موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی ایران

a/1898 :کد

در حاشیه هشتادمین سالگرد دانشگاه تهران

رضا نصیری حامد

  شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۸:۲۸
تعداد بازدید : ۸۷۳   
 تحلیل ایران -در حاشیه هشتادمین سالگرد دانشگاه تهران

انسان های بزرگ هر کدام امتیازات و مواهبی دارند که البته برشمردن و ذکر آنها هم از بابت یادکرد خیر و نیکی از ایشان و هم از جهت آموزش و تعلیم دیگران نقش مهم و بسزایی دارد.

انسان های بزرگ هر کدام امتیازات و مواهبی دارند که البته برشمردن و ذکر آنها هم از بابت یادکرد خیر و نیکی از ایشان و هم از جهت آموزش و تعلیم دیگران نقش مهم و بسزایی دارد. با این حال تمجید بی سبب و یا تراشیدن فضیلت برای حتی همین بزرگان مخصوصاً آن گاه که با دروغ و تحریف آشکار همراه باشد، نه تنها پسندیدنی نیست بلکه توسل بدان خود مصداقی است از نقض غرض در این مورد که عملاً به بعضی بی اخلاقی ها و حتی نوعی تردید درباره خود آن بزرگان منجر می گردد.

 یکی از موارد مبتلابه کشورمان در چنین امری، درباره دکتر محمود حسابی رخ داده است و متأسفانه پسر ایشان در این مورد نقش مهمی داشته است. در شأن والای علمی و مهم تر از آن انسانی ایشان جای بحثی نیست ، اما مهم این است که از نسبت دادن و بیان موارد خلاف واقع حتی در مورد ایشان هم با این تصور که چیزی به داشته ها و اندوخته های آن مرد بزرگ افزوده شود، راهی است که ما را به مقصد نخواهد رسانید برای درک زشتی بالای این مسئله کافی است به سیره ائمه دین و مردان الهی نگریسته شود که چگونه با وجود داشتن مزایای معنوی فراوان و متعدد، ولی در قبال کوچک ترین اغراق و مبالغه ای درباره مقام و ارزش و جایگاه شان به شدت واکنش نشان می دادند.

سالی که در انتهای آن قرار داریم، مصادف با هشتادمین سالگرد تأسیس دانشگاه تهران بود که مراسمی نیز بدین مناسبت برگزار شد. دانشگاهی که با پی گیری های مستمر و با تلاش پیگیر علی اصغر حکمت در راضی کردن رضا شاه در اجازه دادن به تأسیس چنین نهادی محقق گردید. خدمات پروفسور حسابی به جای خود ولی دلیلی ندارد بدین منظور واقعیت تاریخی را منحرف کنیم.

ما ز عالم غیب بی خبریم ولی حداقل بنابه حکم عقل ، منطق و شرع بعید می دانیم روح مرحوم حسابی هم بدین قبیل امور راضی بوده باشد.

بخشی از این گونه اقدامات در طی سالیان اخیر اعتراض و بعضاً بیانات تند کسانی همچون دکتر ضیاء موحد و نیز رضا منصوری را که دکتر حسابی را درک کرده در کلاس هایش بوده و یا در اموری همچون دانش فیزیک همکارش بوده اند، را به دنبال داشت که البته هیچ کدام منکر بزرگی مرحوم حسابی نشدند ولی از بیان امور غیرواقع و خاطرات ساختگی درباره میزان علم و دانش وی و نیز حتی زندگی علمی وی انتقاد نمودند. بی شک بیان واقعیات و نکات صحیح و درست از زندگی اخلاقی و علمی بزرگان و ذکر واقعیت های حیات ایشان به اندازه کافی برانگیزاننده و راهگشاست که دیگر نیازی به اغراق و بزرگنمایی دراین خصوص نباشد این را از آن حیث مطرح کردیم که برخی به خیال خودشان با دیدن نیمه پر لیوان برآنند که باید از چنین خاطره سازی ها ولو با اغراق آمیخته باشد، استفاده نمود بدین معنا که اینان ولو آنکه درست نباشند، ولی عملاً راهگشای مردم به ویژه جوانان می تواند باشد. این در حالی است که تبلیغ و ترویج امر نیک و درست انجام گیرد این در حالی است که قصد خوب باید با وسیله و از طریق مجرای خوب انجام گردد.

حال که بحث بدینجا رسید، باید گفت هر نوع تحریفی به ویژه که برآمده از حب و بغض ها و علائق شخصی و فردی باشد و یا فراتر از آن مبتنی بر نگاه ایدئولوژیک باشد، نیز مذموم و ناپسند است کما اینکه نباید خدمات و اقدامات فرد و یا گروهی را به صرف انتساب و یا بودن در فلان زمان تخطئه نموده و یا به کلی فراموش نمود .

                               

  رضا نصیری حامد
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : r.nasirihamed@ut.ac.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده : سرعت مطمئنه در اطلاع رسانی


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :