موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/18094 :کد

0

توییتر محل منازعه وزیر خارجه انگلیس و روسیه بر سر سوریه

  جمعه ۱۷ مهر ۱۳۹۴ — ۰۱:۳۵
تعداد بازدید : ۲۹۳   
 تحلیل ایران -توییتر محل منازعه وزیر خارجه انگلیس و روسیه بر سر سوریه

همزمان با تشدید حملات هوایی روسیه علیه مواضع تروریست ها در سوریه، توییتر بیش ازپیش به محل منازعه و ردوبدل کردن نقطه نظرات چالشی میان فیلیپ هاموند وزیرخارجه انگلیس و سفارت روسیه در لندن مبدل می شود.

همزمان با تشدید حملات هوایی روسیه علیه مواضع تروریست ها در سوریه، توییتر بیش ازپیش به محل منازعه و ردوبدل کردن نقطه نظرات چالشی میان فیلیپ هاموند وزیرخارجه انگلیس و سفارت روسیه در لندن مبدل می شود.

به گزارش تحلیل ایران ، بدین ترتیب برخلاف گذشته که دیپلمات های ارشد روس و انگلیس سعی داشتند به دور از انظارعمومی به تبادل نظر و طرح مسایل چالشی بپردازند، به نظر می رسد در حال حاضر ابایی ندارند که این چالش ها را بیش از پیش به شبکه های اجتماعی چون توییتر بکشانند.
از جمله این موارد، به دنبال یادداشت هاموند در صفحه توئیترش در مورد تجاوز هواپیماهای روسی به حریم هوایی ترکیه، 'الکساندر یاکوونکو' سفیر روسیه در لندن، در پاسخ توییتری اش ضمن اشاره به مذاکرات مسکو با همسایگانش برای حل این مساله، تصویری را توییت کرده بود که بر روی آن اشاره به ضرورت انتخاب میان جنگ و یا گفت وگو داشت.
هاموند در صفحه توییترش نوشته بود: تعدی هواپیماهای روسی به حریم هوایی ترکیه خطرات موجود که هم اینک نیز بسیار بالا، افزایش می دهد و روسیه باید دست از این اقدام بردارد.
الکساندر یاکوونکو سفیر روسیه نیز به دنبال یادداشت توییتری هاموند، ضمن گذاشتن تصویری که در آن اشاره به جنگ یا گفت وگو داشت، نوشت: 'ما حوادثی از این قبیل را با همسایگانمان به صورت مستقیم و دوجانبه به صورت رضایتمندانه حل وفصل می کنیم.'
وی همچنین در یادداشت دیگری در صفحه توئیتر سفارت روسیه در لندن نوشت: 'روسیه قصد پیوستن به ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه ندارد چرا که اقداماتشان در سوریه مشروعیت ندارد.'
الکساندر یاکوونکو روز پنجشنبه نیز در آخرین یادداشتش در صفحه توییتر سفارت روسیه نوشته است: 'درحالی که روسیه برای دفاع از اروپا در حال نبرد با تروریست ها در سوریه است، انگلیس آماده فرستادن سربازانش به ( کشورهای حوزه ) بالتیک است، چه چرخش منطقی.!'
سفارت روسیه در لندن پیشتر نیز در واکنش به پیام توییتری فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس که از مسکو خواسته بود تا جامعه جهانی را نسبت به دخالت های نظامی اش در سوریه توجیه کند، با ارسال تصویر جنگنده های هوایی روسی به صفحه توییتر هاموند، پاسخ داد این اقدام قانونی بوده است.
سفارت روسیه در لندن در این پیام توییتری ، نوشت: اقدام روسیه در سوریه برخلاف [ادعای] دیگران براساس قوانین بین المللی صورت گرفته است. ما این را براساس درخواست سوریه انجام می دهیم.
فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس در پیامی که در سی ام سپتامبر در صفحه توییتری اش منتشر کرده بود، نوشته بود : روسیه باید موضعش را با جامعه جهانی، در خصوص اینکه نیروهای داعش و القاعده را هدف گرفته و نه معارضین معتدل سوری، مشخص کند.
روزنامه دیلی تلگراف نیز روز پنجشنبه در گزارشی نوشت: دیپلمات های انگلیسی در محافل خصوصی از ورود روسیه با غرب به یک 'جنگ سرد جدید' سخن می گویند و این جنگ توییتری بخشی از این جنگ بشمار می آید.
این روزنامه نوشت: جنگ داخلی سوریه و حملات هوایی روسیه در این کشور، از جمله مواردی بود که در نشست امروز( پنجشنبه) وزیران دفاع ناتو در بروکسل مورد بحث قرار گرفت.
ارتش روسیه از سه شنبه هفته گذشته پس از اخذ مجوز پارلمان براساس درخواست رسمی دولت سوریه، عملیات بمباران مواضع تروریست ها به ویژه داعش را آغاز کرده است.
روسیه با اعلام اینکه فقط مناطق فعالیت تروریست با اولویت مراکز آموزشی، شبکه ها و پایگاه های ارتباطی، انبار مهمات و تسلیحات را هدف قرار خواهد داد، باوجود مخالفت های کشورهای عضو اردوگاه ضد سوری به ویژه آمریکا، انگلیس، عربستان و فرانسه تأکید کرده که بمباران ها تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه خواهد یافت.
نیروی هوایی روسیه از حدود 60 فروند جنگنده بمب افکن سوخو 24، 25 و 34 برای اجرای عملیات علیه تروریست ها بهره می گیرد.
آمریکا و انگلیس از اعضای اصلی کشورهای عضو اردوگاه ضد سوری که از چهار سال پیش تسلیح و تجهیز تروریست های افراطی و تکفیری به ویژه اعضای گروه داعش و جبهه النصره را علیه دولت سوریه ساماندهی و به خاک سوریه گسیل کردند، از عملیات بمباران روسیه ابراز نگرانی کرده و این اقدامات را خطرناک خوانده اند.
روسیه اعلام کرده است که حدود یک سال عملیات هوایی گروه ائتلاف آمریکایی علیه داعش نه تنها تأثیری نداشته است، بلکه حتی این گروه توانسته در مناطق دیگری از خاک عراق و سوریه پیشروی کند.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :