موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آمریکا

a/18792 :کد

0

اذعان اوباما به شکست سیاست های کاخ سفید درباره سوریه

  دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ — ۱۵:۰۲
تعداد بازدید : ۲۲۵   
 تحلیل ایران -اذعان اوباما به شکست سیاست های کاخ سفید درباره سوریه

«باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا به شکست سیاست ها و راهبردهای کاخ سفید درباره سوریه و «کارساز» نبودن طرح آموزش گروههای تروریستی اعتراف کرد

اذعان اوباما به شکست سیاست های کاخ سفید درباره سوریه

 «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا به شکست سیاست ها و راهبردهای کاخ سفید درباره سوریه و «کارساز» نبودن طرح آموزش گروههای تروریستی اعتراف کرد و گفت: «برای نخستین بار اذعان می کنم که قادر نبودیم وضعیت و روند را در داخل سوریه تغییر دهیم».

 

 به گزارش تحلیل ایران شبکه تلویزیونی سی.بی.اس روز گذشته به وقت آمریکا در ویژه برنامه «شصت دقیقه» با «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در در مورد تحولات اخیر سوریه شامل گروه تروریستی داعش و عملیات نظامی روسیه در این کشور مصاحبه کرد که اوباما برای «نخستین بار» به شکست سیاست های کاخ سفید درباره سوریه اذعان و به صراحت بار دیگر اعلام کرد که هدف واشنگتن در سوریه، تجهیز و آموزش گروههای مخالف مسلح دولت بشار اسد رئیس جمهوری قانونی سوریه بوده که در این زمینه نتوانسته است به آنان کمک کند.
«استیو کرافت» Steve Kroft مجری برنامه، سیاست های کاخ سفید را در منطقه همچون مقابله با گروه تروریستی داعش به چالش کشید و خطاب به اوباما گفت: شما طرحی را ارائه کردید که با انجام حملات هوایی پوششی در عراق و سپس بخش هایی از سوریه و تجهیز و آموزش برخی گروه های مخالف، مانع پیشرفت داعش و در نهایت براندازی این گروه شود.
اوباما در پاسخ گفت: به زمان نیاز است.
مجری سی.بی. اس گفت: اما اکنون یکسال از این قضیه می گذرد.
رئیس جمهوری آمریکا پاسخ داد: من نگفتم که در یکسال این کار (ازمیان برداشتن داعش) را انجام خواهیم داد.
استیو کرافت پرسید: پرسشی در این زمینه وجود دارد، چنانچه به وضعیت (سوریه) نگاه کنید در یکسال گذشته تنها پیشرفتی که وجود داشته است، شمار کشته شدگان و پناهجویانی که از سوریه با اروپا می گریزند، همچنان روبه فزونی است.
اوباما در پاسخ، سوریه را یک مشکل دشوار برای تمام جامعه جهانی دانست و افزود: به طور قطع و از همه مهم تر، بیشتر برای خود مردم سوریه که در جنگ داخلی و یک گروه «بربر» موسوم به داعش قرار گرفته اند، مشکل دشواری است.
رئیس جمهوری آمریکا افزود: برای نخستین بار اذعان می کنم که قادر نبودیم وضعیت و روند را در داخل سوریه تغییر دهیم که هدف یافتن راه هایی بود که چگونه بتوانیم به مخالفان میانه رو (تروریست ها) درسوریه کمک کنیم.
در بخش دیگری از این مصاحبه مجری برنامه سی. بی. اس از طرح آمریکا برای آموزش و تجهیز نظامی گروه های تروریستی مخالف دولت سوریه که از آنها بعنوان گروه های مخالف میانه رو یاد شد، انتقاد کرد و گفت که باید پنج هزار نفر تحت آموزش قرار می گرفتند. این رقم تنها 50 نفر بود و اکنون با کشته شدن برخی از آنها، این تعداد به پنج یا چهار نفر رسیده که مایه شرمساری است.
اوباما افزود: چندان به این طرح خوشبین نبودم اما برای آزمودن راه های پیش رو تن به این کار دادم اما دریافتیم تا زمانی که اسد (رئیس جمهوری سوریه) در سوریه بر سر قدرت است، بسیار دشوار است که گروه های مخالف بر روی داعش متمرکز شوند.
رئیس جمهوری آمریکا به صراحت گفت: « شکی وجود ندارد که (طرح آموزش گروه های تروریستی از سوی واشنگتن) کارساز نبود.»
در ادامه مجری برنامه این پرسش را مطرح کرد که عملیات ائتلاف به اصطلاح ضد داعش به سرکردگی کاخ سفید در یکسال گذشته کارایی نداشته و اکنون پوتین (رئیس جمهوری روسیه) رهبری آمریکا را در جریان سوریه به چالش کشیده است.
مجری برنامه سی.بی. اس خطاب به اوباما گفت: اول اینکه (پوتین) نیروهای نظامی خود را به سوریه گسیل داشته و دوم روسیه پس از جنگ جهانی دوم برای نخستین بار دست به عملیات نظامی در منطقه خاورمیانه زده است.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا انتقاد این مجری شبکه سی.بی. اس را که پوتین، رهبری وی و آمریکا را بر سرمساله سوریه به چالش کشیده شده است ، رد کرد.
اوباما خطاب به مجری سی.بی. اس گفت: «اگر فکر می کنید درحالی که اقتصاد شما رو به ضعف نهاده و آنگاه اقدام به اعزام نیرو به مرزهای خارج از کشور می کنید به این منظور که تنها متحد خود (در منطقه خاورمیانه) را در قدرت نگاه دارید، آن را رهبری بنامید ، آنگاه من تعریف دیگری برای رهبری دارم.»
رئیس جمهوری آمریکا افزود: تعریف من از رهبری (جهان) ، رهبری بر سر موضوع تغییر آب و هوای جهانی است که اجماع بین المللی در پاریس داشتیم ، تعریف من از رهبری (جهانی) ایجاد تحرک در میان جامعه جهانی به منظور دست یافتن به توافق هسته ای با ایران است.
مجری برنامه سی.بی. اس آمریکا از اوباما پرسید: آیا تصور می کنید جهان مکانی امن تر ( ازگذشته) است؟
اوباما در پاسخ گفت:« آمریکا مکانی امن تر است، البته فکر می کنم ، مکان های دیگری ، مانند سوریه ، به طور قطع امن تر از زمانی که من بر سرکار آمدم، نیست، اما در زمینه حفاظت از خودمان در برابر تروریسم ها ، درزمینه مستحکم ساختن متحدانمان، به طور یقین قویتر (از گذشته) هستیم.»/ ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :