موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/17728 :کد

0

آمانو:فعالیت های هسته ای کره شمالی با چابکی درحال انجام است

  چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ — ۰۸:۱۸
تعداد بازدید : ۲۴۷   
 تحلیل ایران -آمانو:فعالیت های هسته ای کره شمالی با چابکی درحال انجام است

رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که شواهد به دست آمده نشان می دهد که کره شمالی فعالیت های هسته ای خود را با گستردگی و چابکی خاصی دنبال می کند.

رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که شواهد به دست آمده نشان می دهد که کره شمالی فعالیت های هسته ای خود را با گستردگی و چابکی خاصی دنبال می کند.

به گزارش تحلیل ایران، «آمانو» که شب گذشته وارد سئول شد، در بدو ورود به این شهر در گفت وگو با خبرنگاران خاطر نشان کرد که آژانس توانسته مشخص کند کره شمالی فعالیت های هسته ای خود را گسترش داده و با سرعت قابل توجهی در حال انجام آن است.
وی بویژه به فعال شدن راکتور 5 مگاواتی «یانگ بیون» اشاره کرد و گفت: تخلیه آب، حمل و نقل تجهیزات و چند شاخصه دیگر در این راکتور در 100 کیلومتری پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی مشاهده شده است.
آمریکا می گوید که این راکتور در همان مکانی واقع شده که مواد لازم برای سه آزمایش اتمی کره شمالی در سالهای گذشته در آن تهیه شده است.
کره شمالی در سال 2005 میلادی خود را به عنوان یک قدرت هسته ای معرفی کرد و در سالهای 2006، 2009 و 2013 به ترتیب دست به انجام سه آزمایش هسته ای زد.
این کشور از آن زمان به بعد دسترسی و نظارت بازرسان آژانس هسته ای به تاسیسات هسته ای خود را محدود کرده است.
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که «آمانو» در باره مسائل مربوط به گسترده شدن فعالیت های هسته ای کره شمالی با «یون بیونگ سه» وزیر امور خارجه و «هوانگ جون کوک» نماینده هسته ای ارشد کره جنوبی در مذاکرات شش جانبه کره شمالی دیدار و گفت وگو کرده است.
رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین تاکید کرد که این سازمان بین المللی به دلیل آنکه بازرسانی در کره شمالی ندارد تنها اطلاعات محدودی در باره برنامه هسته ای این کشور بدست آورده است.
گفتنی است، آژانس از سال 2009 میلادی و در پی اخراج بازرسان خود از کره شمالی دیگر هیچ بازرسی را از تاسیسات هسته ای این کشور انجام نداده است.
وی در مورد احتمال یک آزمایش زیرزمینی هسته ای دیگر توسط کره شمالی گفت که سازمان منع تکثیر تسلیحات هسته ای این مساله را تحت نظارت و بررسی دقیق قرار داده است.
با این حال رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی از کره شمالی خواست به همه تعهداتش در مذاکرات شش جانبه هسته ای و همچنین قطعنامه های ذی ربط شورای امنیت پایبند باشد.
کره شمالی پس از آنکه دست به آزمایش ها اتمی زد از سوی شورای امنیت سازمان ملل با تحریم هایی مواجه شد که این تحریم ها همچنان پابرجاست.
«آمانو» در ارتباط با افزودن فشارها بر کره شمالی نیز اظهار داشت که ما به دنبال سیاسی کاری نیستیم بلکه می خواهیم توافقات هسته ای مراعات شود.
وی تاکید کرد که اگر قرار است توافقات سیاسی صورت گیرد که مهم هم هست باید از سوی آمریکا، چین، کره جنوبی، روسیه، ژاپن و سازمان ملل در جریان مذاکرات بدست بیاید و اگر در این زمینه از آژانس کمک بخواهند این مجموعه نیز مساعدت خواهد کرد.
کره شمالی پیشتر اعلام کرده بود که در حال برداشتن گام هایی برای کوچک تر کردن و متنوع کردن تسلیحات هسته ای با کیفیت بالاتر فنی است.
برخی ناظران بر این باورند که این اظهارات به معنای آن است که این کشور به ساخت کلاهک های هسته ای نزدیک شده و قصد دارد در هفتادمین سالگرد تاسیس حزب کارگران در دهم اکتبر (18 مهر) دست به آزمایش دیگری بزند.
کره شمالی این اظهارات را رد و اعلام کرد که این آزمایش در راستای توسعه فعالیت های فضایی که حق طبیعی هر کشوری است، صورت می گیرد.
گمانه زنی ها در خصوص انجام آزمایش اتمی دیگر از سوی پیونگ یانگ بود که سبب شد «یوکیو آمانو» شب گذشته (سه شنبه) به منظور گفت و گو و ملاقات با مقامات کره ای وارد سئول شود.
آژانس بین المللی انرژی اتمی یک ماه قبل قطعنامه ای تصویب کرد و بر اساس آن از کره شمالی خواست تا به تعهداتش در چارچوب مذاکرات شش جانبه هسته ای پکن پایبند باشد.
پس از آنکه مذاکرات شش کشور جهانی و کره شمالی در آخرین دور خود در سال 2008 متوقف شد بسیاری از تلاش ها برای از سرگیری این مذاکرات تا به امروز با شکست مواجه شده است.
آخرین تلاش های صورت گرفته مربوط به نشست اوایل مهر ماه جاری نمایندگانی از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، ژاپن، روسیه و کره جنوبی در پکن بود که در این نشست نیز نماینده ای از کره شمالی حضور نداشت.


/ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :