موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/17374 :کد

0

اهریمن‌نمایی ایران تبدیل به نان و پنیر رژیم آل‌سعود شده است

  دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ — ۰۴:۱۶
تعداد بازدید : ۲۷۱   
 تحلیل ایران -اهریمن‌نمایی ایران تبدیل به نان و پنیر رژیم آل‌سعود شده است

تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید اهریمن‌نمایی و ناسزاگویی به ایران، ایرانی‌ها و شیعیان نان و پنیر رژیم است سعودی- چه از نظر سیاسی، چه ایدئولوژیکی و چه معنوی. تمام دستگاه وهابیسم بر این اصل استوار است.

تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید اهریمن‌نمایی و ناسزاگویی به ایران، ایرانی‌ها و شیعیان نان و پنیر رژیم است سعودی- چه از نظر سیاسی، چه ایدئولوژیکی و چه معنوی. تمام دستگاه وهابیسم بر این اصل استوار است.

تحلیل ایران : نوید نصر، تحلیلگر سیاسی، در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید آل‌سعود اهمیتی برای جان و امنیت زائران قائل نیست و تنها به فکر سودآوری این مراسم الهی برای خزانه‌اش است.

این اولین باری نبود که چنین حادثه‌ای روی می‌داد و در دو سال گذشته بسیاری کشورها، شخصیت‌ها و سازمان‌های اسلامی از بی‌کفایتی عربستان در سازمان دهی به این رویداد بزرگ انتقاد کرده‌اند. به نظر شما چنین رویداد بزرگی باید چگونه سازمان‌دهی شود؟ منظورمان این است که باید شورایی از چندین کشور اسلامی تشکیل شود نه فقط عربستان سعودی، زیرا مکه نه فقط میراث عربستان سعودی بلکه میراث تمام جهان اسلام است.

نصر: قطعا باید اینوگونه باشد اما اینکه آیا خواهد شد یا نه مسأله دیگری است. حج پدیده‌ای سودآورد برای آل‌سعود است و آنها تنها بدین دلیل حاضر به صرف‌نظر کردن از آن نخواهند شد.

آیا فکر می‌کنید عربستان سعودی نمی‌تواند امنیت و ایمنی دو میلیون زائر مسلمان را مدیریت و فراهم کند؛ آن هم در مراسمی که تقریبا هر روزه انجام می‌گیرد و شرایط آن از پیش به خوبی مشخص بود؟

نصر:‌ اکنون چندین دهه است که وضعیت به همین منوال است. آل‌سعود به دنبال پر کردن خزانه‌اش است نه [حفظ امنیت] زائرین.

بر اساس گزارش‌ها، افرادی که توسط دولت عربستان برای مدیریت مراسم حج در سال جاری انتخاب شده‌اند به خوبی آموزش ندیده و از مهارت‌های اولیه برای اداره این رویداد بزرگ محروم بودند. آیا به نظر شما دلیل این امر این نیست که حکومت عربستان از نیروهای باتجربه‌تر و آموزش دیده خود برای جنگ در سایر کشورهای همسایه استفاده می‌کند؟

نصر: نمی‌دانم که آیا ارتباط مستقیمی بین رویدادهایی به مانند این و جنگ در یمن یا جنگ نیابتی علیه عراق و سوریه که توسط آل‌سعود انجام می‌شود، وجود دارد یا نه. همچنین شک دارم که بشود نیروهای نظامی آل سعود را "با تجربه و آموزش‌دیده نامید." تنها تجربه آنها در کشتار و سرکوب معترضین غیرمسلح در بحرین و قطیف، فرار با چشمان اشکبار به سوی آمریکا پس از اولین تهدیدهای صدام حسین به حمله، بمباران زیرساخت‌های یمن از بالا و شکست از جنگجویان حوثی در نبردهای زمینی است.

تمام نیروهای باتجربه و آموزش دیده آنها قبلا فرار کرده و به داعش، القاعده و جبهه النصره پیوسته‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، رژیم سعودی در امر انتقال پیکرهای زائرین ایرانی به ایران کارشکنی می‌کند. به نظر شما دلیل این مسأله چیست؟

نصر: اهریمن‌نمایی و ناسزاگویی به ایران، ایرانی‌ها و شیعیان نان و پنیر این رژیم است - چه از نظر سیاسی، چه ایدئولوژیکی و چه معنوی. تمام دستگاه وهابیسم بر این اصل استوار است. هیچگاه انتظار چیزی شبیه به مهربانی، شرافت یا انسانیت از نجدی‌ها را نداشته باشید.


                               

آل سعود     عربستان     حج     فاجعه منا        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :