موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/16895 :کد

0

اوباما: تیراندازی‌ در آمریکا عادی شده و ما کرخ شده ایم.

  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ — ۱۳:۱۵
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -اوباما: تیراندازی‌ در آمریکا عادی شده و ما کرخ شده ایم.

آخرین گزارش‌ها از رسانه‌های مختلف آمریکا درباره جزئیات تیراندازی شامگاه پنجشنبه در دانشکده‌ای در ایالت «اورگون» و واکنش رئیس‌جمهوری آمریکا به آن را در این گزارش خبری بخوانید.

 

آخرین گزارش‌ها از رسانه‌های مختلف آمریکا درباره جزئیات تیراندازی شامگاه پنجشنبه در دانشکده‌ای در ایالت «اورگون» و واکنش رئیس‌جمهوری آمریکا به آن را در این گزارش خبری بخوانید.

به گزارش تحلیل ایران، در آخرین حادثه از سلسله تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا، پنجشنبه شب حمله به دانشکده‌ای در ایالت «اورگون» آمریکا 10 نفر کشته و 7 نفر زخمی شدند.

- تلفات حادثه

رسانه‌های آمریکایی در اولین گزارش‌ها شمار تلفات این تیراندازی که در کالج منطقه‌ای شهر «رسبورگ» در ایالت «اورگن» به وقوع پیوست را 15 کشته و 20 زخمی اعلام کردند، اما منابع پلیس محلی ساعتی بعد، کشته شدن 10 نفر و زخمی شدن 7 نفر را تأیید کردند.

«جان هانلین» پلیس منطقه داگلاس می‌گوید این شمار از تلفات «بهترین و دقیق‌ترین اطلاعاتی است که تا کنون در دست است.»

به گفته او، فرد مهاجم که 26  سال سن داشته در جریان تیراندازی با پلیس کشته شده است. آقای «هانلین» نگفته که آیا فرد مهاجم نیز جزء کشته‌شدگان بوده است یا خیر.

پلیس در حال بازرسی بدنی دانشجویان و کارکنان دانشکده‌ای در ایالت اورگون آمریکا است که روز پنجشنبه صحنه یکی دیگر از تیراندازی‌های مرگبار در این کشور بود. @ خبرگزاری رویترز، پنجشنبه اول اکتبر (نهم مهرماه)

- روایت شاهد عینی

«کورتنی مورلی»، یکی از دانشجویان این دانشکده به روزنامه‌های محلی گفته او در کلاس نگارش حضور داشته که به سمت پنجره کلاس شلیک شده است.

فرد مسلح، به گفته این شاهد عینی، لحظاتی بعد وارد کلاس شده و به حاضرین گفته روی زمین دراز بکشند. او سپس از آنها خواسته بلند شوند و قبل از شلیک به قربانیان مذهبشان را از آنها پرسیده است.

هیچ یک از رسانه‌های آمریکایی اشاره‌ای به مذهب قربانیان حادثه و یا مذهب فرد شلیک‌کننده نکرده‌اند.

انتقال مصدومان حادثه تیراندازی شامگاه پنجشنبه در دانشکده‌ای در ایالت اورگون آمریکا به بیمارستان @ خبرگزاری رویترز، پنجشنبه اول اکتبر (نهم مهرماه)

 

- "کرخت شده‌ایم"

«باراک اوباما»، رئیس‌جمهور آمریکا که به نوشته رسانه‌های آمریکایی آشکارا عصبانی به نظر می‌رسید ساعتی بعد از این واقعه در یک کنفرانس خبری حضور یافت.

اوباما گفت بیان اینکه د‌ل‌های ما با خانواده‌های قربانیان است و برای آنها دعا می‌کنیم، کفایت نمی‌کند.

او سپس با لحنی تند به انتقاد از لابی‌های حمایت‌کننده از آزادی حمل سلاح و جمهوری‌خواهان پرداخت و گفت: «چطور می‌توانید با خیال راحت این استدلال را مطرح کنید که سلاح‌های بیشتر ما را امن‌تر می‌کند؟»

او سپس اضافه کرد: «می‌دانیم که ایالت‌هایی که قوانین بیشتر در زمینه سلاح دارند، کمترین آمار مرگ و میر ناشی از اسلحه را دارند.»

اوباما سپس تصریح کرد آمریکا «تنها کشور پیشرفته در جهان است که در آن قوانین حمل سلاح مبتنی بر عقل سلیم وجود ندارد.»

رئیس‌جمهور آمریکا درباره چنین تیراندازی‌هایی در آمریکا اضافه کرد: «به نوعی، این به روال عادی تبدیل شده است. این گزارش‌ها، عادی شده‌اند. پاسخ من در این تریبون، یک روال عادی شده است.»

وی افزود: «ما در برابر این کرخت شده‌ایم... بعد از (تیراندازی‌های) کلمباین و بلکسبورگ، بعد از تاسنکان، بعد از نیوتاون، بعد از آوررا، بعد از جارلستون در همین باره صحبت کرده‌ایم.»

تیراندازی در دانشکده منطقه‌ای آمریکا در ایالت اورگون، پنجشنبه. @ سی‌ان‌ان، اول اکتبر (نهم مهرماه)

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «وقتی اجازه بدهیم این اتفاق هر چند ماه در آمریکا اتفاق بیفتد باید به خانواده‌هایی که عزیزانشان را به خاطر اهمال ما از دست می‌دهند، جواب بدهیم. هر بار این اتفاق می‌افتد، من این موضوع را مطرح خواهم کرد... این کاری نیست که من خودم بتوانم انجام دهم.»

وی همچنین گفت: «امیدوارم و دعا می‌کنم مجبور نباشم باز هم در طول دوران حضورم در ریاست‌جمهوری اینجا بیایم و به خانواده‌ها تسلیت بگویم... اما بر اساس تجاربم در کسوت رئیس‌جمهور، نمی‌توانم این را تضمین بکنم. و گفتن این، وحشتناک است. و این می‌تواند عوض شود.»

 

تیراندازی در دانشکده منطقه‌ای آمریکا در ایالت اورگون، پنجشنبه. @ سی‌ان‌ان، اول اکتبر (نهم مهرماه)

- فرهنگ خودشیفتگی

تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا چالش ادامه‌دار پیش روی دولتمردان این کشور در طول سالهای گذشته بوده است.

کارشناسان، آزادی حمل سلاح در این کشور را از جمله عوامل دخیل در بروز این وقایع تراژیک می‌دانند، اما دانشمندان علوم اجتماعی و رفتاری، تأکید بر استثنا بودن آمریکا و آمریکایی‌ها در گفتمان رایج دولتمردان این کشور و افزایش برخی اختلالات روان‌شناختی مانند خودشیفتگی در نتیجه ظهور شبکه‌های اجتماعی را نیز در بروز خشونت‌هایی از این دست دخیل می‌دانند.

- یک تیراندازی جمعی در هر روز

گزارش‌ها حاکی است از زمان انتخاب مجدد اوباما به سمت ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2012 تا روز پنجشنبه 993 مورد تیراندازی جمعی در آمریکا اتفاق افتاده بود و حمله به دانشکده منطقه‌ای اورگون، نهصد و چهل و چهارمین مورد از این تیراندازی‌ها بود. 

این رقم به طور متوسط معادل یک تیراندازی جمعی در هر روز در دوره دوم ریاست‌جمهوری آقای اوباما است.

این ارقام که سایت Shootingtracker.com، از رسانه‌های فعال در زمینه گزارش‌دهی درباره تیراندازی‌های آمریکا آنها را گردآوری کرده، هر حادثه‌ای که در آن فردی به سمت چهار نفر شلیک کرده باشد (صرفنظر از مرگ یا زنده ماندن قربانی) را یک رویداد شلیک جمعی به حساب آورده است.

با این مقیاس میزان تلفات در این 944 حادثه  1236 نفر برآورد شده است.

 

منبع: فارس

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :