a/18344 :کد

0

نیمی از رویشگاههای شمشاد شمال کشور بیمار شده است

  شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۷
تعداد بازدید : ۲۹۳   
 تحلیل ایران -نیمی از رویشگاههای شمشاد شمال کشور بیمار شده است

از مجموع ۷۲ هزار هکتار رویشگاه های شمشاد شمال کشور آلوده به بیماری بلایت شمشاد است.

نیمی از رویشگاههای شمشاد شمال کشور بیمار شده است

 مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران منطقه ساری گفت: حدود 50 درصد از مجموع 72 هزار هکتار رویشگاه های شمشاد شمال کشور آلوده به بیماری بلایت شمشاد است.

 

 به گزارش تحلیل ایران ستار بابایی گفت : گسترش بیماری بلایت شمشاد را بزرگ ترین تهدید برای این گونه نادر جنگل های هیرکانی برشمرد.
وی افزود : هفت هزار هکتار از رویشگاه های شمشاد شمال کشور زیر پوشش اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری قرار دارد که پنج هزار هکتار آن آلوده است.
بابایی یادآور شد : ما در ارتباط با کنترل آفات و بیماری ها در عرصه ها سه زیر پروژه را شامل پیش آگاهی ، پیشگیری و کنترل در دست اجرا داریم.
وی با بیان این که شمشادهای مازندران اکوتیپ های مختلفی دارند ، افزود : عامل بیماری بلایت یک نوع قارچ است، بنابراین ضروری است سطح کنترل عرصه های آلوده به این بیماری را بیشتر کنیم و مطالعه و تحقیق دقیقی در این ارتباط داشته باشیم.
مدیرکل منابع طبیعی منطقه ساری با بیان این که رویشگاه های شمشاد به لحاظ رطوبت و دما بهترین شرایط را برای توسعه و انتشار عامل بیماری بلایت دارند ، گفت : این بیماری باید قبل از این که وارد کشور شود، رصد می شد .
وی افزود: در کشور برای کنترل بیماری ها قرنطینه وجود دارد که روش قانونی مبارزه کنترل آفات و بیماریهاست ، اما برخی از بیماریها از طریق طبیعی یعنی باد و باران جا به جا می شوند که قرنطینه تاثیر زیادی در این ارتباط ندارد.
وی تاکید کرد : در خصوص آفات و بیماری ها باید از طبیعت الهام گرفت یعنی ما نمی توانیم در جنگل سم استفاده کنیم بنابراین مدیریت تلفیقی را باید مبنا قرار داد و با انجام تحقیقات، پایه مقاوم این گونه را پیدا و جایگزین کرد.
بابایی یادآور شد : برای تحقق این مهم اکنون سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری با دانشگاه ها و مراکز تحقیقات قراردادهایی منعقد کرده اند که برخی از تحقیقات نتیجه داده و منتظریم نتایج بقیه تحقیقات اعلام و برای اجرا ابلاغ شود.
وی تخصیص اعتبارات کافی برای مطالعه و کنترل بیماری بلایت در رویشگاه های شمشاد را ضروری دانست و گفت : سال 89 بیماری بلایت یا آتشک شمشاد از جنگل های گیلان آغاز و در سال 91 در جنگل های نوشهر مشاهده شد و اکنون سطح وسیعی از رویشگاه های این گونه را در مازندران در معرض خطر قرار داده است.
توسعه بیماری سبب ایجاد سوختگی، ریزش برگها و خزان یکنواخت نهال ها ، درختچه ها و درختان شمشاد می شود.
استان مازندران دارای 794 هزار هکتار عرصه جنگلی و 387 هزار هکتار عرصه مرتعی است.
اداره کل منابع طبیعی منطقه ساری عرصه های جنگلی از رویان تا گلوگاه را زیر پوشش دارد.
جنگل های هیرکانی دارای 90 گونه درختی و 211 گونه درختچه ای و یکهزار و 588 گونه علفی است که از آستارا در شمال استان گیلان تا گلی داغ در شرق استان گلستان گسترده است .

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :