موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/17157 :کد

0

اعتراف یکی از مقامات سابق عربستانی از عدم کفایت سعودی‌ها

  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ — ۰۱:۵۴
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -اعتراف یکی از مقامات سابق عربستانی از عدم کفایت سعودی‌ها

وزیر اسبق نفت ایران با اشاره به اعترافات وزیر اسبق نفت عربستان در مورد شیوه اداره مکه و مدینه گفت: این حرف نشان می‌دهد نخبگان عربستان می‌فهمند قدرت سیاسی کفایت اداره امور مذهبی را نمی‌کند.

وزیر اسبق نفت ایران با اشاره به اعترافات وزیر اسبق نفت عربستان در مورد شیوه اداره مکه و مدینه گفت: این حرف نشان می‌دهد نخبگان عربستان می‌فهمند قدرت سیاسی کفایت اداره امور مذهبی را نمی‌کند.

به گزارش تحلیل ایران ، سید محمد غرضی کاندیدای ریاست جمهوری سال 92 در گفت وگو با تسنیم، بااشاره به نزول قدرت سیاسی عربستان اظهار داشت: قدرت سیاسی در عربستان از روزی شروع به نزول کرد که خود را در مقابل قدرت ایران دید؛ یعنی از 30 سال پیش وقتی انقلاب اسلامی ایران پیروز شد، عربستان خود را در ضعف دید و در تمامی حوادث علیه ملت ایران اقدام کرد.

وی ادامه داد: ایران توانست در منطقه حاشیه‌های امنی برای خود تأسیس کند که این حاشیه‌های امن برای عربستان مانند جریان شکست سیاسی کامل بود؛ لذا عربستان در همه موارد سعی خود را بر عدم جوابگویی نسبت به اتفاقات منطقه و حوادث داخلی خود گذاشته است.

غرضی افزود: قدرت سیاسی در عربستان تقریباً به یک قدرت سیاسی بدون پشتوانه احتمالی تبدیل شده است، لذا آنها به آمریکا تکیه می‌کنند. وقتی چنین حالتی در قدرت سیاسی یک کشور بوجود آید، پیداست نمی‌تواند پدیده‌های داخلی خود را کنترل کند.

وی با بیان خاطره‌ای از دوران وزارت خود گفت: چندین سال قبل زمانیکه شیخ احمد زکی یمانی وزیر نفت عربستان و من وزیر نفت ایران بودم، آقای یمانی گفت که اداره شهرهای مکه و مدینه باید به سازمان کنفرانس اسلامی واگذار شود.

وزیر اسبق نفت خاطرنشان کرد: این اظهارنظر از یک مقام سعودی مربوط به چندین سال قبل است؛ یعنی زمانیکه نخبگان عربستان می‌فهمند قدرت سیاسی کفایت اداره امور مذهبی را نمی‌کند.

                               

عربستان     بی کفایتی     حج            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :