موضوعات ‌مرتبط: سیاسی اسلام

a/18331 :کد

0

مروری بر زندگی تأثيرگذار سردار شهید حسین همدانی

  شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۱
تعداد بازدید : ۱۶۳   
 تحلیل ایران -مروری بر زندگی تأثيرگذار سردار شهید حسین همدانی

سردار همداني يکي از بنيانگذاران سپاه منطقه غرب به‌خصوص استان "همدان" و "کردستان" بود و از فرماندهان جنگ تحميلي و از يادگاران دوران دفاع مقدس به حساب مي‌آمد.

 

سردار همداني يکي از بنيانگذاران سپاه منطقه غرب به‌خصوص استان "همدان" و "کردستان" بود و از فرماندهان جنگ تحميلي و از يادگاران دوران دفاع مقدس به حساب مي‌آمد.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ، سردار سرتيپ پاسدار"حسين همداني" يکي از فرماندهان نخبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بود که تجربه فرماندهي جنگ‌هاي ناهمتراز (اوايل جنگ تحميلي در مبارزه با ضدانقلاب در کردستان) و تجربه جنگ تحميلي در استان‌هاي غربي (کردستان، همدان و کرمانشاه)، فرماندهي سپاه محمد رسول‌الله(ص)، مشاور فرمانده کل سپاه و جانشيني قرارگاه امام حسين(ع) را در کارنامه داشت.

سردار همداني يکي از بنيانگذاران سپاه منطقه غرب به‌خصوص استان "همدان" و "کردستان" بود و از فرماندهان جنگ تحميلي و از يادگاران دوران دفاع مقدس به حساب مي‌آمد.

نشريه Foregn Policy درباره سردار همداني نوشت؛ او در اوايل 1979 براي مبارزه با شورشيان "کردستان" و سپس در جنگ ايران و عراق (دوران 8 سال دفاع مقدس) ايفاي نقش کرد.

روزنامه Wall Street Journal درباره سردار همداني نوشت: ژنرال همداني يکي از فرماندهان نخبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بوده و او به‌عنوان افسر سپاه پاسداران اعلام خدمت داشته است. همداني يک متخصص در نحوه رزم عمليات نيروهاي منظم با شبه‌نظاميان است.

سردار سرتيپ پاسدار حسين همداني، در عنفوان جواني با تفکرات حضرت امام(ره) آشنا شد و از محضر درس مکارم اخلاق و احکام شهيد محراب آيت‌الله مدني که در همدان تبعيد بودند، بهره‌اي بسزا برد و پس از پيروزي انقلاب اسلامي با پايه‌گذاري و تأسيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي استان همدان، خود نيز به‌عنوان يکي از ارکان اصلي شوراي عالي فرماندهي سپاه استان همدان، فعاليتش را آغاز کرد و با کمک همرزمان و پاسداران آن خطه، به پاکسازي عناصر طاغوت و عوامل فساد و نفاق پرداخت و از آنجا که چندين بار به‌دست ساواک دستگير شده و مورد تعقيب بود، عوامل طاغوت را به‌خوبي مي‌شناخت.

با آغاز جنگ تحميلي، لحظه‌‌اي درنگ نکرد و راه کردستان را در پيش گرفت و از آنجا که پيش از جنگ نيز به کمک مردم محروم کردستان شتافته بود و با ديگر دوستان و همرزمان در آنجا نيز گروهک‌هاي ضدانقلاب را مي‌شناخت، ديري نپاييد که به صف دشمن‌ستيزان پيوست و فرماندهي عمليات‌هاي مطلع‌الفجر را با پيروزي کامل تجربه کرد. فرماندهي جبهه مياني سرپل ذهاب هم از ديگر گام‌‌هايي بود که در راستاي مبارزه با دشمن بعثي برداشت و پس از مدتي کوتاه به‌همراه حاج احمد متوسليان و شهيد همت و شهيد شهبازي در تشکيل و سازماندهي لشکر 27 محمد رسول الله(ص) نقش بسزايي داشت. عمليات فتح‌المبين و بيت‌المقدس آن هم با مسئوليت فرماندهي محورهاي عملياتي، تجربه‌اي نو در قالب هدايت تيپ و لشکر بود که از فاتحان خرمشهر، سهمي را از آن خود کرد و سپس از تشکيل يگان‌هاي رزم سپاه به‌عنوان باني و نخستين فرمانده لشکر 32 انصارالحسين(ع) استان همدان، وارد ميدان نبرد عليه دشمن بعثي شد.

ديري نپاييد که هدايت و فرماندهي لشکر 16 قدس گيلان را به او واگذار کردند و عمليات‌‌هاي مهم و حياتي همچون کربلاي 4 و کربلاي 5 را با شيرمردان گيلکي به سرانجام رساند. معاونت اطلاعات و عمليات قرارگاه عملياتي قدس که چندين لشکر و تيپ مستقل را تحت امر داشت، از فرماندهان زبده همچون ديگر فرماندهان سپاه اسلام آماده ساخت و تا آخرين عمليات موفق سپاه اسلام با منافقان کوردل که با نام مرصاد به نتيجه رساند، لحظه‌اي آرام نگرفت و پس از دفاع مقدس به دانشگاه فرماندهي و ستاد رفت و تحصيل نظري و دانشگاهي هدايت يگان‌ها را هم به تجربيات ارزنده‌اش افزود و با انتصاب به‌عنوان فرمانده قرارگاه نجف اشرف و لشکر 4 بعثت در غرب کشور، کارنامه‌اي موفق از خود به جاي گذاشت.

معاون هماهنگ‌کننده نيروي زميني و جانشيني نيروي مقاومت بسيج در دو دوره و فرماندهي لشکر 27 محمد رسول‌الله و به‌همراه آن، جانشيني قرارگاه ثارالله، از ديگر مسئوليت‌هاي وي بود و معاون مرکز راهبردي سپاه و مشاور عالي فرمانده کل سپاه و جانشيني سازمان بسيج مستضعفان از او فرماندهي کهنه‌کار با کوله‌باري تجربه و شناخت ساخت که سبب شد حساس‌ترين و مهم‌ترين سپاه کشور که داراي ويژگي‌هاي خاص بود، به‌عهده وي گذاشته شود.

مسئوليت‌هاي سردار سرتيپ حسين همداني در هشت سال دفاع مقدس

1 ــ فرمانده لشکر 32 انصارالحسين استان همدان

2 ــ فرمانده لشکر 16 قدس استان گيلان

3 ــ معاونت عمليات قرارگاه قدس.

مسئوليت‌هاي پس از دفاع مقدس

1 ــ فرمانده قرارگاه نجف اشرف و فرمانده لشکر 4 بعثت

2 ــ رئيس ستاد نيروي زميني سپاه پاسداران

3 ــ جانشيني فرمانده نيروي مقاومت بسيج سپاه (دو دوره)

4 ــ مشاور عالي فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

5 ــ جانشين سازمان بسيج مستضعفان

6 ــ فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) تهران.

سردار سرتيپ همداني، مفتخر به دريافت دو نشان فتح از دست مقام معظم رهبري و فرمانده کل قواست که به‌خاطر هدايت و فرماندهي موفق لشکرهاي تحت امر در دوران دفاع مقدس بوده است.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :