موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حوادث

a/17033 :کد

0

آتش سوزی جنگل گلستان مهاراولیه شد

  شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ — ۱۰:۳۴
تعداد بازدید : ۳۷۳   
 تحلیل ایران -آتش سوزی جنگل گلستان مهاراولیه شد

جانشین یگان حفاظت از منابع طبیعی گلستان از مهار اولیه آتش سوزی بخش های از پارک ملی گلستان خبر داد و گفت: هم اکنون نیروهای حاضر در محل مشغول خاموش کردن آتش های نقطه ای هستند.

جانشین یگان حفاظت از منابع طبیعی گلستان از مهار اولیه آتش سوزی بخش های از پارک ملی گلستان خبر داد و گفت: هم اکنون نیروهای حاضر در محل مشغول خاموش کردن آتش های نقطه ای هستند.

محمد آریانفر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آتش سوزی پارک ملی گلستان که طی 2 مرحله روی داد، دقایقی پیش با تلاش نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست و نیز نیروهای مردمی مهار شد.
وی افزود: این آتش سوزی در عرصه های مرتعی و علفزارهای محدوده پارک ملی گلستان در 2 منطقه 'سولگرد و لهندر' (اولنگ مرغ زار) شهرستان مراوه تپه رخ داده است.
آریانفر با بیان اینکه وزش باد آتش را گسترش داد، اضافه کرد: مرحله اول آتش سوزی پس از گزارش های مردمی و حضور نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست مهارشد، اما بدلیل وزش باد در روز جمعه مرحله دوم آتش سوزی در محدوده وسیع تری آغاز شد.
وی تصریح کرد: هم اینک با تلاش 6 گروه منابع طبیعی به استعداد 25 نفر با به همراه داشتن خودرو و همکاری نیروهای محیط زیست و کمک های مردمی این آتش سوزی مهار اولیه شده است.
جانشین یگان حفاظت از منابع طبیعی گلستان اضافه کرد: در این دو مرحله حدود یکصد هکتار از مراتع و علفزار های محدود پارک ملی گلستان طعمه حریق شده بود.
آریانفر گفت: هم اکنون نیروهای حاضر درمحل مشغول خاموش کردن آتش های نقطه ای که در تک درخت ها، درخچه ها و کنده ها باقی مانده ،هستند.
تلاش خبرنگار ایرنا، برای دریافت نقطه نظرات مسوولان محیط زیست بدلیل حضور آنان در منطقه سخت گذر محل آتش سوزی و عدم برقراری ارتباط تلفنی و نیز تلاش برای تماس با خبرنگار اعزامی در محل حادثه نیز میسر نشد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست گلستان شب گذشته در گفت و گو با ایرنا، خبر آتش گرفتن بخش هایی از جنگل گلستان را تایید کرده بود.
اسماعیل مهاجر گفت: مطابق گزارش های واصله حدود 20 هکتار از جنگل گلستان در مناطق سخت گذر اولنگ مرغ زار آتش گرفته است.
وی اظهار داشت: به محض وصول خبر آتش سوزی نیرو و امکانات لازم برای مهار و خاموش کردن جنگل به منطقه گسیل شد و با توجه به سخت گذر بودن منطقه امیدواریم بدون فوت وقت بتوانند در محل حاضر شوند.
مهاجر با بیان اینکه گروهی نیز مامور بررسی علت آتش سوزی شده اند، گفت: پیش از این در محدوده این منطقه آتش سوزی روی داده که مسبب آن تخلف یا بی توجهی برخی افراد از جمله روشن گذاشتن شعله های آتش از سوی شکارچیان غیرمجاز بوده است.
به گزارش ایرنا پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقه حفاظت شده ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است.
این منطقه قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در حدود 92 هزار هکتار وسعت خود جای داده و به همین دلیل از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
آتش سوزی های مکرر طی سالهای اخیر به سبب عواملی همچون خشکسالی، کاهش رطوبت، افزایش گرما و بی توجهی برخی افراد آسیب های زیادی به این منطقه بکر وارد کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :