موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/17260 :کد

0

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر ازحمله هوایی به بیمارستانی در قندوز

  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ — ۱۴:۵۶
تعداد بازدید : ۱۳۳   
 تحلیل ایران -انتقاد دیده‌بان حقوق بشر ازحمله هوایی به بیمارستانی در قندوز

دیده‌بان حقوق بشر با انتقاد از حمله هوایی آمریکایی به بیمارستانی در افغانستان ابراز نگرانی کرد که نیروهای آمریکایی در عملیات خود دقت کافی برای پرهیز از تلفات غیرنظامیان ندارند.

به گزارش تحلیل ایران، هواپیما‌های آمریکا در حمله هوایی به شهر قندوز در افغانستان یک بیمارستان را هدف قرار دادند که در نتیجه آن دست کم 9 تن کشته و بیش از 30 نفر زخمی شدند.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: این حادثه موجب بروز این نگرانی شده که آیا نیروهای آمریکایی در عملیات خود احتیاط و دقت کافی برای شناسایی تاسیسات زیربنایی و پرهیز از حمله به این نقاط ندارند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی دیده بان حقوق بشر، این بیمارستان در صبح روز شنبه در حملاتی که به منظور مقابله با نیروهای شورشی انجام شد، چندین بار مورد هدف قرار گرفت. در اثر این حملات 9 تن از پرسنل کادر پزشکی کشته و 37 نفر به شدت زخمی شدند.

پاتریشیا گاسمن کارشناس افغانستان در دیده بان حقوق بشر گفت: بمباران این بیمارستان اخباری شوک برانگیز درباره قندوز بود و غیر نظامیان و امدادگران همچنان در این شهر در معرض خطر حمله و جنگ قرار دارند. این در حالی است که تمام نیروها موظف‌اند تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان به کار گیرند.

دیده بان حقوق بشر خواستار تحقیقات شفاف، عادلانه و دقیق درباره‌ این حادثه شد و از آمریکا خواست تا روند انجام عملیات و هدف‌گذاری نیروهایش را مورد بازبینی قرار دهد تا از این پس اطمینان حاصل شود چنین حوادثی روی نخواهد داد.

به گزارش دیده بان حقوق بشر، حقوق بین‌الملل بشردوستانه یا قوانین جنگ برای تمام طرف‌های درگیر در افغانستان مصداق دارد. قوانین جنگ از تمام طرف‌ها می‌خواهد تا در حین عملیات نظامی برای محافظت از جان غیرنظامیان و پرهیز از هرگونه تخریب اموال عمومی و شخصی تمام تلاش خود و دقت کافی را بکار گیرند. به ویژه بیمارستان طبق قوانین جنگ از ملاحظات خاصی برخوردارند و طرف‌های درگیر برای پرهیز از هدف قرار گرفتن بیمارستانها باید دقت بیشتری داشته باشند.

بیمارستانی که روز گذشته در قندوز هدف قرار گرفت تنها بیمارستان شمال شرق افغانستان دارای امکانات بود و از زمان آغاز جنگ در قندوز، کارکنان آن تاکنون به حدود 400 زخمی و مجروح رسیدگی کرده‌اند که اغلب آنها غیر نظامی بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، همچنین سازمان ملل حمله هوایی اخیر آمریکا به این بیمارستان در شهر قندوز را به شدت محکوم کرد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: من حمله مرگبار به اعضای پزشکان بدون مرز را در قندوز به شدت محکوم می‌کنم؛ حمله‌ای که به کشته و زخمی شدن تعدادی پزشک، بیمار و غیرنظامی منجر شد.

در این بیانیه آمده است: بیمارستان‌ها نباید در جریان درگیری‌ها مورد هدف قرار گیرند و قوانین بین المللی استفاده از تاسیسات درمانی برای اهداف نظامی را منع می‌کند.

این مقام سازمان ملل گفت: من بر این خواسته خود تاکید دارم که تمامی جناح‌ها در جریان درگیری‌های افغانستان به تاسیسات و کارکنان خدمات درمانی احترام بگذارند و به آن‌ها حمله نکنند.

در همین حال، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد، حمله هوایی در قندوز افغانستان توجیه‌ناپذیر است و می‌تواند در حد یک جنایت جنگی در نظر گرفته شود.

زید رعد الحسین تحقیقی کامل و شفاف را در این مورد درخواست و اعلام کرد: حمله هوایی به بیمارستان در صورتی که در دستگاه قضایی، عمدی بودن آن به اثبات برسد، می تواند جنایت جنگی محسوب شود.

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :