موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سوریه

a/18334 :کد

0

کاخ سفید در حال بررسی عقب‌نشینی از سوریه است

  شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۱:۳۰
تعداد بازدید : ۱۴۹   
 تحلیل ایران -کاخ سفید در حال بررسی عقب‌نشینی از سوریه است

برخی از مشاورین کاخ سفید به رئیس جمهور آمریکا توصیه کردند که از تلاش برای سرنگونی حکومت سوریه دست بردارد

 

یک هفته پس از ورود روسیه به صحنه درگیری‌ها در سوریه، برخی مشاوران ارشد کاخ سفید و نیز اعضای شورای امنیت ملی آمریکا، در حال ترغیب رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما به کاهش دخالت در سوریه، تمرکز بر کاهش درگیری‌ها در سوریه و نیز دست برداشتن از تلاش برای سرنگونی حکومت سوریه هستند.

به گزارش تحلیل ایران، جاش روژین و الی لیک از خبرنگاران و تحلیلگران نزدیک به محافل طرفدار اسرائیل در گزارشی در این باره در بلومبرگ ریویو نوشته‌اند، علاوه بر این، مقامات دولتی و کارشناسان مسائل خاورمیانه در هر دو سوی بحث درباره آینده رفتار آمریکا در موضوع سوریه، به آنها گفته‌اند برای تیم سیاست خارجی اوباما تردیدی نمانده است که ولادیمیر پوتین در صدد تقویت دولت سوریه است و هدف اولیه حملات روسیه در سوریه، گروه‌هایی به غیر از داعش و از جمله گروه‌های که تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) بوده است.

دولت اوباما با قدری تأخیر این واقعیت را پذیرفته و این در حالی است که مطابق هشدارهای پیشین نهادهای اطلاعاتی آمریکا، هدف اعزام نیروهای روسی به سوریه، تقویت دولت سوریه برآورد شده بود، ولی با وجود این، دولت اوباما تصمیم داشت موضوع همکاری با روسیه در موضوع سوریه را بررسی کند. بنا به ادعای بلومبرگ، در تابستان امسال و در مدتی که از پاییز گذشته است، مقامات روس و از جمله ولادیمیر پوتین در دیدار خود با اوباما تأکید کرده‌اند که به بقای بلندمدت بشار اسد متعهد نیستند و هدف آنها از ورود مستقیم به صحنه سوریه، مقابله با داعش است.

مقامات آمریکایی اکنون معتقدند، روس‌ها حقیقت را به آنها نگفته‌اند. رویترز در هفته اخیر مدعی شده است که روسها از مدتها پیش به همراه ایران، ورود به صحنه نظامی در سوریه را طرح‌ریزی می‌کرده‌اند و اقداماتی را برای گمراه کردن غرب در این مسیر انجام داده‌اند و اکنون امیدها برای همکاری آمریکا و روسیه در موضوع سوریه از بین رفته است.

در عین حال، دولت اوباما گزینه درگیر شدن با روسیه در یک جنگ نیابتی را نیز کنار گذاشته است. در چنین شرایطی گزینه‌های محدودی برای آمریکا باقی مانده است. یکی از این گزینه‌ها، پایان درگیری‌ها و آتش‌بس محلی با نیروهای دولتی سوریه است.

یکی از مقامات ارشد کاخ سفید به خبرنگاران بلومبرگ ریویو گفته که دولت اوباما به این نتیجه رسیده که می‌توان در شرایط بقای دولت سوریه در قدرت نیز از شدت درگیری‌ها در سوریه کاست.

برخی از مقامات مسئول حوزه امنیت ملی در کاخ سفید مانند راب مالی هماهنگ‌کننده مسائل خاورمیانه و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با ایران، پیش از این نیز چنین عقیده‌ای داشتند، ولی مداخله روسیه در هفته اخیر، این موضع را تقویت کرده است.

آنها بر این باورند که اگر قرار باشد اسد در حکومت بماند و چشم‌انداز راه حل سیاسی مطمئنی نیز نباشد، دولت آمریکا هم باید بر روش‌های تاکید کند، از شدت تنش در سوریه بکاهد و بحران پناهندگان را تخفیف دهد.

آتش‌بس‌های محلی به طور پراکنده و به ویژه در مناطقی که در محاصره نیروهای دولتی قرار دارد، برقرار شده است. استافان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه نیز در یک سال گذشته، این ایده را پیگیری کرده است.

فیلیپ گورودن که پیش از این مسئولیت فعلی راب مالی را بر عهده داست، اخیرا و پس از شروع حرکت نیروهای روس به سوی سوریه، نوشته است که در شرایط فعلی باید درباره این تصور که باید با فشار بر دولت سوریه، دولت این کشور را وادار به مذاکره بر سر کنار رفتن اسد کرد، تجدید نظر کرد.

ایده اعضای شورای امنیت ملی، مخالفانی جدی مانند جان کری و سامانتا پاور نماینده امریکا در سازمان ملل دارد که تلاش می‌کنند به اوباما بقبولانند که فشار بر دولت اسد باید افزایش یابد تا وادار شود، پای میز مذاکره برای کنار رفتن بیاید.

ولی اکنون برای کری و پاور امیدی باقی نمانده است که پوتین تلاش کند، چنین امری را به اسد تحمیل کند. هرچند کری همواره به روسیه بدبین بوده، ولی نقطه تماس با روسیه است و چندین بار درباره سوریه با لاوروف همتای روس خود مذاکره کرده است.

جک رید، عضو ارشد دموکرات کمیته نیروهای مسلح در سنای آمریکا مدعی شده که روس ها در سوریه همانند اوکراین، نیت واقعی خود را پنهان کرده‌اند و در حالی که تلاش دارند به بقای دولت سوریه کمک کنند، از مبارزه با داعش سخن می‌گویند، ولی اقدامات اخیر روسها نیت واقعی آنها را روشن کرده است.

به گفته فریدریک هوف از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا، ایده کاهش تنش و به تعویق انداختن کناره‌گیری اسد که گوردون و مالی از آن سخن می‌گویند، مدتها است که مطرح شده ولی اکنون کاملا عملیاتی شده است ولی مشکل اجرای این ایده است که نه دولت سوریه و نه روسیه و نه ایران علاقه‌ای به آن ندارند.

امیلی هورن از سخنگویان کاخ سفید گفته که تغییری در سیاست کاخ سفید در ضرورت کنار رفتن اسد به وجود نیامده، ولی همان گونه که جان کری نیز گفته، جدول زمانی خروج اسد از قدرت قابل مذاکره است.

مقاماتی دیگر به بلومبرگ ریویو گفته‌اند، هرچند هنوز برنامه کمک به مخالفان معتدل حکومت سوریه پایان نیافته، برخی از مقامات دولتی که خواهان دخالت بیشتر و یا ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه هستند، به شکل فزاینده‌ای از رویکرد کاخ سفید دلخور شده‌اند. جان کری و ژنرال جان الن نماینده فعلی و در حال کنار رفتن آمریکا در ائتلاف تشکیل شده علیه داعش از جمله این مقامات هستند.

روژین و لیک در پایان مقاله خود در بلومبرگ ریویو نوشته‌اند، با اینکه ممکن است که تغییری در سیاست آمریکا در مورد سوریه به وجود نیاید، فعلا طرفداران کاهش تنش و دست برداشتن از تغییر حکومت سوریه، دست برتر را دارند. اقدامات روسیه، ایران و دولت سوریه، واقعیات میدانی را در سوریه تغییر داده و وضع آمریکا و نیروهای متحد ان روز به روز بدتر می‌شود.

منبع : تابناک

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :