موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فرهنگی

a/18495 :کد

0

برخی از مداحان و شعرا خطوط قرمز را رعایت نمی‌کنند

  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ — ۰۹:۱۹
تعداد بازدید : ۲۰۵   
 تحلیل ایران -برخی از مداحان و شعرا خطوط قرمز را رعایت نمی‌کنند

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: متاسفانه عده‌ای از مداحان و شعرا تابع خط قرمز نیستند و از آهنگ‌ها و تعابیر نامناسب استفاده می‌کنند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: متاسفانه عده‌ای از مداحان و شعرا تابع خط قرمز نیستند و از آهنگ‌ها و تعابیر نامناسب استفاده می‌کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، این مرجع تقلید در دیدار با اعضای هیئت مدیره کانون مداحان و شعرای استان قم اظهار کرد: عزاداری برای امام حسین(ع) در طول تاریخ سرمایه عظیمی است که خیلی از مشکلات را می‌تواند از بین ببرد.

 

وی به ذکر خاطره‌ای از قبل انقلاب در شهرستان مهاباد در دیدار یکی از عالمان سنی اشاره کرد و افزود: در مهاباد که بودیم، علمای اهل سنت مجالس عزاداری نمی‌گرفتند علت را سوال کردیم، گفتند به خاطر این که بودجه ما به وسیله رژیم پهلوی تامین می‌شود، اگر بخواهیم کاری انجام دهیم هزینه‌های ما را قطع خواهند کرد.

 

آیت‌الله مکارم‌شیرازی ادامه داد: آن عالم سنی به ما گفت شما اگر موفق هستید به خاطر عزای امام حسین(ع) است، چون در عزای حسینی شما خیلی از حرف‌ها و انتقادها را مطرح می‌کنید و این نعمت است که خدا به شما داده است.

 

وی گفت: در آنجا فهمیدم که عاشورا چه ظرفیت عظیمی است که خدا به شیعیان داده است و عاشورا منبعی الهی است که بر روی شانه خطبا، مداحان و بانیان این مجالس گذاشته است.

 

این مرجع تقلید با بیان این‌که «اگر این سه گروه اصلاح شوند، مجلس عزاداری هم اثرات خود را به جای خواهد گذاشت» افزود: باید از ظرفیت عظیم عاشورا، برای از بین بردن مشکلات استفاده کرد.

 

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «هرچه منابع عظیم باشد، احتمالا سوء استفاده از آن هم وجود دارد و هستند کسانی که از آن بهره بد می‌برند» خاطرنشان کرد: اگر دست ناصالحان به این منابع بیفتد بسیار خطرناک خواهد بود.

 

این مرجع تقلید گفت: بدتر از همه اینکه اگر عاشورا در دست نااهلان بیفتد می‌تواند بهانه به دست دشمنان بدهند و این امر می‌تواند خطرآفرین باشد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری حوزه، وی با بیان این‌که «مداحان باید به وسیله خود مداحان اصلاح شوند» گفت: در کنار این امور لازم است از دیگران نیز نظرخواهی کنید و استفاده ببرید.

 

آیت‌الله مکارم‌شیرازی اظهار کرد: بعد از انقلاب فضای خوبی برای مداحان شکل گرفته، اما در کنار این فضا، مشکلات از طریق رسانه‌ها و از جمله ماهواره و ارتباط با همین عناصر برای مداحان به وجود آمده و متاسفانه عده‌ای از مداحان و شعرا که تابع خط قرمز هم نیستند آهنگ‌ها و تعابیر نامناسب استفاده می‌کنند، آنها را می‌سرایند و می‌خوانند.

 

وی با بیان این‌که «متاسفانه در این میان بانوان مداح و مرثیه سرا نیز وجود دارند که مشکلاتی ایجاد می‌کنند» گفت: مسئولیت شما به عنوان هیئت مدیره کانون مداحان و ما به عنوان عالمان دین برای اصلاح این امور سنگین است و لازم است از این آب زلال عزای حسینی، برای پیشبرد اهداف به خوبی استفاده کنیم.

 

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: مداحان پیشکسوت لازم است برای از بین بردن مشکلات جامعه مداحان برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری کنند.

 منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :