موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/18716 :کد

0

کمای سیاسی در لبنان

  دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ — ۰۸:۵۰
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -کمای سیاسی در لبنان

لبنان ۵۰۴ روز است رییس جمهوری ندارد و مجلس نمایندگان هم چند ماهی است که برای وضع قوانین حتی ضروری تشکیل نمی شود و به عبارتی دیگر این کشور در کمای سیاسی فرو رفته است.

لبنان 504 روز است رییس جمهوری ندارد و مجلس نمایندگان هم چند ماهی است که برای وضع قوانین حتی ضروری تشکیل نمی شود و به عبارتی دیگر این کشور در کمای سیاسی فرو رفته است.

 

به گزارش  تحلیل ایران ، طبییان سیاسی هم دو نسخه « خارجی» و « داخی» تجویز می کنند، به معنای دیگر عده ای با نگاه به بیرون معتقدند باید صبر کرد تا نتیجه پرونده های منطقه ای از جمله توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 ، روابط ایران و عربستان، جنگ علیه تروریسم تکفیری در سوریه و عراق و جنگ سعودی علیه ملت یمن روشن شود و آن موقع می توان برای پرونده های داخلی لبنان تصمیم گرفت.
این گروه حتی با تاکید صریح کشورهایی مانند جمهوری اسلامی ایران بر این که مسائل داخلی لبنان باید با تصمیم خود لبنانی ها حل و فصل شود ، بازهم بر این اعتقاد خود اصرار دارند.
اما در مقابل گروه دیگری معتقدند اگرچه یک اجماع جهانی وجود دارد که لبنان باید با ثبات و امن باقی بماند اما این کشور اصلا در اولویت کشورهای مهم و موثر منطقه و جهان قرار ندارد و تا دیر نشده خود لبنانی ها باید با توافق مشکلات را حل وفصل کنند.
اگر چه با شروع گفت وگوهای ملی به ابتکار نبیه بری رییس مجلس ، کورسوی امیدی برای عبور لبنان از چالش ها و مشکلات دیده شد اما با گذشت چندین جلسه و توقف درهمان بند اول انتخاب رییس جمهوری ، بری برای نجات همین گفت وگوها برگزاری آن را به تعویق انداخت.
شرکت کنندگان که روسای فراکسیون های پارلمانی هستند در 7 جلسه تنها در باره ویژگی های یک رییس جمهوری قوی برای لبنان بحث کردند و در این زمینه هم به نظر می رسد که به توافق نرسیده اند.
به باور برخی از ناظران این دو خط موازی در سیاست لبنان گویا به این زودی ها یکدیگر را قطع نخواهد کرد و درمانی هم برای خروج آن از کمای سیاسی که به فلج شدن اقتصاد و به خطر افتادن امنیت و گسترش بحران اجتماعی منجر شده است، در زمان حاضر وجود ندارد.
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان چند روز قبل در سخنانی در آستانه ماه محرم و عاشورا و در نشست سالانه خود با مبلغان و مرثیه سرایان اهل بیت(ع) اظهارداشت: چشم اندازی برای حل مشکلات در لبنان وجود ندارد زیرا همه منتظرهستند وضعیت منطقه مشخص شود تا گزینه های خود را انتخاب کنند و این در حالی است که می دانند بدون وابستگی به خارج، قادر به اتخاذ تصمیم هستند.
ژنرال میشل عون موسس حزب جریان آزاد ملی لبنان هم دیروز در اجتماع بزرگ هواداران این حزب با بیان این که «طبقه سیاسی کنونی 25 سال است که حاکم بوده و مسئول فروپاشی و نابسامانی کنونی لبنان است»،تاکید کرد که مبارزات سیاسی در لبنان شروع شده و نتیجه آن تغییرات و اصلاحات است.

** پیام های نخست وزیر
درهمین حال تمام سلام نخست وزیر لبنان در گفت وگو با روزنامه لبنانی السفیرگفت که انتظار ندارد جلسات دولت در روزهای آینده حتی برای پیگیری پرونده بحران جمع آوری زباله ها تشکیل شود.
وی خاطرنشان کرد: تشکیل جلسه هدف نیست بلکه ما می خواهیم جلساتی تشکیل شود که به نتیجه ختم گردد و یک نقطه تحول در مسیر درمان مشکلات از جمله بحران جمع آوری زباله ها باشد.
تمام سلام با بیان این که « متاسفانه شروط لازم برای تشکیل چنین جلسه ای هنوز فراهم نشده است»، دفن زباله ها در منطقه بقاع ( عکار) را یک مانع پیچیده دانست و گفت که برای حل بحران جمع آوری زباله ها باید به یک توازن و شراکت مطلوب دست یابیم.
نخست وزیر لبنان با انتقاد از « دو دستگی سیاسی» که بر جایگاه دولت و حتی طرح حل بحران جمع آوری زباله ها تاثیر منفی گذاشته است، از برخی گروه های سیاسی که « حاضر به تحمل مسئولیت نیستند» انتقاد کرد.
وی تاکید کرد که برای عبور لبنان از مشکلات و بحران ها باید تصمیم های شجاعانه اتخاذ و پیامدهای آنها را هم تحمل کنیم.
اکنون پرونده ارتقای درجه برخی از فرماندهان ارشد که در آستانه بازنشستگی قرار دارند و دیدگاه های مختلف در این زمینه به تعطیلی دولت بیشتر دامن زده است.
تمام سلام با بیان اینکه لبنان هزینه درگیری های سیاسی را می دهد، گفت که باید در اسرع وقت رییس جمهوری را انتخاب کنیم و من در این مرحله حساس و خطرناک مراقب هستم وظایفم را انجام دهم و فرصت ها را برای حل مشکلات فراهم سازم اما یک دست صدا ندارد.
نخست وزیر لبنان افزود: اگر برخی گروه های سیاسی نمی خواهد دولت به کار خود ادامه دهد پس باید مسئولیت پیامدهای انتخاب این گزینه را هم بپذیرند.
وی تاکید کرد: همچنان از اتخاذ یک موضع واکنشی خودداری می کنم اما اگر احساس کنم در مقابلم یک چشم انداز مبهم و بن بست کامل قرار دارد، ممکن است اتفاقی که نباید ، رخ دهد.
تمام سلام با بیان اینکه « زباله های سیاسی» بسیار خطرناک تر است زیرا منشا اصلی بلاهای نازل شده بر لبنان هستند، تصریح کرد: آنچه در لبنان اتفاق افتاده مسابقه برای دستیابی به منافع ، نفوذ ، قدرت و تحقق اهداف شخصی است.
نخست وزیر لبنان ، جنبش های مردمی اخیر را و حتی خشم آنها را مشروع دانست اما گفت که شیوه ها و روش های آنها جای حرف دارد.
وی گفت که کاخ نخست وزیری و مقر مجلس نمایندگان تنها نباید در بانک اهداف آنها باشد بلکه رویکرد اعتراض های جنبش های مدنی باید به سوی سیاستمدارانی باشد که مسئول ایجاد بحران ها در لبنان هستند.
تمام سلام افزود: آیا در مقابل ما جنبش های مدنی و مردمی قرار دارند و یا جنبش های ویرانگری ، غوغاسالاری و آشوبگری که نمونه عملکرد آنها را چند روز قبل در وسط بیروت نظاره کردیم، آیا فحش و ناسزا گفتن ، حمله به نیروهای امنیتی و تخریب اموال و املاک عمومی و خصوصی اهداف آنها را برآورده می کند.
نخست وزیر لبنان تاکید کرد که حل مشکلات در لبنان در گرو به رسمیت شناختن یکدیگر و گفت وگو با هم است.


/ایرنا

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :