: در حال حاضر کشور ایران یک سوم متوسط جهانی بارندگی دارد اما 3 برابر میانگین جهانی تبخیر آب در این کشور رخ می‌دهد.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: برای بالا‌بردن بهره‌وری در تولید محصولات کشاورزی به دنبال کاهش تقاضای آب از طریق انجام کشت‌های بهاره مثل چغندر قند در پاییز هستیم تا از این طریق از آب بارندگی استفاده بهینه شود.
وی با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه‌های ما در وزارت جهاد کشاورزی استفاده از ارقام با طول رشد کوتاه است، خاطرنشان کرد: توسعه کشت نشائی در محصولاتی مثل ذرت، پنبه و کلزا و افزایش آبیاری زیر سطحی در اراضی کشور از دیگر برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است.
عباسی با بیان اینکه کاهش بهره‌وری آب امری مهم و اساسی است تصریح کرد: با توجه به میزان مصرف آب در تولید برنج، کشت این محصول در استانی غیر از استان‌های شمالی مقرون به‌صرفه نیست و کشت این محصول در دیگر استان ها باید ممنوع و متوقف شود.
وی با بیان اینکه 8‌میلیون از اراضی کشور در مهر‌ و آبان‌ماه زیر کشت گندم و جو می‌رود افزود: سطح زیر کشت کلزار در ایران خیلی پایین است و تنها 7 دهم درصد کل کشت پاییزه را شامل می‌شود که این آمار نشان‌دهنده عدم رعایت تناوب در کشت پاییزه است.
عباسی با بیان اینکه از سال 92 تاکنون 2 هزار و 550 میلیارد تومان تسهیلات توسعه مکانیزاسیون برای بخش کشاورزی کشور در نظر گرفته شده است، گفت: وزیر جهاد کشاورزی با جدیت به‌دنبال کاهش نرخ سود تسهیلات کشاورزی است.
وی با بیان اینکه امسال 170 میلیارد تومان تسهیلات توسعه مکانیزاسیون برای استان فارس در نظر گرفته شده که رقم بسیار بی‌نظیری در بین استان‌های کشور است تصریح کرد: تاکنون 115‌میلیارد تومان از این اعتبار در اختیار کشاورزان متقاضی قرار گرفته و مابقی نیز تا پایان سال به این استان تخصیص داده می‌شود.
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه از سال 92 تاکنون بیش از 54 هزار تراکتور و دستگاه بذرکار وارد عرصه اراضی کشور شده است اظهار داشت: هم اکنون 65 درصد کشت مکانیزه گندم با دستگاه بذرکار انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در حوزه استفاده از فناوری‌های نوین به کشاورزان 30 درصد کمک بلاعوض پرداخت می‌شود افزود: 90 درصد از نیاز ماشین‌آلات کشاورزی با تکیه بر تولید داخلی تامین می‌شود.

منبع : تسنیم

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :