موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حج و زیارت

a/16911 :کد

0

هاشمی با پیکرهای حجاج به ایران بر می‌گردد

  جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ — ۱۵:۱۴
تعداد بازدید : ۳۰۸   
 تحلیل ایران -هاشمی با پیکرهای حجاج به ایران بر می‌گردد

مشاور وزیر بهداشت درباره زمان بازگشت وزیر بهداشت به کشور گفت: این احتمال وجود دارد که وزیر بهداشت با نخستنی گروه از پیکرهای مطهر حجاج ایرانی، به کشور بازگردد.

مشاور وزیر بهداشت درباره زمان بازگشت وزیر بهداشت به کشور گفت: این احتمال وجود دارد که وزیر بهداشت با نخستنی گروه از پیکرهای مطهر حجاج ایرانی، به کشور بازگردد.

 

به گزارش تحلیل ایران، عباس زارع‌نژاد مشاور وزیر بهداشت به سفر مجدد وزیر بهداشت به جده جهت تسریع در انتقال جانباختگان فاجعه منا و همچنین فراهم شدن زمینه انتقال مجروحان این حادثه به کشور اشاره کرد و گفت: تعدادی از ابدان مطهر فاجعه منا به فرودگاه جده منتقل شده و کار تشریفات مربوط به انتقال آنها به کشور در حال انجام است. وزیر بهداشت نیز همچنان در جده مستقر و در حال نظارت بر روند اقدامات مربوطه است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد که به دنبال پیگیری‌های انجام شده، هر چه سریع‌تر تعدادی از این ابدان مطهر به ایران منتقل شوند.

به گزارش وزارت بهداشت، زارع‌نژاد همچنین درباره زمان بازگشت وزیر بهداشت به کشور گفت: زمان برگشت وزیر بهداشت مشخص نیست، اما این احتمال وجود دارد که وزیر بهداشت نیز با نخستین گروه از پیکرهای مطهر حجاج ایرانی، به کشور بازگردد.

اطمینان کامل دادند که هیچ ایرانی تاکنون در مکه دفن نشده و نخواهد شد

در این راستا سید حسن هاشمی سرپرست هیئت ایرانی اعزامی به مکه نیز در خصوص سفر مجدد خود به جده و بررسی وضعیت انتقال مصدومان و پیکرهای جان باختگان حادثه منا و جلسه مشترک با مقامات سعودی عنوان کرد: از روزی که ما وارد مکه مکرمه شدیم بررسی‌ها و جلساتی با نماینده مقام معظم رهبری در بعثه داشتیم و اولویت ما انتقال اجساد جان باختگان، شناسایی مفقودین ایرانی و انتقال مصدومان ایرانی که در بیمارستان‌های سازمان حج و زیارت و بیمارستان‌های عربستان بستری هستند، بود.

وی افزود: از سردخانه‌های که پیکر جان‌باختگان در آنها نگه‌داری می‌شد بازدید داشتیم و توضیحاتی برای شناسایی اجساد دادیم و مقامات عربستان در خصوص اعزام آنها به ایران اطمینان دادند و گفتند که تاکنون هیچ جسدی تقدیم هیچ کشوری نشده و اطمینان کامل دادند که هیچ ایرانی تاکنون در مکه دفن نشده و نخواهد شد.

وزیر بهداشت ضمن اعلام اینکه درخواست ملاقات با مقامات عربستان را داده بودیم، گفت: جلسه ای در جده با دستور ولیعهد و حضور مقامات ارشد پنج وزارتخانه و امرای ارتش و دیگر مقامات عربستانی برگزار شد که در این جلسه که سه ساعت به طول انجامید در خصوص مسائل مختلفی گفت‌وگو شد. پس از آن نیز با وزیر بهداشت عربستان جلسه مشترکی داشتم. در هر دو جلسه مقامات عربستانی تسلیت پادشاه و هیئت وزیران عربستان را حضور مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری، دولت و ملت ایران اعلام کردند و اعلام کردند که قلب آنها نیز مالامال از اندوه است و اطمینان دادند که موضوع در دست بررسی است و هیئت ویژه رسیدگی به این موضوع نتایج آن را اعلام عمومی خواهد کرد.

هاشمی عنوان کرد: همتای عربستانی به ما اطمینان خاطر داد که ایرانیانی که هویت‌شان شناسایی شده به سرعت به جده و سپس به ایران منتقل شوند و در مورد مفقودین هم پیگیری‌های لازم انجام شده است و اجسادی هم که هنوز هویت دقیقشان شناسایی نشده و محرز است که ایرانی هستند به ایران منتقل خواهند شد تا سایر اقدامات مربوط به شناسایی آنها در ایران صورت گیرد.

وی افزود: تعدادی از مسئولان از وزارت حج عربستان و تعدادی از مسئولان وزارت بهداشت آن کشور و پزشکی قانونی عربستان مامور شدند تا عملیات انتقال اجساد را با همکاری هیئت پزشکی ایران و سازمان حج و زیارت انجام دهند.

سرپرست هیئت ایرانی دولت اعزامی به مکه گفت: در جلسه‌ای که با وزیر بهداشت عربستان داشتم مقرر شد که این وزارت خانه بیانیه‌ای صادر کند و موارد مورد توافق در این جلسه و محورهای مورد تفاهم را تشریح کند و ابراز امیدواری کرد که این اقدام باعث ارتقا روابط دو کشور و اطمینان خاطر شود.

وزیر بهداشت افزود: همچنین همتای عربستانی اطمینان داد نهایت همراهی را در خصوص تامین امنیت کلیه حجاجی که هنوز در مکه و مدینه به سر می‌برند را انجام خواهد داد تا اعمال حج خود را به پایان برسانند. و در مورد مسائلی که مربوط به موضوع منا، بررسی علل حادثه و تسریع در انتقال اجساد نهایت همکاری را بکنند.

هاشمی همچنین در این جلسه ضمن تاکید بر تشکیل کمیته حقیقت یاب و ارائه گزارش آن به کشورهای اسلامی با ابراز تاسف از این فاجعه اندوهناک گفت: این نوع حوادث، ناشی از خطاهای انسانی است و قابل پیشگیری است.

پیکرهای شناسایی نشده جان‌باختگان فاجعه منا در کشور آزمایش DNA می‌شوند

به گزارش وزارت بهداشت،  هاشمی درباره پیکرهای شناسایی نشده جان‌باختگان فاجعه منا نیز عنوان کرد: تعطیلی عید قربان یکی از دلایل تاخیر در شناسایی و انتقال پیکرهای جان‌باختگان فاجعه منا به کشور است.

وزیر بهداشت گفت: هویت جانباختگان حادثه منا که در کشور عربستان احراز نشده است پس از انتقال اجساد به ایران با آزمایش DNA مشخص خواهد شد. زیرا به دلیل تعطیلی عید بزرگ قربان در عربستان انتقال اجساد به کشور با تاخیر مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه آمار کشته‌شدگان فاجعه منا توسط سازمان حج و زیارت اعلام می شود، خاطرنشان کرد: در نخستین فرصت اجساد جان‌باختگان حادثه منا به کشور بازگردانده می‌شوند.

تکذیب ادعای رسانه های سعودی/ وزیر بهداشت هیچگونه کنفرانس مطبوعاتی نداشته است

به گزارش وزارت بهداشت، ادعای رسانه‌های سعودی مبنی بر این که وزیر بهداشت کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی با همتای سعودی خود حادثه منا را امری خارج از کنترل و خواست خداوند دانسته است به شدت تکذیب شد.

براساس گزارش‌های دریافتی از عربستان در تمامی مذاکرات با مسئولان عربستان تاکید شده است که حادثه منا ناشی از خطای انسانی و کم تجربگی مسئولان مربوطه و قابل پیشگیری بوده است و ارتباط دادن آن به قضا و قدر غیر منطقی است.

منبع:تسنیم 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :