موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/18944 :کد

0

زمزمه‌های برکناری وزیر خارجه سعودی بالا گرفت

  ﺳﻪشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ — ۱۰:۱۶
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -زمزمه‌های برکناری وزیر خارجه سعودی بالا گرفت

برخی منابع رسانه‌ای از تغییر عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان در پی شکست هایش در پرونده‌های خارجی خبر دادند.

برخی منابع رسانه‌ای از تغییر عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان در پی شکست هایش در پرونده‌های خارجی خبر دادند.

به گزارش تحلیل ایران، به طور قطع وزیر امور خارجه جدیدی، جای عادل الجبیر وزیر امور خارجه کنونی را خواهد گرفت.

منابع سعودی به سایت اخبار الحصری گفتند: تصمیم تعیین وزیر خارجه جدیدی به جای عادل الجبیر با توجه به شکست های دیپلماتیک عربستان در رسیدگی به بحران‌های منطقه در طول ماههای گذشته، حالت سرخوردگی و یأس عادل الجبیر در محافل بین المللی و نبود راهبردی واضح در سیاست خارجی عربستان در برهه کنونی گرفته شده است.

عادل الجبری چند ماه پیش درپی مرگ سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان جانشین او شد.

درحالی که برخی در وزارت خارجه عربستان شکست در مدیریت پرونده های کنونی در منطقه را به این علت می دانند که جانشین ولیعهد همه کار سیاست خارجی عربستان است و عادل الجبیر یک منشی بیشتر نیست و از قدرت وزیر خارجه نظیر سعود الفیصل برخوردار نمی باشد، اما با این حال، نه تنها خود عادل الجبیر وزیر امور خارجه کنونی نیز نتوانسته است تا نظام جدید پادشاهی عربستان را درخصوص توان خود برای مدیریت پرونده های دیپلماتیک عربستان همگام با حوادث منطقه متقاعد کند بلکه وزارت خارجه عربستان نیز در بیشتر اوقات درفضایی خارج از حوادث کنونی منطقه بویژه درخصوص پرونده سوریه سیر می کرده است. اظهارات ضد و نقیض الجبیر و عقب نشینی کردن از اظهاراتش و ظهور با چهره ای لرزان باعث خشم خاندان سعودی شده است.

برخی در وزارت خارجه عربستان - آنطور که به سایت اخبار حصری گفتند - معتقدند که انتخاب الجبیر برای سمت وزیر خارجه تاحد زیادی موفقیت آمیز نبود زیرا الجبیر به میزان زیادی در سطح و اندازه این پست نبود بلکه خود الجبیر تا دو ماه از تحویل کردن پست وزارت خارجه در تصمیم گیری مردد بود.

حال سوال این است که چه کسی به جای الجبیر بر کرسی وزارت خارجه عربستان تکیه خواهد زد؟

در پاسخ باید گفت بسیاری در وزارت خارجه عربستان اجماع نظر دارند که جانشین الجبیر از شاهزادگان خاندان حاکم خواهد بود که یدی طولای در رسیدگی به پرونده های خارجی خواهد داشت.

منبع : تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :