موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/19115 :کد

0

به‌رغم جنجال رسانه‌ای،سفر والس به عربستان دستاورد اندکی داشت

  چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ — ۰۶:۲۷
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -به‌رغم جنجال رسانه‌ای،سفر والس به عربستان دستاورد اندکی داشت

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه روز سه شنبه از امضای قراردادهایی به ارزش ده میلیارد یورو با عربستان سعودی به خود می بالید در حالی که رقم نهایی این قراردادها بسیار کمتر از رقم مورد انتظار بود.

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه روز سه شنبه از امضای قراردادهایی به ارزش ده میلیارد یورو با عربستان سعودی به خود می بالید در حالی که رقم نهایی این قراردادها بسیار کمتر از رقم مورد انتظار بود.


به گزارش  تحلیل ایران  ، خبرگزاری رویترز از ریاض، عربستان و فرانسه در ماه مه کمیسیونی مشترک برای اجرای حدود بیست پروژه در بخش های متعدد از جمله بخش های دفاعی، حمل و نقل و هواپیمایی غیرنظامی تشکیل دادند. اما سقوط قیمت نفت موجب شد عربستان به کاهش هزینه ها روی آورد و این مسئله فرانسه را ناامید کرد به ویژه پس از آن که سفر ماه ژوئن محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی به امضای توافقنامه های بزرگ منجر نشد.
فرانسه با توجه به موضع تند خود در برابر ایران و سیاست هایش در مناقشات منطقه ای توانست روابطی خوب با کشورهای منطقه خلیج (فارس) برقرار کند.
به رغم ابراز خوشحالی مانوئل والس، آنچه روز چهارشنبه فرانسه و عربستان درباره آن توافق اولیه کردند، اندک بود. یکی از توافق های احتمالی این است که عربستان تا پایان امسال 30 قایق تندرو به فرانسه سفارش دهد در حالی که عملا دوطرف در ماه ژوئن در این باره به توافق اولیه رسیده بودند و قرار بود قرارداد مربوط به این معامله این ماه امضا شود.
همچنین به گفته رئیس یکی از شرکت های فرانسوی، مذاکرات والس در عربستان در زمینه فروش یک ماهواره جاسوسی به عربستان و مذاکرات در زمینه پروژه مترو ریاض و توزیع برق در جده، صرفا بخشی از مناقصه ای کلی است که دیگر شرکت های جهانی نیز برای برنده شدن در آن رقابت می کنند.
شاید اقدام عربستان به کاهش هزینه ها یکی از علل اندک بودن توافق ها با طرف فرانسوی باشد. در این خصوص وزارت دارایی عربستان به نهادهای دولتی دستور داد بخشی از بودجه امسال را که هنوز هزینه نشده است به خزانه دولت بازگردانند.
یک منبع دیپلماتیک فرانسوی پیش از سفر والس گفته بود، فکر نمی کنم قراردادهای بزرگی امضا شود، عربستان برای امضای چنین قراردادهایی تمایل ندارد و در واقع سقوط قیمت نفت و هزینه های مداخله در یمن موجب شده است ریاض تمایل کمتری به هزینه کردن داشته باشد.


/خبرگزاری صدا و سیما

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :