موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/1841 :کد

0

توزیع اسکناس نو از ۲۳ اسفند

  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۴:۱۲
تعداد بازدید : ۴۲۵   
 تحلیل ایران -توزیع اسکناس نو از ۲۳ اسفند

توزیع اسکناس نو، آخرین وضعیت تراکنش ها در شبکه شتاب و شاپرک و همچنین تشریح گزارشی از وضعیت تولید و چاپ اسکناس در سال جاری محور بحث های مطرح شده در نشست خبری سه مقام بانک مرکزی بود.

توزیع اسکناس نو، آخرین وضعیت تراکنش ها در شبکه شتاب و شاپرک و همچنین تشریح گزارشی از وضعیت تولید و چاپ اسکناس در سال جاری محور بحث های مطرح شده در نشست خبری سه مقام بانک مرکزی بود.

در این نشست بهزاد قیاسوند مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی از آغاز توزیع اسکناس نو در شعب منتخب بانک ها از اول هفته آینده خبر داد و گفت: برای امسال تعداد شعب منتخب بانک‌ها از 50 به 60 شعبه برای توزیع اسکناس نو افزایش یافته تا بتوان پوشش بهتری را در این زمینه اعمال کرد.

وی با اشاره به بانک هایی که اسکناس نو را توزیع خواهند کرد یادآور شد: بانک ملی، صادرات، ملت، اقتصاد نوین، کارآفرین، پاسارگاد و پست بانک در این رابطه اقدام می‌کنند و با مذاکراتی که با آنها انجام شده ترکیبی از اسکناس 500، 1000، 200، 5000 و 10 هزار تومانی در اختیار آن ها قرار گرفت.

مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی با توضیح داد: حدود 600 میلیارد تومان اسکناس نو در تهران و 800 تا هزار میلیارد تومان در شهرستان‌ها توزیع می شود.

قیاسوند در رابطه با میزان پرداختی اسکناس نو به هر متقاضی نیز افزود: محدودیت چندانی وجود ندارد اما به طور متوسط بین 100 تا 300 برگ پرداخت خواهد شد که البته ما از بانک‌ها خواسته‌ایم تا به گونه ای مدیریت کنند در انتها با محدودیت مواجه نشوند.

 توضیحات قیاسوند در رابطه با آخرین وضعیت اسکناس و مسکوک در جریان

وی همچنین اشاره‌ای به آخرین وضعیت اسکناس و ایران چک در کشور داشت و گفت: درحال حاضر مجموع هشت میلیارد برگ اسکناس و ایران چک در جریان است که اگر تعداد اسکناس‌هایی که سکه آن موجود است را از آن کسر کنیم به حدود شش میلیارد برگ خواهد رسید.

به گفته مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی، سرانه اسکناس در کشور حدود 70 برگ است.

قیاسوند توضیح داد:‌اسکناس 2000 تومانی بیشترین ترکیب را از نظر تعداد و ایران چک 50 هزار تومانی و اسکناس 10 هزار تومانی بالاترین ترکیب را از نظر مبلغ در اسکناس‌ و ایران چک در جریان دارند.

وی خاطرنشان کرد: در بین مسکوک نیز بالاترین میزان با حدود 34 درصد به سکه 200 تومانی اختصاص دارد که در سال جاری سرعت انتشار آن نیز بیشتر شده و ما به بخش هایی مثل اتوبوسرانی ها و یا تاکسیرانی‌ها که نیاز بیشتری به پول های خرد دارند با سرعت بالاتری از قبل به طور مستقیم سکه توزیع می کنیم.

 توضیح حکیمی درباره محدودیت چک‌ها و کارمزد کارت‌خوان‌ها

در بخش دیگری از این نشست ناصر حکیمی مدیر کل فناوری بانک مرکزی به ارائه توضیحاتی در رابطه با شرایط شبکه شتاب و شاپرک در روزهای پایانی سال و همچنین چکاوک پرداخت.

وی در مورد تصمیم اخیر بانک مرکزی در رابطه با محدود کردن سقف دریافت چک سه بانک و ارتباط آن با چکاوک تاکید کرد: این موضوع هیچ ارتباطی به چکاوک ندارد و در حال حاضر چهار اتاق پایاپای هم فعالند که در مورد آن ها اعمال شدند، بنابراین اگر چکاوک هم وجود نداشت این بخشنامه بانک مرکزی باز هم اجرایی می شد.

 دغدغه‌ای در مورد کارت خوان‌های سیار وجود ندارد

مدیر کل فناوری بانک مرکزی همچنین در مورد گسترش کارت‌خوان‌های سیار نیز تاکید کرد: در این رابطه هیچ دغدغه‌ای وجود نداشته و از لحاظ امنیتی مشکلی ندارند چرا که ممکن است در مکان‌هایی امکانات مخابراتی کامل نبوده و محدودیت اینترنتی وجود داشته باشد که در این شرایط از سرویس های سیار استفاده می شود و از نظر اجرایی مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.

حکیمی اشاره ای هم به آخرین وضعیت بررسی کارمزدگیری از صاحبان کارت خوان‌ها داشت و گفت:‌این موضوع همچنان در نوبت بررسی شورای پول واعتبار است و ما جزییات کاملی را به طور محرمانه به این شورا گزارش کرده ایم اما با توجه به حجم برنامه‌های شورا باید منتظر بمانیم تا نوبت به بررسی موضوع کارت‌خوان‌ها برسد.

 کمتر از یک درصد از تراکنش‌های بانکی ناموفق بود

مدیر کل فناوری بانک مرکزی در ادامه به توضیحاتی در مورد وضعیت شبکه پرداخت الکترونیک در روزهای پایانی سال پرداخت و گفت: تاکنون وضعیت پایدار و مطلوبی داشته ایم به گونه ای که حدود 99.9 درصد تراکنش‌ها در شبکه شتاب و 99.3 درصد در شاپرک موفق بوده بنابراین کمتر از یک درصد تراکنش ناموفق وجود داشته که بیانگر وضعیت مطلوبی است.

حکیمی افزود: در ایام اخیر تراکنش‌های روزانه در شتاب بین 53 تا 56 میلیون و در شاپرک بین 58 تا 59 میلیون بوده است.

به گفته وی ، از ابتدای سال تا نیمه اسفند تعداد تراکنش های شتاب به 13 میلیارد و در شاپرک به14.5 میلیارد رسیده است.

مدیر کل فناوری بانک مرکزی با اشاره به افزایش سطح کیفی خدمات برای عملکرد بانک‌ها در پرداخت الکترونیک گفت:‌از تیر ماه امسال سطح کیفی که باید بانک‌ها خود را با آن منطبق کنند به97.5 درصد افزایش داده ایم بنابراین اگر عملکرد آن ها از این مقدار کمتر باشد باید هزینه آن را بپردازند.

 رشد 10 درصدی تولید سکه رایج

در بخش دیگری از نشست خبری مقامات بانک مرکزی مجید صنیعی رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بیان این‌که در سال جاری تولیدات سکه رایج 10 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است گفت: برای امسال نیز تولید سکه‌های 100، 200 و 500 تومانی ادامه داشت به گونه ای که نسبت به سال قبل از رشد برخوردار بود این درحالی است که در سال گذشته نسبت به سال 1391، 80 درصد افزایش تولید سکه داشتیم که برای امسال 10 درصد از این نرخ نیز بیشتر شده است.

وی در رابطه با تولید اسکناس نیز یادآور شد: برای امسال اسکناس‌های 500، 2000، 5000 و 10 هزار تومانی تولید شد و حدود 10 تا 15 درصد رشد داشت.

 هزینه 88 تومانی تولید و 30 تومانی امحای اسکناس

صنیعی اشاره‌ای هم به متوسط هزینه تولید و امحای اسکناس داشت و گفت: متوسط هزینه برای تولید هر برگ اسکناس حدود 88 تومان و هزینه امحای آن نزدیک به 30 تومان است که البته امحای اسکناس‌ها مربوط به اسکناس های پنج سال قبل است.

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با اشاره به تغییر و تحولاتی که در طرح اسکناس های در سال جاری انجام شد یادآور شد: برای امسال طرح اسکناس 2000 تومانی تغییر کرد که با توجه به بازنگری که درنوع چاپ آن انجام دادیم لزوما طرح آن را تغییر داده و از بادگیرهای یزد استفاده کردیم.

وی ادامه داد: در ایران چک 50 هزار تومانی هم تغییر اساسی داشتیم. سایز و اندازه همچنین طرح رو و پشت آن تغییر کرد.همچنین با افزایشی که در تعداد فیشرهای آن ایجاد شد زمینه کپی برداری و جعل این اسکناس کاملا از بین رفت.

صنیعی با اشاره به تغییر طرح اسکناس 5000 هزار تومانی که در هفته های اخیز نیز رونمایی شد گفت:این اسکناس احتمالا در بهار سال 1394 منتشر می شود.

منبع : ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :