موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/18286 :کد

0

دعوت رییس جمهورچین از رهبرکره شمالی به استحکام دوستی دوکشور

  شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ — ۰۷:۲۰
تعداد بازدید : ۲۸۹   
 تحلیل ایران -دعوت رییس جمهورچین از رهبرکره شمالی به استحکام دوستی دوکشور

رییس جمهور چین در پیامی به رهبر کره شمالی تاکید کرد که کشورش می خواهد دوستی دیرینه دو کشور را به منظور دستیابی به دستاوردهای بیشتر در روابط دوجانبه و پیشبرد صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی مستحکم تر

رییس جمهور چین در پیامی به رهبر کره شمالی تاکید کرد که کشورش می خواهد دوستی دیرینه دو کشور را به منظور دستیابی به دستاوردهای بیشتر در روابط دوجانبه و پیشبرد صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی مستحکم تر کند.

 

به گزارش  تحلیل ایران ، پیام «شی جین پینگ» به «کیم جونگ اون» که به مناسبت فرا رسیدن هفتادمین سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگر کره شمالی صورت می گیرد، در واقع نادرترین ارتباطات میان رهبران دو کشور در سال های گذشته پس از روی کار آمدن نسل جدید رهبری در چین و کره شمالی محسوب می شود.
رییس جمهور چین در پیام خود اعلام کرد که تحت رهبری «کیم جونگ اون» و پدر فقیدش «کیم جونگ ایل»، کره شمالی استقلال و آزادی ملی خود را مورد پاسداری قرار داده و پس از تحمل آمال بسیار توانسته است به دستاوردهای فراوانی دست یابد.
در پیام رییس جمهور چین برای رهبر جوانی که از اواخر سال 2011 میلادی قدرت را در کره شمالی بدست گرفت به این نکته نیز اشاره شده که کره شمالی موفق به حصول توسعه اقتصادی چشمگیر شده و سطح زندگی مردم خود را ارتقا داده است.
وی ضمن تبریک روز دهم اکتبر (18 مهر) سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگر کره شمالی به دولت و ملت آن کشور خاطرنشان کرد که مردم کره شمالی تحت رهبری حزب حاکم و شخص «کیم» ساختار حکومتی کشور را به سمت رو به جلو سوق داده و در راستای توسعه سوسیالیستی گام های بلندی برداشته اند.
رییس جمهور چین در بخش دیگری از این پیام آورده است: پکن می خواهد دوستی قوی و دیرینه خود با کره شمالی را مستحکم تر کرده و به همراه این کشور به دستاوردهای بیشتری در روابط دوجانبه و منطقه ای و بین المللی دست یابد.
وی این دوستی را برای پیشبرد صلح و ثبات در دو کشور و کل منطقه و جهان موثر و مفید دانسته است.
«شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین که از زمان به قدرت رسیدن در سال 2013 میلادی تاکنون سفر رسمی به کره شمالی نداشته، در این پیام بر انتقال دوستی دو کشور از نسلی به نسل دیگر هم تاکید داشته است.
همزمان گزارش شده است که «لیو یونشان» نفر پنجم از سلسله مراتب رهبری حزب حاکم کمونیست چین برای شرکت در مراسم ویژه سالگرد تاسیس حزب حاکم کارگر کره شمالی و برای یک دیدار چهار روزه وارد آن کشور شده است.
وی قرار است در ملاقات با رهبران کره شمالی با آنان در باره مسائل مورد علاقه دو طرف و همچنن تحولات منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کند.
رسانه های گروهی کره جنوبی گزارش کرده اند که روابط سیاسی کره شمالی و چین به گرمی گذشته نیست اما دو طرف در زمینه تجاری مناسبات عمیق و نزدیکی دارند.
چین تقریبا یگانه متحد کره شمالی و کشوری است که سوخت و مواد غذایی و کمک های مالی در اختیار این کشور قرار می دهد اما پس از پایان مذاکرات هسته ای شش جانبه در اواخر سال 2008 و آزمایش اتمی سال 2013 این کشور روابط دوجانبه به شدت تیره شده است.
از سوی دیگر رییس جمهور جدید چین تاکنون سفری به این کشور نداشته اما در مقابل به کره جنوبی سفر کرد و با «پارک گئون هی» همتای کره ای خود برای توسعه روابط دو کشور به توافق رسید. ضمن آنکه «پارک» نیز تابستان امسال به چین سفر کرد و میهمان «شی» بود.


/ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :