موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/17421 :کد

0

آمریکا پهپادهای جاسوسی پیشرفته به پاکستان می فروشد

  دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۹
تعداد بازدید : ۵۴۹   
 تحلیل ایران -آمریکا پهپادهای جاسوسی پیشرفته به پاکستان می فروشد

آمریکا با هدف فروش بخشی از محصولات نظامی خود،قصد دارد تعدادی ازهواپیماهای بدون سرنشین ساخت شرکت'بوئینگ'به نام 'اسکن ایگل' را در قالب قراردادی به ارزش بیش از ۱۵ میلیون دلار،در اختیار پاکستان قرار دهد.

طبق گزارش روز دوشنبه رسانه های پاکستان به نقل از مقامات نظامی این کشور، این پهپادهای جاسوسی قرار است تابستان سال آینده میلادی تحویل پاکستان شود. در این گزارش به تعداد این هواپیماها اشاره نشده است.
جلیل عباس جیلانی سفیر پاکستان در واشنگتن هم گفته است که آمریکا قرار است فناوری هوایی دقیق و پیشرفته ای برای کمک به حملات هوایی پاکستان علیه تروریست ها در مناطق قبایلی، در اختیار این کشور قرار دهد.
قرار است 90 درصد از مراحل ساخت این هواپیماها در آمریکا و 10 درصد باقیمانده نیز در پاکستان تکمیل شود. به همین دلیل سفیر پاکستان در آمریکا گفته است که این کشور قرار است فناوری هوایی پیشرفته در اختیار پاکستان قرار دهد.
هواپیمای بدون سرنشین اسکن ایگل قابلیت جنگی ندارند و به دلیل مجهز بودن به رادار و دوربین های پیشرفته، فقط برای عملیات تجسسی و شناسایی مورد استفاده قرار می گیرد.
به گزارش تحلیل ایران این هواپیمای تجسسی سبک از طریق یک سکوی پرتاب کننده به پرواز در می آید و در هر پرواز می تواند به مدت 20 ساعت در آسمان بماند. این پرنده آهنی می تواند با حداکثر سرعت 150 کیلومتر در ساعت، تا شعاع بیش از یکصد کیلومتری پرواز کند.
پاکستانی ها چندان با هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا بیگانه نیستند. آمریکا از سال 2004 تا کنون با پهپادهای جنگی و مرگبار خود تا کنون صدها بار مناطق مختلف پاکستان را به بهانه مبارزه با تروریسم بمباران کرده و تعداد زیادی از مردم عادی این کشور قربانی این حملات شده اند.
با وجود اعتراض مردم و اعتراض رسمی دولت پاکستان، آمریکا همچنان هر از گاهی، این حملات را به خاک پاکستان انجام می دهد.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :