موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حج و زیارت

a/17328 :کد

0

تشکیل کمیته حقیقت یاب برای فاجعه منا یک ضرورت است

  یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ — ۲۲:۰۱
تعداد بازدید : ۱۶۸   
 تحلیل ایران -تشکیل کمیته حقیقت یاب برای فاجعه منا یک ضرورت است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: تشکیل کمیته تحقیق و حقیقت یاب برای فاجعه منا توسط کشورهای اسلامی یک ضرورت است که باید به طور جد پی گیری شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: تشکیل کمیته تحقیق و حقیقت یاب برای فاجعه منا توسط کشورهای اسلامی یک ضرورت است که باید به طور جد پی گیری شود.

 

به گزارش تحلیل ایران ؛ حجت الاسلام والمسلمین محسن اراکی عصر یکشنبه در بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا در مسجد جامع گلشن شهر گرگان گفت: با وضعیتی که شاهدان عینی از کشورهای مختلف تعریف می کنند و تاکید رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری باید دست هایی که در ایجاد این فاجعه در کار بوده، شناسایی شود.
وی با بیان این که مورد اتفاق همه مذاهب است که حرم الهی باید امن باشد اضافه کرد: همه مسلمانان مکلف هستند امنیت را در بیت الله الحرام برقرار کنند و تشکیل کمیته حقیقت یاب برای حادثه منا با حضور کشورهای اسلامی در همین راستاست تا اگر متصدیان کنونی آن از عهده ایجاد امنیت بر نمی آیند، کنار گذاشته شوند.
وی گفت: روشن شدن حقایق بروز فاجعه باعث خواهد شد تا در آینده امنیت در بقاع متبرکه و آیین حج به وجود آید و شاهد چنین حوادث ناگوار ناشی از بی تدبیری آل سعود که در حج امسال رخ داد، نباشیم.
حجت الاسلام والمسلمین اراکی همچنین از وزارت امور خارجه و سایر مسوولان مرتبط کشورمان نیز خواست به جد پی گیر مساله جان باختگان ایرانی در عربستان بوده و تا به نتیجه رسیدن آن دست برندارند.
یکی از شاهدان فاجعه منا نیز طی سخنانی از موضع رهبری و رییس جمهوری در برابر این موضوع تقدیر کرد و گفت: موضع گیری معظم له و پی گیری رییس جمهور باعث تسلی خاطر بازماندگان شده است.
آخوند خوجملی با تشریح آن چه که منا رخ داد، گفت: به نظر من این اقدام از پیش تعیین شده بود و بی تدبیری و بی کفایتی آل سعود را می رساند.
این روحانی اهل سنت خواستار پی گیری تحقیق فاجعه منا که حالت عادی را نداشت از سوی مسوولان ارشد کشورمان شد و افزود: جان باختن شمار زیادی از حجاج در منا به واسطه فشار نبوده بلکه به خاطر نبود اکسیژن بوده است.
در آیین بزرگداشت جان باختگان منا در مسجد جامع گرگان که از سوی نماینده ولی فقیه در استان و استاندار گلستان برگزار شد اقشار مختلف شیعه و سنی حضوری باشکوه داشتند و بی تدبیری آل سعود را محکوم کردند.
همچنین در این آیین تعدادی از قاریان اهل سنت و شیعه و مداحان اهل بیت (ع) استان گلستان به قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید پرداخته و در سوگ جان باختگان مظلوم فاجعه منا مرثیه سرایی کردند.
در مراسم حج تمتع امسال 465 نفر از حجاج ایرانی که 49 نفر آنان از استان گلستان هستند در مراسم رمی جمرات جان خود را از دست دادند.
حاجیان جان باخته گلستانی بجز یک نفر همگی اهل سنت هستند.


/ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :