موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بورس

a/19175 :کد

0

اقتصاد چین بار دیگر تب کرد، بورس آسیا لرز گرفت

  چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۴
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -اقتصاد چین بار دیگر تب کرد، بورس آسیا لرز گرفت

هر بار که آمارهای ضعیف اقتصادی در چین منتشر می شود و به اصطلاح «اقتصاد چین تب می کند»، لرزش، نخست به بورس های آسیایی و پس از چند روز به بورس های اروپایی و آمریکایی می رسد.

 هر بار که آمارهای ضعیف اقتصادی در چین منتشر می شود و به اصطلاح «اقتصاد چین تب می کند»، لرزش، نخست به بورس های آسیایی و پس از چند روز به بورس های اروپایی و آمریکایی می رسد.

این بار نیز انتشار آمار ضعیف اقتصادی چین و نگرانی مجدد از روند رو به کاهش دومین اقتصاد بزرگ جهان، تکانه هایش را در شاخص بورس کشورهای آسیایی بروز داد و بورس عمده کشورهای آسیایی در دو روز گذشته با افت قابل توجه روبرو شدند.
بورس ژاپن و کره جنوبی که از سیاست های پولی آمریکا و اقتصاد چین تاثیر می گیرد، از آمارهای ضعیف اقتصادی چین در امان نماند و در دو روز گذشته با کاهش روبرو شدند.
کارشناساس اقتصادی پیش بینی می کنند لرز ناشی از تب اقتصاد چین در روزهای آینده بورس کشورهای اروپایی و آمریکایی را نیز بی نصیب نگذارد.
با وجودی که در آمارهایی که در روز گذشته - سه شنبه - منتشر شد، تورم چین نگرانی ها را نسبت به تغییر سیاست های دولت از میان برد، اما بیشتر آمارهای اقتصادی منتشر شده چندان امیدوار کننده نبوده است.
تجارت خارجی چین در ماه سپتامبر (شهریور - مهر) نیز همچون ماه قبل از آن طعم تلخ سقوط را تجربه کرد و ارزش این تجارت باز هم به شکلی غیرمنتظره کاهش یافت. 
تازه ترین آمارها اداره گمرک چین نشان می دهد ارزش تجارت خارجی چین در ماه گذشته میلادی نزدیک به 8/8 درصد کاهش یافته است. 
اگرچه این رقم در مقایسه با کاهش 9.7 درصدی ماه اوت (مرداد - شهریور) کمتر بوده است، اما به نظر می رسد که سیاست های دولت هنوز باعث بازگشت آرامش به بخش اقتصادی و تجارت خارجی نشده است. 
به گزارش خبرگزاری کیودو، شاخص سهام نیکی 225 ژاپن که تلفیقی از دو هزار و 292 شرکت است روز چهارشنبه با 343.74 واحد کاهش در 17 هزار و 891 واحد بسته شد. این میزان کاهش نسبت به روز قبل از آن - سه شنبه - معادل 1.89 درصد افت داشته که کمترین رقم در دو هفته گذشته بود.
شاخص قیمت توکیو نیز با 32.30 واحد کاهش در هزار و 470.83 بسته شده که نسبت به روز سه شنبه 2.15 درصد کاهش نشان می دهد.
سهام بورس توکیو در روز سه شنبه نیز نسبت به روز قبل از آن نیز با 0.89 درصد کاهش در 18 هزار و 275.30 واحد بسته شده بود.
شاخص سهام ژاپن در شهریور ماه گذشته نیز با تاثیرپذیری از اقتصاد چین با تجربه بیش از چهار درصد افت به زیر 18 هزار واحد سقوط کرد. این سقوط در سال جاری میلادی بی سابقه توصیف شده است.
فروش سهام از سوی سرمایه گذاران به دلیل افت قیمت نفت یکی از عوامل تاثیرگذار بر بورس توکیو عنوان می شود.
بر اساس اعلام اندیشکده آلمانی، سقوط سهام به دلیل بالا بودن صادرات و کاهش واردات چین در سپتامبر گذشته و همچنین عدم قطعیت افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا قابل پیش بینی بود.
این اندیشکده پیش بینی کرد که سهام کشورهای شرق آسیا به ویژه ژاپن در هفته آینده به حالت عادی بازگردد.
سهام بورس کره جنوبی البته در مقایسه با ژاپن افت کمتری داشته و در روز جاری با 47 صدم درصد کاهش نسبت به روز قبل بسته شد.
دلیل این کاهش قطعی نشدن افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا و کاهش رشد اقتصادی و افزایش تورم در چین عنوان شده است.
شاخص سهام کره جنوبی در روز جاری با 9.5 واحد کاهش به 2009.55 افت کرد و 597 میلیون سهم به ارزش چهار هزار و 690 میلیارد وون کره جنوبی معادل 4.09 میلیارد دلار معامله شد.
تحلیلگران اقتصادی کاهش دور از انتظار واردات چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان و همچنین اقدامات اقتصادی آمریکا را دو عامل اصلی افت در بورس شرق آسیا عنوان می کنند.

                               

اقتصاد     چین     آسیا     تحلیل ایران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :