موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/18330 :کد

0

طرح جمهوریخواهان و دموکرات‌ها برای نظارت بر توافق هسته ای

  شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۶
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -طرح جمهوریخواهان و دموکرات‌ها برای نظارت بر توافق هسته ای

بر اساس طرح پیشنهادی جمهوریخواهان و دموکرات‌ها، کمیسیون جدیدی برای نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران تشکیل خواهد شد و اعضای کنگره و مقام‌های دولت آمریکا در آن حضور خواهند داشت.

بر اساس طرح پیشنهادی جمهوریخواهان و دموکرات‌ها، کمیسیون جدیدی برای نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران تشکیل خواهد شد و اعضای کنگره و مقام‌های دولت آمریکا در آن حضور خواهند داشت.


به گزارش تحلیل ایران،  به نقل از هیل وبسایت کنگره آمریکا، نمایندگان آمریکایی تاکید کردند: طرح مربوط به تشکیل کمیسیون جدید برای نظارت بر اجرای توافقنامه هسته‌ای ایران، از سوی مخالفان و موافقان برجام مورد حمایت قرار گرفته است و مشابه کمیسیون هلسینکی است که در سال 1976 میلادی برای نظارت بر روابط با اروپا تشکیل شده و تا امروز نیز وجود داشته است.

اکثر طرفداران این طرح دموکرات‌ها هستند و یک جمهوریخواه یعنی ریچارد هانا از نیویورک نیز آن را امضا کرده است.

اگر این طرح تصویب شود، مسیری را فراروی کنگره قرار خواهد داد تا موضع روشنی را در قبال اجرای توافقنامه هسته ای با ایران داشته باشد. نمایندگان کنگره پیش از این تلاش های زیادی را برای جلوگیری از تصویب برجام انجام داده اند که این تلاش ها با شکست روبرو شده است.

ریچارد هانا با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: در حالی که توافق هسته ای ایران علی رغم مخالفت قاطع من به پیش می رود، اکنون مسئولیت کنگره این است که مطمئن شود ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند خواهد بود.

وی تصریح کرد: چه نمایندگان از این قرارداد حمایت کنند و چه مخالفت نمایند، همه ما در خصوص این مساله اتفاق نظر داریم که بهترین روش برای پیشبرد توافق هسته ای، شفافیت مطلق و نظارت گسترده است. تشکیل یک کمیسیون با حمایت هر دو حزب می تواند به هر دو هدف دست یابد. مهمتر از توافقی که در وین حاصل شده، پایبندی ایران به تعهداتی است که داده است. من عدم پایبندی ایران به تعهداتش را تحمل نخواهم کرد.

منبع : تسنیم 

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :