موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رسانه

a/16574 :کد

0

سعودی ها؛ ناکارآمد در حج، ناکام در جنگ

  چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۴:۱۵
تعداد بازدید : ۳۳۵   
 تحلیل ایران -سعودی ها؛ ناکارآمد در حج، ناکام در جنگ

حادثه ی تلخ جان باختن هزاران زایر خانه ی خدا در منا و داغدار شدن مسلمانان سراسر جهان در یکی از بزرگ ترین عیدهای جهان اسلام در رسانه های عربی بازتابی گسترده داشت.

به گزارش تحلیل ایران،سرزمین منا در پنج کیلومتری مکه ی مکرمه عید قربان امسال قربانگاه هزاران حاجی پیش از پایان یافتن اعمال و مناسک حج تمتع بود. فاجعه در مراسم «رمی جمرات» که به مرگ زایران بسیاری منجر شد در بسیاری از رسانه های عربی به عنوان سهل انگاری و بی کفایتی دولتمردان عربستان در مدیریت، ساماندهی حاجیان و نیز ایجاد امنیت برای صدها هزار زایر ارزیابی شد.

این گزارش در بردارنده ی مهم ترین محور تحلیل هایی است که در رسانه های عربی درباره ی حادثه ی منا و نقش مسوولان سعودی در رقم خوردن آن منتشر شده است.

** بی کفایتی و بی مسوولیتی مقام های عربستان در آیینه ی روزنامه «رای الیوم»
روزنامه ی رای الیوم چاپ لندن با تاکید بر اینکه دلیل فاجعه ی منا اهمال سعودی ها و بی تدبیری آنان است، اخبار این حادثه را بازتاب داد و خواستار مجازات عاملان این رخداد شد.

روزنامه رای الیوم سوم مهرماه در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» نوشت: فاجعه ی کشته شدن حاجیان بالاترین درجه ی سهل انگاری، بی کفایتی و بی مسوولیتی است و این اقدام مسوولان سعودی نباید بدون مجازات باقی بماند.

عطوان افزود: ما به قضا و قدر اعتقاد داریم همانطور که به خواست و اراده ی خداوند معتقدیم اما بر این باوریم که تکرار چنین فاجعه هایی بهترین دلیل بر بی کفایتی مسوولان و مدیران عربستان از راس هرم تا پایین ترین ی رتبه ی ماموران این کشور است.

به باور عطوان، شانه خالی کردن مقام های عربستان از مسوولیت این فاجعه و انداختن مسوولیت آن به گردن حاجیان و نیز پافشاری برخی مسوولان سعودی و دستگاه های امنیتی و اداری عربستان بر بی نظمی زایران به عنوان دلیل فاجعه، اهانتی است که کمتر از خود فاجعه نیست و این توجیه ها و بهانه ها دلیل تکرار چنین حوادثی درسال های پیش است.

به نوشته ی این روزنامه نگار عرب، موسم حج به دلیل تکرار این فجایع به نگرانی و منبع ترس حاجیان و خانواده های آنان تبدیل شده است به ویژه اینکه هیچ تضمینی برای بازگشت حاجیان به شهرهایشان پس از پایان فریضه ی حج وجود ندارد. 9 سال پیش در سال 2006 میلادی همین فاجعه هنگام رمی جمرات اتفاق افتاد و 346 حاجی بیگناه جان خود را از دست دادند و پس از آن اعلام شد که این مشکل از راه ساخت پل های چند طبقه برطرف خواهد شد اما اکنون مشخص شده است که مشکل نبود پل نیست بلکه مهمترین مشکل مدیریت بد و نبود برنامه ریزی است. حکومت عربستان اعلام کرده است که 30 هزار نظامی و ده ها هزار نیروی امدادی را برای تامین امنیت مراسم حج در برابر حوادث تروریستی به کار گرفته است این در حالی است که امروز هزاران نفر بر اثر خطرناک ترین اقدام تروریستی که همان مدیریت بد، بی مسوولیتی و بی تدبیری است جان خود را از دست دادند.

به نوشته ی رای الیوم، برخی از توجیه هایی که از زبان مسوولان عربستانی در شبکه های اجتماعی یا رسانه ها منتشر می شود، همه پیرامون محور مسوولیت ناپذیری می چرخد که این مساله نشانه ی بی کفایتی مسوولان عربستان و ناتوانی آنان در میزبانی بیش از 2 میلیون زایر است. اقدام سعودی ها انکاری بی پیشینه و توجیه هایی قابل پذیرش نیست. اگر مسوولان عربستان پس از تجربه ی 80 ساله در برگزاری حج، توان کافی برای این کار را ندارند چه کسانی باید این مهم را برعهده گیرند؟ اگر این چنین است چرا کارشناسان مسلمان و خارجی را برای این کار جذب نمی کند در حالی که بر پایه ی آمارهای رسمی، زایران سالانه بیش از 8 میلیارد و 500 میلیون دلار به خزانه ی عربستان سرازیر می کنند.

به نوشته ی این روزنامه، در سراسر جهان جشنواره ها و مراسم های دینی برگزارمی شود که دریک لحظه هزاران نفر وارد ورزشگاه یا میدان ها و با هم از آن خارج می شوند و چنین فجایعی روی نمی دهد. چرا از برگزارکنندگان این بازی ها و جشنواره ها کمک گرفته نمی شود؟ چرا مهندسان و کارکنان اداری برای آموختن فنون مرتبط به خارج اعزام نمی شوند؟ پاسخ این پرسش ها در بی مسوولیتی، سهل انگاری، نبود یک مدیریت با کفایت، لجبازی، بازخواست نکردن خاطیان و جارو کردن و راندن این مصیبت ها به زیر فرش ناتوانی و انکار نهفته است.

** روزنامه ی «الدیار» و فاجعه آفرینی کاروان شاهزادگان سعودی
روزنامه ی الدیار لبنان پس از فاجعه ی منا در گزارشی علت این فاجعه را حرکت کاروان «محمد بن سلمان» فرزند پادشاه و جانشین ولیعهد به همراه و خدم و حشم وی اعلام کرد.
روزنامه ی لبنانی دوم مهر نوشت مقام های سعودی تلاش می کنند خبر عبور کاروان رسمی جانشین ولیعهد و وزیر دفاع را که سبب کشته شدن 912 تن و زخمی شدن بیش از 2 هزار تن از زایران خانه ی خدا شده تکذیب و مخفی کنند. در حقیقت، در لحظه ی ازدحام جمعیت در منا، این کاروان شامل بیش از 200 تن از نیروهای ارتش و 150 پلیس از همه ی جهت ها جانشین ولیعهد را در بر گرفته بود و هنگامی که این کاروان وارد منا شد این مساله سبب شد برای بازکردن راه برای خدم و حشم ولیعهد مسیر گذر حاجیان تغییر یابد. در نتیجه ی چنین اقدامی حرکت حاجیان کند و جمعیت بیش از حد متراکم شد. پس از آن حاجیان به هم فشار وارد می آورند و برخی بر زمین افتاده و برخی دیگر مجبور می شوند بر روی پیکرها راه بروند.
این روزنامه نوشت: پادشاه عربستان خواستار مشخص شدن مسوولان حادثه ی منا و «محمد بن نایف» وزیر کشور و ولیعهد عربستان هم خواهان تشکیل کمیته ی حقیقت یاب شده است اما امیر مکه از این موضوع چشم پوشی کرده و فقط 28 نفر در این حادثه متهم شده اند.
الدیار این پرسش را مطرح ساخته که آیا دولت عربستان شهامت این را دارد که حقیقت عبور کاروان رسمی و خدم و حشم ولیعهد را اعلام کند یا این موضوع به علت مسوولیت جانشین ولیعهد همچنان تکذیب خواهد شد؟

به نوشته ی روزنامه الدیار به طور طبیعی درباره ی مسوول بودن جانشین ولیعهد در این حادثه هیچ تحقیقی نخواهد شد و این گونه ادعا می شود حاجیانی که به سبب این حادثه قتل عام شده اند به سبب بی نظمی کاروان هایشان کشته شده اند و هیچ صحبتی هم درباره ی هیچ کدام از شاهزادگان عربستان به عنوان عاملان رخداد نخواهد شد.

** مدیریت و راهبرد نادرست سعودی بر صفحه ی روزنامه ی «السفیر» و تارنمای «الجده»
روزنامه ی السفیر و تارنمای خبری الجده هم با پوشش دیدگاه برخی از تحلیلگران، خبر فاجعه ی منا را پوشش دادند و علت اصلی این حادثه را مدیریت نادرست عربستان دانستند.
به نوشته ی روزنامه السفیر لبنان، «محمد علی شاهین» معاون رییس حزب «عدالت و توسعه» ترکیه (حزب حاکم در این کشور) بر این باور است که ترکیه بهتر از عربستان می تواند، مراسم حج را مدیریت کند. وی گفت آیا ما می توانیم در آنچه اتفاق می افتد از قضا و قدر سخن بگوییم. در این زمینه کم کاری وجود دارد و سهل انگاری دلیل اصلی کشته شدن حاجیان در منا است. اگر ترکیه ماموریت نظم بخشی مراسم حج را به عهده می گرفت، هیچ کسی آسیبی نمی دید. مکان های مقدس مربوط به همه ی مسلمانان است و باید کشورهای اسلامی برای حل چنین مشکلاتی نشست مشترک برگزار کنند.
تارنمای شبکه ی خبری «جده» چهارم مهر از قول «عرفان العلوی» مدیر «موسسه پژوهش های میرات اسلامی لندن»، علت اصلی فاجعه ی منا را نحوه ی مدیریت مراسم حج دانست. او بر این باور است که علت این فاجعه آن است که دولت عربستان با وجود میلیاردها دلار هزینه ی ساخت و ساز در شهرهای مقدس، راهبردی برای توسعه و نظم مراسم حج به کار نبسته است. به گفته ی العلوی برای مدیریت مراسم حج باید نیروهای بسیاری به کار گرفته شود تا بتوانند ورود و خروج افراد را کنترل کنند.

** نگاه روزنامه ی «الوفد» به فاجعه ی منا
روزنامه ی مصری الوفد با پوشش خبر فاجعه ی منا، موضع گیری برخی از مقام های سعودی را خالی از عقلانیت و منطق ارزیابی کرد. الوفد در گزارشی به قلم «وجدی زین الدین» سردبیر این روزنامه نوشت: حادثه ی هولناکی که در منا رخ داد و سبب کشته و زخمی شدن بسیاری از حاجیان شد مصیبت بزرگی برای جهان اسلام بود که چشم ها را گریاند و دل ها را آکنده از اندوه کرد.

این روزنامه در گزارشی با عنوان کم کاری در مراسم رمی جمرات نوشت چگونه چنین فاجعه یی رخ می دهد در حالی که عربستان مدعی است طی سال های گذشته و حتی پیش از مراسم حج امسال مسیر عبور کاروان حاجیان را توسعه داده و موفق شده است مشکل ازدحام جمعیت را بر طرف کند.
زین الدین در گزارش خود آورده است: من 2 سال پیش فریضه ی حج را به جای آوردم و تعریض مکان عبور کاروان ها به حدی بود که مردم به راحتی عبور می کردند و برای همه ی حاجیان جا بود. اکنون جای این پرسش است که چرا امسال این حادثه رخ داد؟ آیا ازدحام جمعیت عامل همه ی اتفاق های منا بود؟ منطق و عقل چنین چیزی را نمی پذیرد و پاسخ چنین سوال هایی این است که کم کاری سبب این حادثه ی هولناک شده است.

** خبرگزاری «وطن» فلسطین و اشاره به تمرکز سعودی ها بر جنگ افروزی به جای اداره ی حج
خبرگزاری وطن فلسطین با اشاره به بحران آفرینی عربستان در منطقه به حادثه ی کشته شدن حاجیان در منا پرداخت و شکست عربستان را در مدیریت حج با ناکامی این کشور در جنگ های منطقه یی گره زد.

این تارنما پنجم مهرماه نوشت: حوادثی که در مکه و منا در مراسم حج امسال رخ داد تنها یک نمونه ی کوچک از مدیریت بد حکومت عربستان است. نخبگان عربستان و خاندان سعودی تنها به حکومت در این کشور چشم دوخته اند و همه ی هم و غم آنان معطوف به بازی قدرت است و به امور و نیازهای مردم هیچ توجهی ندارند. کسانی که عبرت پذیر و دارای سرشتی سالم باشند می فهمند که حوادثی که در مراسم حج امسال رخ داد دارای علت های واقعی است هرچند که مفتی های وهابی تلاش کنند آن را به قضا و قدر الهی نسبت دهند.

به نوشته ی این تارنما، کشوری مانند عربستان دارای امکانات مادی بسیاری است و جنگ های زیادی در منطقه با پشتوانه ی ثروت عربستان در جریان است. با وجود بهره مندی سعودی ها از سرمایه های هنگفت، عربستان در تامین امنیت و سلامت موسم حج درمانده است. همچنین موسم حج و وجود مکان های مذهبی در عربستان است که به این کشور اعتبار و اهمیت تاریخی و معنوی بخشیده است و با وجود چنین مزیتی باز هم سردمداران عربستان در تامین امنیت بخل می ورزند. برای حاکمان عربستان شایسته بود که به جای خالی کردن جام خشم خود بر مردم فقیر یمن، ویران کردن سوریه و تبدیل لیبی به میدان نبرد جریان های گوناگون، وسایل آسایش حاجیان را فراهم می کردند.

به نوشته ی وطن، عربستان با همه ثروت های خود نتوانسته است نظام سوریه را از پای در آورد. همچنین این کشور موفق نشده است شوکت مردم باتمدن یمن را درهم کوبد. حکام عربستان در نبرد خود با مردم جهان عرب شکست شرم آوری خورده اند و آثار این ناکامی ها در ناکارآمدی مدیریت حج هم آشکار شده است. به یقین کسانی که در مدیریت مراسم حج شکست خورده اند به طور حتمی در اداره ی جنگ ها نیز شکست خواهند خورد.

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :