موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/18325 :کد

0

اعتبار صندوق بین المللی پول در خطر است.

  شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۶
تعداد بازدید : ۴۰۹   
 تحلیل ایران -اعتبار صندوق بین المللی پول در خطر است.

رئیس صندوق بین المللی پول گفت کارشکنی کنگره آمریکا در تصویب اصلاحات در این صندوق، اعتبار این سازمان بین المللی را به خطر انداخته است.

 رئیس صندوق بین المللی پول گفت کارشکنی کنگره آمریکا در تصویب اصلاحات در این صندوق، اعتبار این سازمان بین المللی را به خطر انداخته است.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، لاگارد دیروز (جمعه) در نشست سالانه صندوق بین المللی پول در «لیما» بزرگترین شهر و پایتخت پرو، با اشاره به اختلافات طولانی و سیاسی بر سر اصلاحات در این نهاد بین المللی گفت: این مساله اعتبار و نمایندگی صندوق بین المللی پول را به خطر می اندازد. 
صندوق بین المللی پول مدتهاست که گرفتار اختلافات بر سر اصلاحاتی است که نقش و وزن کشورهای قدرتمند نوظهور اقتصادی همچون چین را افزایش خواهد داد. 
اصلاحات پیشنهادی صندوق بین المللی پول شامل دو برابر شدن سرمایه صندوق و افزایش قدرت تصمیم گیری چین و سایر قدرت های اقتصادی نوظهور است. 
دولت آمریکا با اصلاحات مورد نظر موافقت کرده است اما مخالفت کنگره سه سال است که تصویب نهایی آن را به تاخیر انداخته است.
برخی از قانونگذاران آمریکایی با این ادله که این اصلاحات پول بیشتری در اختیار صندوق قرار می دهد با این طرح مخالفت کرده اند و برخی دیگر نگران آن هستند که اصلاحات در صندوق، سلطه آمریکا بر آن را کاهش دهد.
در حال حاضر، چین به عنوان دومین کشور بزرگ اقتصادی جهان، کمتر از 4 درصد در تصمیم گیری های صندوق نقش دارد.
پیشنهاد انجام اصلاحات در صندوق بین المللی پول در سال 2010 ارائه شد و «جک لو» وزیر خزانه داری آمریکا بارها حمایت دولت متبوعش را از این اصلاحات اعلام کرده است. 
وی گفته است اجرا نشدن اصلاحات در زمینه سهمیه بندی در صندوق، تبعات بسیار مهمی برای آمریکا و جامعه مالی بین المللی خواهد داشت.
ریاست لاگارد بر صندوق بین المللی پول در اواسط سال 2016 میلادی به پایان می رسد. 
لاگارد روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در لیما گفت که آماده است بار دیگر ریاست صندوق را برعهده بگیرد.
وی با این حال گفت این تصمیم بستگی به اعضای صندوق دارد.
صندوق بین المللی پول یک سازمان اقتصادی جهانی است که درسال 1945میلادی بر اساس موافقتنامه «برتن وودز» تاسیس شد و از سال 1947میلادی به عنوان یک نهاد وابسته به سازمان ملل فعالیت می کند. 
گسترش همکاری بین المللی و تسهیل رشد متوازن تجارت بین الملل، ایجاد سامانه باثبات ارزی بین اعضا و پرهیز از رقابت در کاهش نرخ ارزها و تهیه منابع لازم از طریق منابع عمومی صندوق به منظور کمک به کشورهای عضو دارای کسری تراز پرداخت ها، از اهداف این صندوق است.
در حال حاضر 184 کشور عضو صندوق بین المللی پول هستند.

منبع : ایسنا

 

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :