موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تحلیلی

a/182 :کد

کاهش یارانه گندم، آرد و نان در بودجه سال۹۴

ناصر محمدي

  یکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۲۴۹۳   

 دکتر حسن روحانی رییس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران؛ روز 16 آذر ماه سال جاری، بودجه838  هزار میلیارد تومانی کشور در سال 94 را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. در این بودجه، یارانه گندم و آرد و نان 2300 میلیارد تومان با هدف آزاد سازی قیمت گندم و آرد و نان تعیین شده است . این در حالی است که این رقم در بودجه سال جاری 4300 میلیارد تومان بوده است و این بدان معناست که این رقم به میزان 50 درصد کاهش یافته است . از سویی  با توجه به یارانه 2300 میلیارد تومانی در سال 94، مجددا می بایست قیمت گندم و آرد و نان افزایش یابد. لذا شایسته و ضروری بود که با توجه به گذشت بیش از 30 ماه  از افزایش قیمت آرد و نان و مدت زمان کم باقیمانده به پایان سال جاری و ضرورت افزایش قیمت گندم و آرد و نان در سال آینده، اصلاح و افزایش قیمت آرد ونان به سال 94 موکول می شد.

از طرفی تعیین قیمت نان به صورت غیر متمرکز  به استانداری ها سپرده شده و در نتیجه  وضعیت نابسامانی را در این زمینه در کل کشور به وجود آورده است. زیرا نان جزو کالاهای اساسی به شمار می آید و از انجا که نان، قوت بسیاری از طبقات جامعه از جمله قشر محروم و مستضعف را تشکیل می دهد افکار عمومی حساسیت بسیار بالایی  نسبت به کیفیت و قیمت آن دارند.

در مقوله قیمت گذاری نان بهترین راهکار این بود که بصورت متمرکز با تشکیل کار گروههای استانی در مرکز نسبت به انجام این مهم  اقدام لازم صورت می پذیرفت تا در این برهه از زمان، نا رضایتی  بسیاری از اقشار کم درامد جامعه را به وجود نمی آورد. در این زمینه لازم است مجدداً دولت محترم تدبیر و امید با همکاری مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح  یارانه گندم و ارد و نان در سال 94 تجدید نظر لازم را به عمل آورد.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
بودجه     تورم     دولت     فقر     گرانی    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :