موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی رسانه

a/17456 :کد

0

بررسی ابعاد «فاجعه منا» با حضور کارشناسان و فعالان خارجی

  دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ — ۱۵:۰۵
تعداد بازدید : ۲۹۷   
 تحلیل ایران -بررسی ابعاد «فاجعه منا» با حضور کارشناسان و فعالان خارجی

حاکمان سعودی نه تنها قادر به اداره حج نیستند بلکه به طور خود خواسته اهمیتی به آن نمی‌دهند.

به گزارش تحلیل ایران،در این کنفرانس آنلاین که با حضور شماری از فعالان و کارشناسان خارجی همراه بود، مسائلی چون سوءمدیریت و بی‌کفایتی سعودی در برگزاری مراسم حج، مدیریت بسیار ضعیف نیروهای سعودی بعد از فاجعه منا و افزایش شمار کشته‌شدگان، فرافکنی مسئولان سعودی، بایکوت خبری فاجعه منا در رسانه‌های عربی-غربی-صهیونیستی، حمایت سعودی‌ها از گروهک‌های تروریستی و جنایت در یمن، واکنش سازمان‌های بین‌المللی و غربی در قبال حادثه منا و دیگر مسائل بررسی شد.

میهمانان این کنفرانس:

* خانم فاطمه کبیسی (Fatima Kobeissi)، فعال بین‌المللی ساکن آمریکا* آقای مایکل اوپرسکالسکی(Michael Opperskalski)، تحلیل‌گر مسائل سیاسی از کشور آلمان* آقای ابوعلی حسین دیرانی (Abu Hussein Dirany)، تحلیل‌گر مسائل غرب آسیا و شمال آفریقا از استرالیا

* خانم آنیتا براکنر (Anita Bruckner)، فعال حقوق بشری آمریکایی
+ به همراه شماری از فعالان و کارشناسان ایرانی

در ادامه بخش اول مباحث مطرح‌شده در این کنفرانس را مشاهده می‌کنید:

فاطمه محمدی‌نژاد (مجری و سردبیر انگلیسی سایت) به نظر شما علت اصلی فاجعه ناگوار منا در مراسم حج امسال چه بوده است؟
حسین الدیرانی: به نظر من علت اصلی آن سوء مدیریت در مراسم حج امسال بود. سعودی‌ها مطمئناً کفایت لازم برای برگزاری مراسم حج را ندارند؛ اما در مورد امسال دستور کار مخفیانه‌ای مطرح بود که بعداً به آن اشاره خواهم کرد.

مایکل اوپرسکالسکی: من با آنچه برادرمان گفت موافقم؛ اما می‌خواهم کمی تندتر پاسخ بدهم. حاکمان سعودی نه تنها قادر به اداره حج نیستند و با وجود اینکه تمام امکاناتی که برای برگزاری این مراسم دارند؛ اما گویی به طور خود خواسته اهمیتی به آن نمی‌دهند چرا که خود در بحران بسیار بسیار عمیقی درگیرند.

حمله به یمن از سویی و سرکوب‌گری‌های داخلی از سوی دیگر بحران امروز رژیم سعودی را رقم زده است و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم حاکمیت آل‌سعود، اشغالگری است که بر تمام جنبه‌های اسلام سایه افکنده و حقیقی است که در آینده دیگر قابل تحمل نخواهد بود.

mwfpress: با توجه به اینکه سعودی‌ها مسئولیت هیچ یک از این اتفاقات را برعهده نگرفته‌اند، نظر شما در خصوص بی مسئولیتی آل‌سعود چیست؟
مایکل: آنان مسئول این حوادث هستند؛ چرا که تحریکات خاصی را سازماندهی کرده بودند، به عنوان مثال آنان از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ای برخوردار بودند که می‌توانستند تشخیص دهند کدام‌یک از زائران ایرانی هستند و کدام یمنی.

این تکنولوژی‌های پیشرفته از سوی شرکت‌های آلمانی به آنان داده شده و نرم‌افزارهای بسیار بسیار دقیقی برای اقدامات سرکوب‌گرانه در اختیار سعودی‌ها قرار داده شده بود.

حامیان عربستان می‌دانند که سعودی‌ها تکفیری‌ها را حمایت می‌کنند؛ اما با این وجود به آنان چراغ سبز نشان داده تا بتوانند از این تکنولوژی‌های سرکوب‌گر استفاده کنند.

mwfpress: چرا بعد از فاجعه منا سعودی‌ها اجازه ندادند تیم‌های نجات و هلال احمر ایران به کمک زائران مصدوم بشتابند؟
فاطمه کبیسی: عربستان سعودی به عدم احترام به حقوق بشر معروف است که این موضوع حتی در مورد مردم خود این کشور هم صدق می‌کند؛ در نتیجه مسلمان دنیا هم نظر منفی درباره این کشور دارند، شما درباره کشوری صحبت می‌کنید که بعد از سقوط جرثقیل گفتند: جرثقیل سجده کرده است و می‌خواستند با طرح چنین مسائل مضحکی برای مردم این طور تبیین کنند که آنان در این رابطه مسئولیتی ندارند و این خواست خدا بوده است و آنان نمی‌توانستند از مرگ زائران جلوگیری کنند.

من در جریان هستم که تعدادی از مقامات دولتی بلند پایه در میان جان باختگان بوده‌اند و به نظر من آنها می‌دانند دقیقاً چه اشخاصی در زمان معین کجا هستند و شاید این حوادث آگاهانه رخ داده است.

احتمالاً آنان می‌خواستند تعدادی از شیعیان را به کام مرگ بکشانند؛ ایران در این حادثه بیش از 400 نفر از شهروندان خود را از دست داده است و این با توجه به جان‌باختگان سایر کشورها رقم بسیار بزرگی است و جای تأمل دارد.

mwfpress: چرا بعد از این حادثه سعودی‌ها تقصیر را به گردن دیگران از جمله زائران ایرانی یا مسلمانان آفریقایی انداخته و هیچ گونه مسئولیتی قبول نکردند و این عدم مسئولیت‌پذیری نشان‌دهنده چیست؟
حسین الدیرانی: مقامات سعودی هرگز اشتباهات خود را نمی‌پذیرند؛ زیرا آنان ارزشی برای جان انسان‌ها قائل نیستند؛ بنابرگفته شاهدان عینی این فاجعه نیروهای امنیتی آل سعود وقتی متوجه می‌شدند که مجروحان ایرانی هستند بدون اینکه کمکی بکنند می‌گفتند بگذارید این‌ها بمیرند؛ آنان نه تنها به تیم‌های نجات اجازه ندادند بلکه کاری کردند که تعداد جان باختگان بیشتر شود.

من خودم در سال 1987 به حج مشرف شدم، زمانی‌که ایرانی‌ها توسط پلیس سعودی مورد تیراندازی قرار گرفتند بیشتر آنان در اثر جراحت جان باختند.

سعودی‌ها حتی به مجروحان حمله کرده و از حضور آمبولانس‌ها برای انتقال مجروحان ممانعت کردند؛ بنابراین این سوء مدیریت از سوی سعودی‌ها همیشگی بوده و آنان همواره خود زائران را مقصر حادثه می‌دانند.

mwfpress: با توجه به اظهار نظراتی مانند سجده جرثقیل و یا زائران قصد خودکشی داشتند؛ آیا به نظر شما این حوادث از پیش تعیین‌شده و هماهنگ‌شده بود؟
مایکل: این مسئله دو اصل اساسی دارد. انگیزه سیستماتیک کشورهای خاص علیه مسلمانان که از سوی مسئولان و سازمان‌های سعودی تربیت می‌شوند؛ اما وقتی آنها چنین تحریکاتی را انجام می‌دهند نتایج آنها به دیگر کشورها و مسلمانان نیز سرایت می‌کند. این نتیجه کاملا عقلانی است.

دوم اینکه هیچ شکی در این مسئله نیست که مسئولان سعودی مقصر این فجایع هستند، چرا که آنها وسایل ارتباطی و کنترلی بسیار بسیار پیشرفته دیجیتالی دارند و همه اتفاقات را تحت کنترل داشته‌اند و بر این اساس هیچ جایی برای هرج و مرج باقی نمی‌ماند مگر اینکه از پیش تعیین شده و طبق میل سعودی‌ها باشد.

به نظر من امت اسلامی باید با هم متحد شده و از شرکت‌هایی که با عربستان وارد تجارت شده‌اند مانند زیمنس که انواع تکنولوژی‌های پیشرفته را در اختیار سعودی‌های جنایتکار می‌گذارند تصاویر این حادثه را مطالبه کنند.

چرا که این فایل‌ها به روشنی و وضوح بیان می‌کنند که ناظران سعودی توانایی تکنیکی برای بررسی و ضبط کل مراسم را داشته‌اند.

mwfpress: مشکلات زیادی در یافتن اجساد قربانیان ایرانی این حادثه وجود دارد و به دلیل عدم همکاری مقامات سعودی بسیاری از قربانیان هنوز شناسایی نشده‌اند و از طرفی سعودی‌ها حتی در مقابل یک عذرخواهی ساده هم نکردند؛ دلیل آن به نظر شما چیست؟
فاطمه کبیسی: اگر آنان چنین رژیمی بودند که بخواهند عذرخواهی کنند قبل از آن مسئولیت این فاجعه را به عهده می‌گرفتند؛ بی‌مسئولیتی آنان چه مستقیم و چه غیر مستقیم فاجعه تأسف‌باری ایجاد کرده است.

به نظر من این حادثه احساسات ضد سعودی را روز به روز بیشتر می‌کند؛ هر چند آنان حامیان خاص خودشان را دارند؛ اما هر چه بیشتر می‌گذرد گروه‌های مسلمان بیشتر از آنان منزجر می‌شوند؛ چرا که این سعودی‌های هستند که گروه‌های تروریستی را در همه جای جهان کمک مالی و گروه‌های افراطی را در کشورهایی هم‌چون افغانستان و سوریه ایجاد می‌کنند و علت عدم عذرخواهی آنان نیز این است که اصولاً مسئولیت آن را به عهده نگرفته‌اند.

mwfpress: به نظر شما عکس‌العمل رسانه‌های غربی به این مسئله چه بوده است؟ آیا آن طور که شایسته بود به آن پرداخته شد یا خیر؟
مایکل: آنان به هیچ وجه تمام جوانب این فاجعه را نشان نداده‌اند. تا جایی‌که من از روزنامه‌های آلمانی، انگلیسی و آمریکای شمالی خبر دارم در کل از این فاجعه به عنوان یک اتفاق بد نام خبر می‌دهند و تاکنون به بیان آمار مجروحان و جان‌باختگان و عمق فاجعه نپرداخته‌اند. این واضح است که اگر آنان بخواهند تمام جوانب این مسئله را بازگو کرده و کل سناریو را شرح دهند حمایت کشورهای غربی از خاندان آل‌سعود فاش خواهد شد.

کشورهای غربی از نظر اقتصادی، تسلیحاتی، آژانس‌های اطلاعاتی عربستان را پشتیبانی می‌کنند، این کشورها در کنار صهیونیست‌ها از حامیان و بهتر بگوییم ارباب سعودی‌ها هستند.

mwfpress: رسانه‌های غربی قتل خبرنگار زن و فیلمبردارش و یا قتل سیاه‌پوستان در کلیسا و یا کشته شدن معدنچی‌ها در ترکیه را تحت پوشش کامل خبری قرار دادند؛ چرا درباره منا چنین اتفاقی نیفتاد؟
مایکل: در این‌باره می‌خواهم به مسئله مهمی که اتفاقاً در یکی از مقالات خود درباره مسئله منا و مسئله سقوط جرثقیل در مکه داشته‌ام اشاره کنم.

به نظر من این مسئله برای مخفی کردن عملیات سرویس‌های امنیتی اسراییل بوده است که در آن مقامات دولتی بلند پایه ایران کشته شده‌اند. آنان جمع گسترده‌ای از زائران را هدف قرار دادند تا در این میان بتوانند افراد مورد نظر خود را بکشند. مقامات عربستان بعد از بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند اگر برای شناسایی همه اجساد همکاری نکنند این واکنش شدید و خشن ایران را در پی خواهد داشت لحن خود را تغییر دادند.

در مورد سوال قبلی هم باید بگویم ما مدت زیادی است کودکان غرق شده آواره را می‌بینیم اما آنان یک مورد را بسیار بزرگ کردند و این باعث شد کل دنیا آن را ببینند اما هیچ تصویری از کشتار بیش از چهار هزار مسلمان نشان ندادند.

علی ابراهیم‌نیا (مدیر ارتباطات بین‌المللی سایت): متأسفانه عربستان سعودی در بین کشورهای مسلمان به عنوان رهبر شناخته شده است. وقتی ما درباره عمومی بودن این فاجعه حرف می‌زنیم و عربستان را مقصر اصلی آن می‌دانیم بسیاری از مردم مسلمان آن را قبول نمی‌کنند.

من یک دوست تایلندی دارم که می‌گوید، مسلمانان آن چیزی را که عربستان به طور اشتباه در مورد خودکشی زائران ایرانی در خبرهای منتشر کرده است باور کرده‌اند. حال سوال من این است که اگر رسانه‌های غربی و عربی تلاش کنند واقعیت پشت پرده را نشان دهند آیا این به باورپذیری تقصیرات و سوء مدیریت عربستان از سوی مسلمانان کمک می‌کند؟

حسین الادیرانی:عربستان سعودی یکی از غول‌های رسانه‌ای جهان است. پس از وقوع این حادثه عربستان از تمام رسانه‌ها خواست به طور ویژه ایران و زائران ایرانی را متهم کنند، چرا که آنان می‌دانستند ایرانیان حتما بر روی این مسئله بسیار دقیق متمرکز خواهند شد.

در شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیس‌بوک و توئیتر نیز از سوی کاربران و شهروندان کشورهای حاشیه خلیج فارس حملات شدیدی علیه ایرانیان راه‌اندازی شد و حتی ایرانی‌ها را مشرک خوانده و تأکید کردند آنان نباید به حج بیایند.

این ایدئولوژی و تفکر که شیعیان به حج نروند دقیقاً آن چیزی است که سعودی‌ها می‌خواهند و شما نمی‌توانید آن را انکار یا مخفی کنید.

ما اتحاد همه امت اسلامی را می‌خواهیم در حالی‌که سعودی‌ها درست در مقابل ما می‌خواهند تفرقه‌افکنی کنند؛ چرا که این اتحاد به نفع آنان و اربابان صهیونیستشان نخواهد بود. سعودی‌ها و صهیونیست‌ها علیه ایران و علیه شیعیان ائتلاف تشکیل داده و خواهان تخریب آنان هستند.

مایکل: سعودی‌ها با بحران بسیار عمیقی رو‌به‌رو هستند و درگیری آنان با دیگر کشورهای خلیجی بسیار عمیق است.

عمان را در نظر بگیرید که در رابطه صلح‌آمیزی که با ایران داشت و در مسائلی مربوط به منطقه سیاست میانه‌ای را در پیش گرفت. حتی کویت زمانی علیه حملات تروریستی تکفیری‌ها موضع مخالف می‌گرفت و آن را محکوم می‌کرد که چنین چیزی موافق خواسته‌های رژیم سعودی نیست و بنابراین آنان مکانیسم‌های کنترلی شدید علیه منطقه خلیج فارس اعمال می‌کنند. بحران دیگر آنان درگیری در یمن است که باعث شده یمنی‌های مبارز به یک قهرمان تبدیل شوند.

این بحران‌ها باعث می‌شود سعودی‌هایی که به طور کامل از سوی غرب حمایت و تجهیز می‌شوند آن‌طور که باید برنده بازی نباشند. بسیاری از افسران آنان کشته می‌شوند و خسارات زیادی به آنان وارد می‌شود هر چه بیشتر می‌گذرد سوال‌های بیشتری درباره نقش سعودی‌ها درباره برگزاری مراسم حج مطح می‌شود.علی رغم کنترل گسترده سعودی‌ها بر روی رسانه‌ها ارتباط و هماهنگی آل سعود با صهیونیست‌ها بیشتر آشکار می‌شود.

بنابراین تلاش آنها برای فرافکنی علیه ایران بیشتر و گسترده‌تر می‌شود. حال چرا این تحرکات علیه ایران صورت می‌گیرد پاسخ واضح است؛ زیرا ایران یک کشور شیعی است و یک انقلاب عظیم در این کشور رخ داده است. ایران سردمدار ایجاد وحدت بین مذاهب گوناگون اسلامی است و اجازه نداده آمریکا و اسراییل این اتحاد را از بین ببرند؛ اما به نظر من در محاسبات خود دچار مشکل بزرگی شده‌اند چرا که ایران کشور بسیار قدرتمندی در منطقه است.

بسیاری از مسلمانان منطقه، نه تنها شیعیان بلکه مسلمانان سنی مذهب هم روز به روز هم‌دردی بیشتری با تراژدی و فجایع حوادث حج می‌کنند؛ انجمن‌های مسلمان در کشورهای غربی، مساجد و گروه‌های دانشجویی روز به روز سوالات بیشتری علیه سعودی‌ها مطرح می‌کنند، مسلمانان بیشتر و بیشتر خاندان سعودی را زیر سؤال می‌برند و این حقیقت که این خاندان هیچ ربطی به اسلام ندارد آشکارتر می‌شود.

mwfpress: عکس‌العمل مقامات غربی و مجامع بین‌المللی درباره این وقایع چه بوده و آیا آنان به قدر کافی به این مسئله اهمیت داده‌اند؟
فاطمه کبیسی: به نظر من خیلی بهتر می‌توانستند آن را نشان دهند. حتی شبکه‌های بسیار محافظه‌کاری هم‌چون فاکس‌نیوز به دلایلی حتی کوچک‌ترین اتهامی را علیه عربستان سعودی به کار نمی‌برد.

عربستان سعودی در تضیع حقوق زنان مقام نخست را دارد و کم‌ترین بهایی برای حقوق‌بشر قائل نمی‌شود و این شامل دار زدن دسته‌جمعی و جدا کردن سر متهمان و بسیاری اعمال ضد انسانی دیگر هم می‌شود.

هم محافظه‌کاران، هم جمهوری‌خواهان هر دو از اسلام متنفر هستند و هیچ‌کدام عربستان را به دلیل این جنایات ضد بشری محکوم یا سرزنش نمی‌کنند. پس به نظر من رسانه‌ها تا حدی افکار عمومی را متأثر می‌کنند و مردم چیزی را بخواهند باور می‌کنند.

عربستان یکی از متحدان اصلی آمریکاست، بنابراین حتی اگر شواهد و مستندات نشان دهد که عربستان ضد حقوق بشر است اقدامی علیه عربستان انجام نمی‌شود و این دو رویی آشکار آمریکا را نشان می‌دهد.

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :