موضوعات ‌مرتبط: فناوری علمی

a/18318 :کد

0

آسمان در پلوتو هم آبی است

  شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۲
تعداد بازدید : ۴۷۷   
 تحلیل ایران -آسمان در پلوتو هم آبی است

نخستین تصاویر رنگی از رنگ جو پلوتو که توسط فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا ثبت شده‌اند، حاکی از آن هستند که آسمان این سیاره، آبی رنگ است.

نخستین تصاویر رنگی از رنگ جو پلوتو که توسط فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا ثبت شده‌اند، حاکی از آن هستند که آسمان این سیاره، آبی رنگ است.

 

به گزارش تحلیل ایران،  این کشف قابل توجه در مورد سیاره پلوتو روز پنج‌شنبه (16 مهر) توسط ناسا اعلام شد.

آلان استم، محقق ارشد ماموریت نیوهورایزنز از موسسه تحقیقاتی ساوث‌وست در کلرادو اظهار کرد: چه کسی انتظار داشت یک آسمان آبی در کمربند کویپر وجود داشته باشد. واقعا خارق‌العاده است.

خود ذرات مه به رنگ خاکستری یا قرمز هستند، اما شکلی که آن‌ها نور آبی را منکسر می‌کنند، توجه دانشمندان تیم علمی نیوهورایزنز را به خود جلب کرده است.

این فضاپیما همچنین توانسته مناطق بسیار زیاد کوچک و حفاظت نشده یخ آب را در پلوتو شناسایی کند. این کشف با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده توسط ابزار نقشه‌بردار ترکیب طیفی رالف بر روی فضاپیمای نیوهورایزنز انجام شده است.

کارلی هووت، از اعضای تیم اظهار کرد: این رنگ آبی درخشان نشانگر اندازه و ترکیب ذرات مه است. یک آسمان آبی اغلب در نتیجه انکسار نور خورشید توسط ذرات ریز ایجاد می‌شود. بر روی زمین، این ذرات شامل مولکول‌های بسیار ریز نیتروژن هستند. ذرات روی پلوتو بنظر بزرگتر هستند اما همچنین مانند ذرات تولین، از اندازه نسبتا کوچکی برخوردارند.

فضاپیمای نیوهورایزنز در حال حاضر در فاصله پنج میلیون کیلومتری زمین قرار داشته و همه سیستم‌های آن در سلامت کامل به کار مشغول هستند.

 منبع : ایسنا

                               

نخستین     تصاویر     پلوتو     سیاره     زمین     آسمان


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :