موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/18104 :کد

0

احتمال ورود آمریکا به جنگ یمن

  جمعه ۱۷ مهر ۱۳۹۴ — ۰۳:۳۶
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -احتمال ورود آمریکا به جنگ یمن

: در صورت گسترش جنگ یمن به این تنگه، احتمال ورود آمریکا و اسرائیل به جنگ یمن با گسترش آن به باب المندب وجود دارد.

کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اهمیت تنگه باب المندب برای کشورهایی که از این تنگه استفاده می‌کنند گفت: در صورت گسترش جنگ یمن به این تنگه، احتمال ورود آمریکا و اسرائیل به جنگ یمن با گسترش آن به باب المندب وجود دارد.

به گزارش تحلیل ایران ، «محمدعلی مهتدی» در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم، درباره گسترش جنگ یمن به تنگه باب المندب پیامدهای آن گفت: عربستان کشورهای مختلفی را برای جنگ یمن بسیج کرده است. به علاوه، آمریکا و اسرائیل پایگاه‌هایی را در جیبوتی و سومالی در اختیار دارند و این احتمال وجود دارد که با شدت گرفتن جنگ یمن، آنها نیز وارد عمل شوند بویژه اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند، اجازه بسته شدن تنگه باب المندب را نخواهند داد. این تنگه گذرگاه عبور کشتی‌های بین المللی است لذا در صورت گسترش جنگ یمن به این تنگه، احتمال ورود آمریکا و اسرائیل به این جنگ وجود دارد. گرچه احتمال اجرایی شدن این سناریو ضعیف است، اما چنانچه جنگ یمن گسترش یابد و امنیت تنگه باب المندب تحت تاثیر قرار گیرد، این موضوع به زیان تمام کشورهایی می‌شود که از این تنگه استفاده می‌کنند.

مشارکت اسرائیل درجنگ یمن

این کارشناس مسائل منطقه درباره نقش آمریکا در جنگ یمن گفت: ظاهرا قرار نیست آمریکا بطور علنی وارد جنگ شود، زیرا راهبرد واشنگتن از این به بعد عدم ورود به جنگ‌های سخت افزاری است. آمریکا بیشتر بدنبال ورود به جنگ‌های نرم افزاری است. با وجود این، آمریکا در جنگ یمن از ریاض حمایت سیاسی به عمل می‌آورد، کمک‌های تسلیحاتی را دراختیار عربستان قرار می‌دهد و اطلاعات ماهواره‌ای، استحکامات انصارالله و ارتش یمن را در اختیار ریاض قرار می‌دهد. حتی این هواپیماهایی که یمن را بمباران می‌کنند و در رسانه اعلام می‌شود که جنگنده های سعودی هستند، هیچ کس به واقع نمی‌داند که این جنگنده‌ها متعلق به عربستان هستند یا خیر. این در حالی است که برخی گزارش‌های تائید نشده وجود دارد مبنی بر اینکه اسرائیلی‌ها در جنگ یمن شرکت دارند و بسیاری از عملیات هوایی که علیه یمن صورت می‌گیرد، توسط جنگنده‌های اسرائیلی است که از پایگاه‌های خود در دریای سرخ، سومالی و جیبوتی به پرواز در می‌آیند و یمن را بمباران می‌کنند و این بمباران‌ها به نام عربستان سعودی صورت می‌گیرد.

بهره‌گیری آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین

وی افزود: تاکنون آنچه آمریکایی‌ها درجنگ یمن بصورت علنی و آشکار انجام داده‌اند و بدان نیز اعتراف کرده‌اند، استفاده از هواپیماهای بدون سرنیشین است. از این هواپیماها برای هدف قرار دادن مواضع القاعده استفاده شده است ولی اکنون شاهدیم، عربستان و همپیمانانش هر نقطه‌ای را که در جنوب یمن تصرف می‌کنند، عملا القاعده در آنجا مسلط می‌شود. زمانی پایگاه‌های القاعده در استان باله یا ابین بود و آمریکایی‌ها با هواپیمای بدون سرنشین نقطه‌ای را هدف قرار می‌دادند و اعلام می‌کردند که ما پایگاه القاعده را زده‌ایم، اما اکنون تمام آن مناطق تبدیل به پایگاه‌های القاعده شده است. حضور علنی آمریکا در جنگ یمن صرفا تاکنون استفاده از همین هواپیماهای بدون سرنشین بوده است.

خودکشی استراتژیک عربستان

وی در پاسخ به این سئوال" آمریکا فرماندهی جنگ‌های مشترک را داشته است مثلا در حمله به افغانستان و عراق ائتلافی تشکیل داد و طالبان و صدام را سرنگون ساخت اما عربستان تجریه چنین فرماندهی و مدیریت جنگ را ندارد حتی نظامیان این کشور در عملیات جنگی برون مرزی شرکت نداشتند. حال چطور ریاض می‌تواند فرماندهی یک ائتلاف علیه یمن را عهده دار باشد؟" گفت: این موضوعی که شما اشاره کردید موضوع درستی است. به همین دلیل، احتمال شکست عربستان در چنین جنگی بسیار زیاد است. به هر ترتیب سعودی‌ها نه عاقبت اندیشی دارند، نه اهل استراتژی هستند و نه ارتش آنها تجربه ورود در جنگ بویژه نبردهای زمینی را دارد. بر همین اساس بسیاری از ناظران سیاسی و نظامی ماجراجوی عربستان در یمن را به عنوان خودکشی استراتژیک می‌دانند.

حساب نادرست سعودی از انصارالله

مهتدی درپایان با تاکید بر اینکه عربستان در جنگ یمن پیروز نخواهد شد، تصریح کرد: سعودی‌ها روی انصارالله حساب نادرستی دارند. انصارالله از لحاظ عقیدتی بویژه در شرایطی که یمن بی‌رحمانه مورد تجاوز قرار گرفته گروهی نیست که تسلیم بشود، در حالی که طرف مقابل هیچ انگیزه و آرمانی برای جنگ ندارد واز تجربه جنگی نیز بی‌بهره است. این یکی از مهمترین دلایلی است که تحلیلگران نظامی و استراتژیست روی آن حساب می‌کنند. این می‌تواند یکی از دلایل مهم شکست ماجراجویی عربستان در یمن محسوب شود.

                               

یمن     باب المندب     عربستان     جنگ        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :