موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/16724 :کد

0

اساتید محور اسلامی شدن دانشگاه‌ها هستند

  پنجشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۲۷
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -اساتید محور اسلامی شدن دانشگاه‌ها هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها محور اساتید هستند، گفت: ممکن است برنامه‌های حاشیه‌ای بتواند در اسلامی کردن دانشگاه‌ها موثر باشد اما محور نقش اساتید است که تربیت این...

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها محور اساتید هستند، گفت: ممکن است برنامه‌های حاشیه‌ای بتواند در اسلامی کردن دانشگاه‌ها موثر باشد اما محور نقش اساتید است که تربیت این اساتید در حوزه‌های علمیه باید صورت بگیرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی لاریجانی صبح امروز در مراسم افتتاح بزرگ‌ترین مرکز داده علوم اسلامی که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در قم برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از کارهای ارزشمند پس از پیروزی انقلاب تربیت نیروهای مستعد در بخش خواهران در حوزه‌های علمیه بود اظهارداشت: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مسائلی که جامعه اسلامی را رنج می‌داد این بود که امکانات مساوی برای زنان و مردان در عرصه‌های مختلف علمی وجود نداشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در گذشته امکان اینکه زنان تحصیلات عالیه در علوم دینی داشته باشند وجود نداشت، عنوان کرد: در این زمینه زنان جامعه استعدادهای خوبی داشتند که می‌توانستند در عرصه علمی ترقی کنند اما بستر آن وجود نداشت.

وی با تقدیر از مسئولان مدارس حوزه‌های علمیه در زمینه گسترش بسترهای حوزه‌های علمیه خواهران عنوان کرد: در داخل کشور ما نیازمند این هستیم که در دانشگاه‌ها و مدارس زنان با فضیلتی بتوانند معارف اهل بیت را توضیح دهند و جامعه را به رشد برسانند در این راستا نمی‌توان تنها به کتب دینی تکیه کرد و لازم است افرادی این علوم را با فهم درست منتقل کنند.

لاریجانی با بیان اینکه برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها محور اساتید هستند،خاطرنشان کرد: با بحث‌های حاشیه‌ای نمی‌توان دانشگاه‌ها را اسلامی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی حضور شهید مطهری در دانشگاه را هجرت عنوان کرد و گفت: ایشان خلائی را در محیط دانشگاهی احساس کرد از همین رو با حضور در دانشگاه تهران همچون استادی در کلاس‌ها تدریس کرد.

وی گفت:ممکن است برنامه‌های حاشیه‌ای بتواند در اسلامی کردن دانشگاه‌ها موثر باشد اما محور نقش اساتید است که تربیت این اساتید در مراکز علمی دینی و حوزه‌های علمی باید صورت بگیرد.

لاریجانی تصمیم گیری سیاستمداران غربی و برداشت ان‌ها از جامعه اسلامی را محدود به گفته‌ها و تحقیقات سطحی مستشرقین بیان کرد و افزود: یک عقب افتادگی ذهنی در سطوح بین المللی در فهم علوم دینی وجود دارد عده‌ای به اسم مستشرقین شبحی از اسلام را معرفی می‌کنند و بسیاری از سیاستمداران خارجی به این موسسات تحقیقاتی و اطلاعات دروغین استناد می‌کنند این‌ها در مسائل عالم اسلام بسیار سطحی نگاه می‌کنند و در نتیجه تصمیمات غلط می‌گیرند از همین رو لازم است اساتیدی در مراکز دینی تربیت شوند که داده‌های صحیح پیرامون مسائل اسلامی تبلیغ و ترویج کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی مسائل تروریستی در عالم اسلام را به پشتوانه همین قدرت‌های بزرگی که تصور نادرستی از اسلام حقیقی دارند دانست و خاطرنشان کرد: از نگاه‌ها فرق اسلامی همه یک جور هستند و متعاقب آن جریانات تندرو هم تصورات غلط دیگری ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه باید بدانیم تحولاتی در دنیا در حال وقوع است و نقش عالم اسلام در این تحولات بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: به میزانی که افراد با فکر در صحنه بین المللی حضور پیدا کنند تاثیرگذاری به سزایی در معرفی اسلام ناب و حقیقی خواهند داشت.

لاریجانی با تاکید براینکه فکر و اندیشه زیر بناهای قدرت هستند عنوان کرد: زیربناهای قدرت هم جز با تربیت افراد ورزیده امکان پذیر نیست، قدرت‌های بزرگ گاهی توصیه‌هایی که می‌کنند براساس ایده آل‌هایی است که برای خود تصور می‌کنند اما اگر ببینند مدل‌های موفق تری وجود دارد باید توضیح و تشریح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قم پایگاه معارف اهل بیت (ع) است که ایجاد این مرکز برای خواهران فرصت است ایجاد فناوری‌ها و مرکز داده امین پایه و بستر مباحثات و گفت‌و‌گوهای علمی است.

منبع:تسنیم 

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :