موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/16319 :کد

0

حذف هند؛ همسویی و گسترش منافع چین و آمریکا در افغانستان

  ﺳﻪشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۴ — ۰۱:۵۰
تعداد بازدید : ۱۰۶   
 تحلیل ایران -حذف هند؛ همسویی و گسترش منافع چین و آمریکا در افغانستان

روزنامه هندی گزارش داد که نشست نیویورک در رابطه با افغانستان حاکی از حذف هند از روند صلح این کشور بود در حالی که مقامات آمریکایی دیگر چین را به عنوان رقیب در افغانستان تلقی نمی‌کنند.

روزنامه هندی گزارش داد که نشست نیویورک در رابطه با افغانستان حاکی از حذف هند از روند صلح این کشور بود در حالی که مقامات آمریکایی دیگر چین را به عنوان رقیب در افغانستان تلقی نمی‌کنند.

به گزارش تحلیل ایران ، در حالی که «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند، در حال گفت‌وگو برای گسترش همکاری‌ها با آمریکا در نیویورک است و برای بازدید از ساختمان مرکزی شرکت فیسبوک به دره «سیلیکون» رفته، نشست بسیار مهمی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد که نوید تغییر اساسی در سیاست در خصوص مسائل افغانستان را می‌داد.
ماه‌ها تلاش پاکستان و آمریکا برای حل اختلافات و وارد کردن چین در مسئله صلح افغانستان نتیجه داد و مقامات عالی رتبه آمریکا، چین و افغانستان نشستی در مورد پیشبرد روند صلح افغانستان و همکاری‌های منطقه‌ای برگزار کردند.
در این نشست، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی افغانستان، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین، و «صلاح‌الدین ربانی» به عنوان رئیس و وزرای کشورهای ترکیه، عربستان سعودی، ایران، استرالیا، ایتالیا، نروژ و قزاقستان نیز حضور داشتند. در حالی که «سرتاج عزیز» مشاور امنیت ملی و امور بین‌الملل نخست وزیر پاکستان نیز در این نشست حضور داشت، نشانی از هند دیده نشد.
در این نشست مسائل زیر مطرح شد:
1. حمایت کامل از حکومت وحدت ملی در افغانستان
2. استقبال از اجرای اصلاحات در افغانستان
3. حمایت از روند صلح افغانستان به رهبری افغان‌ها
4. حمایت از تلاش‌های دولت افغانستان برای پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح با طالبان افغان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی
5. درخواست از گروه‌های شبه‌نظامی برای انجام گفت‌وگوی مستقیم
6. آمریکا، چین و افغانستان متعهد شدند که افغانستان هرگز تبدیل به پناهگاه تروریست‌های بین‌المللی نشود
واقعه مهم دیگر کنفرانس کشورهای کمک‌کننده در بروکسل است که مسائل مطرح شده در کنفرانس قبل آسیا در اسلام‌آباد مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در این میان، چین در حوزه‌ای وارد شده که هند از آن هراس داشته است. پکن فراتر از یک کمک‌کننده اقتصادی و مالی رفته و به دنبال تفاهمنامه استراتژیک با افغانستان است که در این خصوص، جایگاهش را در کنار آمریکا قرار دهد. در این صورت، هند که از رضایت عموم مردم افغان برخوردار است، جایگاهش را در افغانستان به ویژه پس از اعلام همکاری پکن و واشنگتن در خصوص مسائل افغانستان در خطر می‌بیند.
در حال حاضر، استراتژی هند تنها به پرونده‌سازی علیه تروریسم در پاکستان و تهدیدهای رسانه‌ای محدود شده است که نشانه‌ای از تمایل به گفت‌وگو در آن دیده نمی‌شود.
سفر مودی به آمریکا که به هدف سرمایه گذاری در هند صورت گرفت اما به جز چندین قول و تعهد برای جلب نظر بازرگانان آمریکایی، مسئله استراتژیکی دیگری از سوی نخست وزیر هند در آمریکا مطرح نشد اما اولین سفر «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین به آمریکا دارای ابعاد وسیع استراتژیکی بود. مهمترین مسئله مورد بحث رئیس جمهور چین و آمریکا امنیت فضای مجازی و اطلاعات بود.
همکاری چین و آمریکا در خصوص مسئله افغانستان نیز گام مهمی در مسیر همکاری‌های دو کشور محسوب می‌شود که به عقیده برخی کارشناسان در آمریکا، منافع چین در افغانستان از منافع اقتصادی تا دو سال گذشته به منافع استراتژیکی تغییر شکل داده است. وال استریت ژورنال برای اولین بار فاش کرد که پس از انتقال قدرت جنجال برانگیز سال گذشته در افغانستان، مقامات امنیتی چین سفرهای مکررشان به کابل را آغاز و نگرانی‌شان در مورد پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در این کشور را ابراز کردند.
«فرانس میشل ملبین» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان گفت که گسترش منافع چین در افغانستان برای اولین بار در سال 2013 میلادی انجام شد و این کشور به دنبال فضایی برای گسترش سیاسیت خارجی خود در افغانستان بود اما این مسئله تاجایی پیش می‌رفت که به منافع استراتژیکی آمریکا در افغانستان لطمه‌ای وارد نمی‌کرد.
در کنفرانس ماه اکتبر سال گذشته میلادی در مورد افغانستان در پکن، یک ژنرال چینی مقامات آمریکایی شرکت‌کننده در این کنفرانس را با پیشنهادش مبنی بر آموزش نیروهای نظامی افغان توسط چین و آمریکا به صورت مشترک شگفت زده کرد.
پس از آن نیز به گزارش وال استریت ژورنال، نشست محرمانه طالبان در ماه می سال جاری میلادی در چین صورت گرفت که در آن مقامات عالی رتبه افغانستانی و پاکستانی نیز حضور داشتند و این اقدامات پکن را نیز وارد روند صلح افغانستان کرد. این مسئله به گونه‌ای پیش رفت که «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در نشست نیویورک از همککاری نزدیک با چین خبر داد و چین را کشوری توصیف کرد که درک عمیقی از اتفاقات جاری در افغانستان دارد.
روابط چین و پاکستان نیز به حدی نزدیک و استراتژیک است که موجب نارضایتی هند و همچنین آمریکا شده است اما به نظر می‌رسد واشنگتن با این مسئله کنار آمده است. «هو شیشنگ» کارشناس در حوزه افغانستان در موسسه چینی «روابط بین‌الملل معاصر» که یکی از اتاق فکرهای وزارت امنیت ملی چین محسوب می‌شود، معتقد است که آموزش نیروهای نظامی افغانستان توسط آمریکا و چین قابل اجراست زیرا در حال حاضر دو کشور دیپلمات‌های افغان را نیز آموزش می‌دهند.
پاکستان نیز از این مسئله حمایت می‌کند تا جایی که براساس بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان، دولت نواز شریف در حمایت روند صلح افغانستان با چین همکاری نزدیک می‌کند. گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات این کشور نیز حاکی از کاهش تنش‌ها میان واشنگتن و پکن است و آمریکا چین را دیگر به عنوان رقیب در روابط با افغانستان و پاکستان تلقی نمی‌کند. نشست نیویورک نیز به طور واضح تغییر در سیاست آمریکا در همکاری با چین را نشان داد حتی به قیمت حذف هند. منبعی در نیویورک نیز فاش کرد که هند همچنین از روند صلح افغانستان نیز خارج شده است.

منبع : تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :