موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی گردشگری

a/18954 :کد

0

گردشگری؛ صنعتی بدون دود

  ﺳﻪشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ — ۱۱:۲۰
تعداد بازدید : ۲۹۲   
 تحلیل ایران -گردشگری؛ صنعتی بدون دود

گردشگری که از آن به عنوان صنعت تمیز یاد می شود علاوه بر درآمدزایی، اشتغال وسیعی نیز ایجاد می کند از این رو کم توجهی و غفلت نسبت به این صنعت، جفای آشکار به منافع ملی و مردم ایران است.

گردشگری؛ صنعتی بدون دود

 گردشگری که از آن به عنوان صنعت تمیز یاد می شود علاوه بر درآمدزایی، اشتغال وسیعی نیز ایجاد می کند از این رو کم توجهی و غفلت نسبت به این صنعت، جفای آشکار به منافع ملی و مردم ایران است.

 

 به گزارش تحلیل ایران صنعت گردشگری را صنعتی بدون دودکش Industry Without Chimney عنوان می کنند. صنعتی که بخش وسیعی از جامعه به ویژه زنان و جوانان را به کار می گمارد و می تواند درآمدهایی نظیر درآمدهای نفت و گاز برای کشور ایجاد کند بنابراین از هر چه بگذریم نباید از منافع مادی و معنوی صنعت گردشگری، گذشت.
هم اکنون صنعت گردشگری در بیشتر کشورهای جهان از سودآوری بالایی برخوردار است به طوری که بسیاری از کشورها با درآمدهای حاصل از این صنعت، می توانند کشور خود را اداره کنند.
صنعت گردشگری را باید از چند جنبه مورد توجه قرار داد که اشتغال بالا، درآمدزایی، حفظ و صیانت از محیط زیست و در نهایت ایجاد روحیه تعامل و گفت وگو از مهم ترین دستاوردهای این صنعت در دنیا است.
در حالی که متوسط درآمد جهانی حاصل از گردشگری برای یک کشور 17 میلیارد دلار است این میزان در ایران در سال 2013 میلادی با چهار میلیون گردشگر برابر با پنج میلیارد دلار بوده است که می توان مدعی شد هنوز 12 میلیارد دلار از متوسط جهانی عقب هستیم.
متاسفانه در بیش از سه دهه گذشته از این صنعت غفلت کرده ایم و علیرغم توانمندی بالایی که در کشور ایران برای جذب گردشگر وجود دارد این فرصت را به دیگر کشورها واگذار کرده ایم.
بسیاری از متخصصان اقتصادی بر این باورند در صورتی که درآمدهای بی زحمت نفتی و گازی نبود، چه بسا برای ادامه امور کشور می توانستیم در بخش های دیگر از جمله صنعت گردشگری خود را تقویت کنیم و رشد قابل توجهی داشته باشیم.
صنایع مرتبط با صنعت گردشگری از حوزه ساخت و ساز گرفته(ساخت هتل و متل) تا بخش های حمل و نقل، صنایع غذایی، صنایع دستی، رستوران داری، نساجی، پزشکی، صنعت نشر و بسیاری از زمینه های فرهنگی در ارتباط با صنعت گردشگری رشد کنیم.
ساخت آمفی تئاترها و سالن های بزرگ برای اجرای موسیقی زنده ایرانی که گردشگران خارجی نیز می توانستند از آن بهره مند شوند، از جمله فعالیت های اشتغالزا محسوب می شود که می توانستیم چهره ی فرهنگی از خود به جهان ارائه دهیم.
با وجودی که ایران جزء 10 کشور برتر جهان به لحاظ ظرفیت بالای ابنیه تاریخی است اما تاکنون از این پتانسیل کمترین بهره مندی را داشته است.
غفلت کردیم و از درآمدهایی که کشورهای دیگر براحتی نمی گذرند، ما گذشتیم.

** پنجره ای از جنس امید
با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید پنجره دیگری از جنس امید به روی مردم گشوده و با انجام مذاکرات هسته ای چهره صلح جویانه ایران به جهانیان معرفی شد.
دو سال از فعالیت دولت گذشته است و به دلیل همین چهره صلح جویانه، تعداد گردشگران خارجی به کشور افزایش یافته و هم اکنون حضور گردشگران خارجی در کشور بتدریج در حال فزونی است.
در شهرهای تهران، اصفهان و شیراز حضور گردشگران خارجی ملموس است و در کنار هتل ها رفت و آمد این مهمانان بیشتر احساس می شود.

** هر پنج توریست یک شغل ایجاد می کند
غلامرضا علیزاده استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان آنکه برای توسعه صنعت گردشگری باید این صنعت را در وهله نخست از خود ایرانی ها شروع کرد، افزود: هر پنج توریست می تواند یک فرصت شغلی در کشور ایجاد کند.
در صورتی که تعداد توریست ها به ایران سالانه حدود 20 میلیون نفر افزایش یابد، می توان حداقل چهار میلیون شغل در کشور ایجاد کرد.
وی با اشاره به درآمد یکهزار و 400 میلیون دلاری صنعت گردشگری درجهان، گفت: اگر بتوانیم 20 درصد از این درآمد را بدست آوریم اتفاقات خوبی در اقتصاد کشور خواهد افتاد به طوری که حتی می توانیم از فروش نفت بی نیاز شویم.
وی با یادآوری خاطره ای از ترکیه، گفت: در شهر ازمیر اتاق کوچکی بود که یکبار کمال آتاتورک رهبر ترکیه جدید به آنجا رفته، حمام کرده و حوله اش هنوز در اتاق است. ترک ها از این اتاق به عنوان جاذبه گردشگری استفاده و درآمد از توریست ها جذب می کنند.
تردیدی نیست، جاذبه های گردشگری در ایران چه به لحاظ تاریخی، فرهنگی و اقلیمی بسیار بیشتر است که بی توجه به همه این مصادیق براحتی از آنها عبور می کنیم و حتی تا جایی پیش می رویم که در برخی مواقع آنها را تخریب و تبدیل به خیابان و بزرگراه می کنیم.
در یکی از میادین شهر رم، دیواری کوتاه از رم باستان باقیمانده است. شهرداری شهر رم بدون آنکه به این دیوار که در وسط میدان قرار دارد صدمه ای بزند برای حفاظت از آن میله های آهنی قرار داده که مورد آسیب تردد خودروها قرار نگیرد.
علیزاده بیان داشت: ایران به لحاظ ویژگی های اقلیمی بسیار متنوع است، کویر ایران به همراه کاروانسراهایی که در آنجا است جاذبه زیادی برای جذب گردشگران خارجی دارد.
وی در خصوص یکی از ملزومات ابتدایی برای گردشگران، گفت: حتی ساخت سرویس های بهداشتی با استانداردهای مناسب می تواند فرصت اشتغال بالایی را در کشور ایجاد کند. این دستشویی ها می تواند برای عده ای درآمدزا باشد.

** جاذبه هایی که هر کدام دریایی از ثروت است
ماهاتیر محمد نخست وزیر اسبق مالزی در سفری که به ایران داشت، اعلام کرده بود،'اگر مدیریت جاذبه های توریستی استان اصفهان در اختیار مالزی قرار گیرد، سالانه برابر با ارز آوری نفت برای ایران سودآور خواهد بود'.
اصفهان تنها بخشی از جاذبه گردشگری ایران است. جاذبه های گردشگری در ایران آنچنان متنوع است که گردشگران در یک سفر موفق به دیدن تمام آنها نمی شوند.
یکی از ویژگی های گردشگری در ایران تنوع قومیت در ایران است که برای بسیاری از گردشگران دیدن این تنوع فرهنگی در یک کشور جذاب است.
یکی از گردشگران آلمانی در سرای مشیر شیراز که از تنوع رنگ در پوشش زنان قشقایی به شگفت آمده بود، بیان داشت: دیدن این صحنه ها برای من بسیار شگفت انگیز است، تاکنون این همه تنوع رنگ را در یک جا ندیده بودم، ایران کشور شگفتی ها است.

** فرصت هایی که براحتی می سوزند
ریچارد فرای ایرانشناس امریکایی که سال گذشته فوت کرد، وصیت کرده بود که او را در کنار زاینده رود دفن کنند. پیشنهادی که اگر به هر کشوری می شد با روی گشاده از آن استقبال می شد اما متاسفانه ما که در از دست دادن فرصت ها حرف زیادی برای گفتن داریم با این پیشنهاد مخالفت کردیم.
آرامگاه فرای می توانست یکی دیگر از صدها جاذبه های گردشگری ایران شود که متاسفانه برخی از نمایندگان با آن مخالفت کردند.
تغییرات در جهان بسرعت در حال وقوع است و کشورها از فرصت های بسیاری برای بهبود زندگی مردم خود از آنها بهره مند می شوند.غفلت از هر فرصتی جفای آشکاری به مردم است، مردمی که برای حفظ عزت و غرورشان می توانستیم بجای پرداخت نقدی پول، شغل برای آنها ایجاد کنیم.
حکایت صنعت توریسم در ایران اگر مورد توجه قرار نگیرد حکایت باربری است که بارش یخ بود اما از تشنگی جان سپرد.
صنعت گردشگری را بها دهیم و از منافع حاصل از آن براحتی نگذریم، غفلت از این صنعت نه تنها جفای آشکار به منافع ملی بلکه مردم است./ ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :