موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/16870 :کد

0

تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی فاجعه منا ضروری است

  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ — ۰۹:۳۵
تعداد بازدید : ۲۱۹   
 تحلیل ایران -تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی فاجعه منا ضروری است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:ابعاد فاجعه منا به گونه ای نیست که بتوان آن را طبیعی جلوه داد و به راحتی از آن عبور کرد، بنابراین تشکیل کمیته حقیقت یاب ضروری است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:ابعاد فاجعه منا به گونه ای نیست که بتوان آن را طبیعی جلوه داد و به راحتی از آن عبور کرد، بنابراین تشکیل کمیته حقیقت یاب ضروری است.

سید حسین نقوی حسینی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت یاب افزود: متاسفانه ابعاد این فاجعه رفته رفته در حال افزایش است و تنها با تشکیل چنین کمیته ای می توان موضوع را مورد بررسی قرار داد .
وی ادامه داد: مسئولیت مستقیم این فاجعه برعهده آل سعود است و چرایی چنین اتفاقی رخ باید با بررسی تمامی ابعاد آن مشخص شود؛ از این رو لازم است تا مجامع بین المللی و سازمان همکاری اسلامی در این موضوع حرکت کند و با تشکیل کمیته حقیقت یاب که یکی از اعضای آن حتما از کشورمان باشد، به بررسی این فاجعه بپردازد.
نماینده مردم ورامین وپیشوا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جان باختن حدود پنج هزار نفر که در اخبار به آن اشاره شده است، موضوع ساده ای نیست. آن هم در مراسمی که بیش از هزاران سال برگزار شده و به عنوان مناسک مهم مسلمانان جهان مطرح است .
نقوی حسینی در خصوص نقش سازمان های بین المللی و حقوق بشری نیز گفت: جای تاسف است که این سازمان ها وقتی فردی قاچاقچی از سوی کشوری مجازات می شود سریعا موضع گیری کرده و بیانیه صادر می کنند اما در چنین حادثه ای که افرادی بی گناه جان خود را از دست داده اند، سکوت اختیار کرده اند .
وی تصریح کرد: با بررسی ابعاد این فاجعه باید مسئولینی که باعث چنین کشتاری شده اند به عنوان اقدام کنندگان علیه حقوق بشر معرفی و مجازات شوند و نهادهای حقوق بشری و سازمان های بین المللی نیز باید در این زمینه به وظیفه خود عمل کنند .
در آیین حج سال جاری همزمان با عید قربان، هزاران نفر از حجاج که عازم رمی جمرات بودند به علت انسداد یکی از مسیرها توسط کارگزارن سعودی حج، جان خود را از دست دادند.
بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت تعداد جانباختگان ایرانی این فاجعه 465 نفر است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :