موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/1839 :کد

لیبی بهشت تروریست‌های تکفیری

رضا مهرعطا

  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۳:۴۵
تعداد بازدید : ۸۵۰   
 تحلیل ایران -لیبی بهشت تروریست‌های تکفیری

قتل فجیع ۲۱شهروند مسیحی مصری توسط داعش و پیام تهدید به مصر و اروپا ، اعلان جنگی بود که داعش به اروپا بالاخص به ایتالیا و فرانسه اعلام کرد

پس از فروپاشی رژیم قذافی با افزایش درگیری‌های فرقه‌ای و قومی در لیبی ، این کشور بسوی ناامنی و بی‌ثباتی گام برداشت بطوریکه تشکیل دولت‌سازی به مانند دیگر کشورهای عرب خاورمیانه پس از فروپاشی نظام گذشته با مشکل مواجه گردیده و این کشور به مکانی برای تجهیز بازسازی و جولانگاهی برای تروریست‌های تکفیری بالاخص داعش گردید .

قتل فجیع 21شهروند مسیحی مصری توسط داعش و پیام تهدید به مصر و اروپا ، اعلان جنگی بود که داعش به اروپا بالاخص به ایتالیا و فرانسه اعلام کرد و این گروه تروریستی با همگرائی دیگر گروه های تکفیری و با استفاده از خلاء قدرت ، لیبی را به جولانگاه خود تبدیل کرده است .

مردم لیبی که چهار سال قبل پس از فروپاشی رژیم قذافی ، به امید امنیت یکپارچه گام برداشتند اکنون در شرایط بسیار بغرنجی به سَر می‌برند و گروه های تکفیری و سلفی با استفاده از اهرم نظامی‌گری و ایجاد رعب و وحشت بر لیبی مسلط گشته‌اند.

از طرف دیگر ارتش نیز بخشی دیگر از لیبی را در اختیار دارد ، گروه سومی نیز وجود دارد که از سوی قطر ، ترکیه و مصر حمایت می‌شوند و عملاً لیبی به چند تکه تقسیم شده و خطر جنگ داخلی به مانند سوریه این کشور را تهدید و ممکن است این کشور رابه مرز تجزیه‌طلبی ببرد .

این جنگ قدرت و تجزیه‌طلبی،شرایط بسیار مناسبی را برای داعش و گروه‌های وابسته بدان فراهم نموده است. داعش بدنبال گسترش قلمرو خود است تا عملاً لیبی را پس از مناطق اشغالی سوریه و عراق در اختیار خود داشته و مکانی برای رویاروئی با اروپا و برخی از کشورهای همسایه مانند مصر تبدیل نماید .

نکته قابل توجه ، نزدیکی لیبی به اروپاست که به دریای مدیترانه متصل است و می تواند یک پایگاه لجستیکی برای داعش و در عملیات‌های تروریستی خود در اروپا تبدیل شود .

آمریکا و اروپائیان در سرنگونی رژیم قذافی کاملاً محاسبات اشتباهی را انجام دادند چراکه فکر آینده این کشور نبوده و اکنون آن را تبدیل به بهشتی برای تروریست‌ها تبدیل کرده اند . تروریست‌هائی که اکنون با نام گروه داعش دست به هر جنایتی زده و امنیت را از مردم لیبی خواهند گرفت .

حال غیراز عراق و سوریه ، جبهه جدیدی برای آمریکا و اروپا در لیبی باز خواهد شد و داعش بدنبال استفاده از غافلگیری علیه آنان است و لیبی جبهه ای جدید برای غافلگیری آنان خواهد بود.

نکته مهم این است که فاصله بین ساحل لیبی با سواحل جنوبی کشورهای اروپائی خصوصاً ایتالیا که زمانی این کشور مستعمره آن محسوب می‌شد ، پانصد کیلومتر است و اگر داعش بتواند قلمرو خود را گسترش داده حتی ممکن است جنگ را به مرزهای ایتالیا بکشاند . تکیه بر منابع نفتی لیبی نیز طمع داعش را در اشغال این کشور دوچندان کرده است.

خطر انجام عملیات‌های تروریستی در داخل خاک ایتالیا و مابقی کشورهای جنوب به مانند اسپانیا ، فرانسه با این نزدیکی جغرافیائی ، تهدید خواهد کرد . حال باید دید آیا ناتو یکبار دیگر در لیبی مداخله نظامی خواهد کرد ؟

در حال حاضر زادگاه دیکتاتور اسبق لیبی یعنی معمرقذافی بعنوان بهشت تروریست‌های تکفیری انتخاب شده است . نفت " برقه " در شرق لیبی میتواند منبع مالی با ارزشی برای تروریست‌های داعش باشد تا پس از عقب‌نشینی از عراق و سوریه به سرزمین لیبی باز گردند .

                               

  رضا مهرعطا
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : Momtad2011@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :