موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سوریه

a/18978 :کد

0

سیاست واشنگتن در سوریه شکستی مفتضحانه بود

  ﺳﻪشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۴ — ۱۴:۱۶
تعداد بازدید : ۲۲۶   
 تحلیل ایران -سیاست واشنگتن در سوریه شکستی مفتضحانه بود

«رابرت فورد» سفیر پیشین آمریکا در سوریه با محکوم کردن سیاست واشنگتن در قبال سوریه آن را شکستی مفتضحانه خواند.

سفیر پیشین آمریکا در دمشق: سیاست واشنگتن در سوریه شکستی مفتضحانه بود

«رابرت فورد» سفیر پیشین آمریکا در سوریه با محکوم کردن سیاست واشنگتن در قبال سوریه آن را شکستی مفتضحانه خواند.

 

 به گزارش تحلیل ایران  خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، فورد که از مخالفان آشکار رویکرد دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در قبال مناقشه سوریه بوده است، در مصاحبه ای گفت که وی مجبور شد از پست خود کناره گیری کند زیرا می دانست سیاست کاخ سفید «کارآمد نیست و نخواهد بود» و وی «نمی تواند از آن دفاع کند».
این دیپلمات بازنشسته آمریکایی که از سال 2010 تا 2014 میلادی به عنوان سفیر آمریکا در سوریه خدمت کرد، پیش بینی ناامید کننده ای درباره چگونگی پیشرفت اوضاع در سوریه ارائه داده است.
فورد گفت: از گفتن این موضوع نفرت دارد که در جنگ سوریه 300 هزار نفر و حتی اگر ادامه یابد 400 هزار نفر کشته خواهند شد و حتی با پایان جنگ، این کشور فورا به وضعیت عادی باز نخواهد گشت. بازسازی سوریه ده ها سال طول خواهد کشید.
آمریکا از راهبرد سه جانبه برای ایجاد صلح در سوریه استفاده می کند که شامل حملات هوایی علیه اهداف داعش، آموزش و تجهیز نیروهای به اصطلاح میانه رو در میان معارضان سوری و براندازی حکومت مشروع «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه است.
آمریکا در سپتامبر 2014 ( شهریور 93) بدون مجوز دولت سوریه، بمباران مواضع داعش در سوریه را آغاز کرد اما تاکنون نتوانسته مانع پیشرفت این گروه تروریستی شود. این گروه همچنان بخش هایی از خاک سوریه و عراق را تحت تصرف دارد.
برنامه 500 میلیون دلاری آمریکا با هدف حمایت معارضان به اصطلاح میانه رو هفته گذشته متوقف شد زیرا این برنامه فقط توانست پنج نفر را برای جنگ با داعش آماده کند. آمریکا اکنون خود را آماده کمک به تعداد دیگری از رهبران معارضان سوری می کند اما اکثر کارشناسان موافق این امر هستند که این عده نمی توانند با افراط گرایی مبارزه کنند.
این در حالیست که در غرب روز به روز بر تعداد مقامات و کارشناسانی که به این درک رسیده اند بشار اسد به عنوان بخشی از راه حل صلح در شکل دهی آینده سوریه نقش خواهد داشت، افزوده می شود. کنار گذاشتن وی از قدرت فقط به هرج و مرج بیشتر دامن خواهد زد.
در عین حال، روسیه از دو هفته پیش با هماهنگی و با درخواست دمشق، عملیات هوایی کمک به دولت سوریه برای جنگ با داعش و سایر گروه های تروریستی را که در زمینه براندازی اسد تلاش می کنند، آغاز کرده است.
عملیات مسکو تاکنون به عنوان یک عملیات موفقیت آمیز قلمداد می شود.
روسیه همزمان با بمباران مواضع داعش و تروریست ها در سوریه برای برگزاری نشستی به منظور از سرگیری مذاکرات سوری-سوری تلاش می کند.
«استفان دمیتسورا» نماینده دبیر کل سازمان ملل در سوریه امروز سه شنبه به مسکو سفر می کند تا شرایط تحقق چنین هدفی را فراهم کند./ ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :