موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست استان ها

a/16576 :کد

0

وجود ۱۵۰ قلاده پلنگ در ‌گلستان

  چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۴:۲۳
تعداد بازدید : ۲۹۹   
 تحلیل ایران -وجود ۱۵۰ قلاده پلنگ در ‌گلستان

مدیر کل محیط زیست گلستان با بیان اینکه مناطق استپی، کوه، دشت، جنگل، مرتع، کویر و دریا در مقیاس ۲۰ هزار کیلومتر مربع در استان گلستان وجود دارد، گفت: استان گلستان از نظر اقلیمی جزء استان‎های نادر است...

مدیر کل محیط زیست گلستان با بیان اینکه مناطق استپی، کوه، دشت، جنگل، مرتع، کویر و دریا در مقیاس 20 هزار کیلومتر مربع در استان گلستان وجود دارد، گفت: استان گلستان از نظر اقلیمی جزء استان‎های نادر است، به طوری که در فاصله زمانی یک ساعته می‎توانید دمای بالای 35 درجه و زیر 10 درجه سانتیگراد را تجربه کنید.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، اسماعیل مهاجرصبح امروز در نشست خبری «همایش ملی مهر غدیر» که با محور وحدت اقوام، مذاهب و مدیریت بحران آب در استان گلستان برگزار شد، با اشاره به اینکه گونه‎های متنوع گیاهی و جانوری در گلستان وجود دارد، اظهار کرد: استان گلستان روزگاری مرکز تولید خاویاری بود، اما به دلیل شکار و مصرف بی‎رویه خاویار و ماهی خاویاری این گونه کاهش پیدا کرد.

 

‌مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان گلستان افزود: استان گلستان از نظر محیط زیستی در کشور از حساسیت بالایی برخوردار است و باید با توجه به تنوع زیست محیطی توجه ویژه‎ای به آن شود.

 

‌وی افزود: پارک ملی گلستان، تنوع حیات وحش، خلیج گرگان، ساحل دریای خزر، مناطق جنگلی، دشتی و استپی و ... همه در این استان و در مساحت 20 هزار کیلومترمربعی وجود دارد.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با بیان اینکه برخی‌ها تنوع زیستی و اقلیمی استان های گلستان و مازندران را با ایالت کبک کشور کانادا مشابه می‌دانند، اظهار کرد: این تصور اشتباه است و این ظرفیت در هیچ منطقه ای وجود ندارد. در حال حاضر 16 گونه پرونده که در قاره اروپا منقرض و نابود شده‌اند، در پارک ملی گلستان زیست می‌کنند، علاوه براین 23 تا 30 درصد گونه‌های گیاهی و جانوری نیز در این استان وجود دارند.

 

وی اعلام کرد: یکصد و 50 قلاده پلنگ در استان زیست می‌کنند که 35 تا 50 قلاده در محدوده پارک ملی گلستان هستند، انواع و اقسام حیوانات حلال گوشت نیز در این استان یافت می‌شود.

 

مهاجر گلستان را یکی از استان‌های غنی از نظر تنوع گونه‌های گیاهی برشمرد و گفت: گونه‌های باستانی و منحصر به فردی مانند سرونوش و سرخدار که جزو فسیل‌های زنده گیاهی در جهان به شمار می‌رود، نیز در جنگل‌های هیرکانی وجود دارد. این گونه‌های گیاهی دارای مقاومت زیاد بوده و باقی مانده عصر یخبندان هستند.

 

 

مهاجر با بیان اینکه در گذشته از دریای خزر میزان زیادی خاویار استحصال می‌شد، گفت: امروز به دلیل صید و شکار بی‌رویه و البته آلودگی‌های نفتی که وارد دریای خزر می‌شود، میزان استحصال خاویار به شدت کاهش یافته است.

 

                               

گلستان     پلنگ                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :