موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حج و زیارت

a/16454 :کد

0

تحویل ۱۷۰ طرح به تولیت های عتبات عالیات در عراق

  ﺳﻪشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۴ — ۲۱:۵۸
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -تحویل ۱۷۰ طرح به تولیت های عتبات عالیات در عراق

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با اشاره به هزینه بیش از ۹ هزار میلیارد ریال در تولیت های مختلف عتبات عالیات، گفت: تا کنون ۱۷۰ طرح مختلف اعم از خدماتی و عمرانی تحویل این تولیت ها شده است.

 

مسعود شوشتری ،جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور با اشاره به هزینه بیش از 9 هزار میلیارد ریال در تولیت های مختلف عتبات عالیات، گفت: تا کنون 170 طرح مختلف اعم از خدماتی و عمرانی تحویل این تولیت ها شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، مسعود شوشتری عصر سه شنبه در آیین رونمایی از ضریح مطهر حبیب بن مظاهر (ع) که در مصلای نماز جمعه کرج برگزار شد، افزود: ستاد بازسازی عتبات عالیات بیش از 10 سال است که خادم تولیت های مختلف شده است.
وی اظهار داشت: ما این افتخار را داریم که نماینده تمام مردم ایران هستیم و اگر این کمک های مردم نبود امروز نمی توانستیم این حمایت ها و پشتیبانی ها از عتبات را انجام دهیم و افتخاری برای ایران است در اوج هماهنگی با تولیت ها این فعالیت ها را انجام دهد.
وی گل سرسبد طرح های بازسازی عتبات را ساخت صحن حضرت زهرا (س) در کنار حرم امام علی (ع) در نجف اشرف دانست که این صحن با 218 هزار مترمربع زیربنا دارای 100 هزار متر مربع فضای زیارتی و 118 هزار مترمربع فضای غیرزیارتی می شود.
شوشتری بیان داشت: صحن حرم حضرت علی (ع) کوچکترین صحن در ابعاد 110 در 110 متر است که با بهره برداری از این طرح، حدود 218 هزار متر مربع به فضای حرم افزوده می شود که به کوری چشم دشمنان شیعه بیش از 100هزار زائر و نمازگزار را در آن جا می توانیم اسکان دهیم.
وی در خصوص ویژگی های این طرح عمرانی گفت: این طرح در اوج خود بی نظیر و یک طرح هنری اسلامی است و با هنرمندی اساتید دانشگاهی طراحی و در دست اجرا است.

***ساخت صحن حضرت زینب (س) در کربلا
جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور به دیگر طرح های در دست اجرای این ستاد در عتبات عالیات اشاره کرد و افزود: طرح توسعه حرم امام حسین (ع) به نام صحن حضرت زینب (س) به زودی آغاز می شود که این طرح دارای 164 هزار مترمربع زیربنا بوده که 46 هزار مترمربع مساحت بنای این طرح است.
وی ادامه داد: همچنین طرح ترفیع گنبد امام حسین (ع) و لاغر کردن ستون های حرم امام حسین (ع) هم اجرا می شود بطوریکه گنبد از فاصله 100متری نمایان و حدود یک و نیم متر هم به عرض بین ضریح و ستون ها افزوده خواهد شد.

***بیمارستان امام سجاد (ع) در کربلا به زودی تحویل می شود
شوشتری یکی دیگر از طرح های در دست اجرای این ستاد را ساخت بیمارستان 120 تختخوابی امام سجاد در کربلای معلی دانست و افزود: ساخت این بیمارستان تاکنون 97 درصد پیشرفت داشته و امیدواریم بتوانیم به زودی این پروژه را تحویل تولیت حرم بدهیم.
وی اظهار داشت: علیرغم اینکه در توسعه حرم امام حسین (ع) و امام علی (ع) دارای رغیب بودیم ولی هماهنگی با تولیت حرم ها در اوج خود است و لازم است تا قدردانی از این تولیت ها برای اجرای این طرح ها داشته باشیم.
جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور همچنین به طرح توسعه حرم امامین جوادین (ع) اشاره کرد و گفت: سنگ کاری رواق ها، بازسازی درب ها و طلاکاری آن ها انجام شده و دو صحن امام رضا (ع) در باب المراد و صحن صاحب الزمان (عج) در باب الانباری در کل در فضایی حدود 170 هزار مترمربع ساخته می شود.
وی اضافه کرد: طرح توسعه حرم امامین عسگریین (ع) از دیگر طرح های در دست اقدام است و امیدواریم روزی برسد که زائر و زوار در این حرم اسکان یافته و امنیت در آن جا برقرار شود.
وی با این امید که روزی صدای اذان از این تولیت شنیده شود، افزود: امیدواریم در این تولیت حوزه علمیه راه اندازی و بتوانیم شیعیان را اسکان دهیم.
شوشتری با اشاره به رونمایی از ضریح حبیب بن مظاهر (ع) گفت: ضریحی که امروز رونمایی می شود پنجمین ضریحی است در ایران ساخته شده و تحویل تولیت حرم امام حسین (ع) می شود.
وی اولین ضریح را ضریح حرم امام حسین (ع) دانست و یادآور شد: دومین ضریح مربوط به حضرت مسلم (ع)، سومین ضریح برای حضرت ابراهیم مجاب در حرم امام حسین (ع) و چهارمین ضریح نیز به امامین عسگریین (ع) تعلق دارد که ساخته و آماده انتقال است.
شوشتری اظهار امیدواری کرد که طبق برنامه زمان بندی شده بتوانیم این ضریح را در حرم امام حسین و در جوار ضریح امام حسین (ع) بر روی مزار حبیب بن مظاهر (ع) نصب کنیم.
ساخت ضریح حبیب بن مظاهر (ع) به همت مردم استان البرز از حدود 2.5 سال پیش آغاز و امروز با حضور جمع کثیری از مردم استان و همچنین مسوولین استانی و کشوری و مسوولین تولیت آستان مقدس حرم امام حسین (ع) و سفیر عراق در ایران رونمایی شد.
در این آیین مداح اهل بیت (ع) نیز به مداحی پرداخت و پس از رونمایی از این ضریح مردم آن را زیارت کردند.
ضریح حبیب بن مظاهر (ع) به مدت دو هفته در مصلای کرج برای زیارت مردم قرار دارد./ایرنا

 

                               

کربلا     ستاد بازسازی     عتبات عالیات            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :