موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تروریسم

a/1927 :کد

داعش چگونه عضو می‌گیرد ؟ جذب شدن در تار عنکبوت

رضا مهرعطا

  ﺳﻪشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ — ۲۰:۱۱
تعداد بازدید : ۱۴۷۷   
 تحلیل ایران -داعش چگونه عضو می‌گیرد ؟ جذب شدن در تار عنکبوت

داعش پس از جدائی از القاعده که با فرمان مستقیم ایمن الظواهری صورت گرفت ، اقدام به عضوگیری و سازماندهی نیروی انسانی کرد تا بتواند برای رویای خلافت بر عراق و شامات از جمعیت کافی برخوردار شود

داعش پس از جدائی از القاعده که با فرمان مستقیم ایمن الظواهری صورت گرفت ، اقدام به عضوگیری و سازماندهی نیروی انسانی کرد تا بتواند برای رویای خلافت بر عراق و شامات از جمعیت کافی برخوردار شود چراکه برای تشکیل یک حکومت باید سرزمین و جمعیت داشت تا حاکمیت را بر آن اعمال کرد .

داعش در هسته اولیه نیروی انسانی خود از عناصر وهابی سلفی عرب منطقه نظیر اُردُن ، عربستان سعودی ، سوریه و عراق استفاده کرده تا از کشورهای حاشیه خلیج فارس و شمال آفریقا نظیر سودان ، لیبی ، الجزایر . . . نیز استفاده نماید اما راهبرد داعش استفاده از عناصر خارج از مرزهای خاورمیانه و آفریقا و نفوذ در قاره اروپا و آمریکا بود تا تهدید و حمله را در خاک دشمن خود طراحی و اجرا نماید .

انجام عملیات‌های تروریستی در خاک کشورهای اطراف جهت وسعت دادن به سرزمین خود نیاز به وجود نیروی انسانی با انگیزه و انتظاری دارد و جذب نیرو از اولویت‌های استراتژی و اهداف کلان داعش محسوب می‌شود که می تواند آنان را در انجام و رسیدن به اهداف خود یاری دهد .

لذا از دلائل موفقیت گروه تروریستی داعش در جذب جوانان غافل و گمراه که به یک آدمکُش و تروریست تبدیل می‌شوند ، میتوان به : 1- تبلیغات رسانه ای 2- صرف پول و هزینه هنگُفت که از سرقت نفت عراق و سوریه و قاچاق بدست می‌آید 3- سرمایه‌گذاری بر روی جوانان بی‌هویت با اعتقادات ضعیف که از مُعتادین ، فرزندان طلاق ، جوانان غربی می‌باشند 4- برگزاری دوره‌های آموزشی فشرده و پیشرفته برای آموزش افراد جذب شده درشبکه های اجتماعی 5- استفاده از زنان و دختران که یکی از ابزارهای کارآمد داعش می‌باشد .

داعش با سرمایه‌گذاری بر نیروی انسانی بدنبال رسیدن به اهداف کلان و مشخص خود است و با سازماندهی آنان در وطن‌های اصلی خود تبدیل به یک نیروی بالقوه برای انجام عملیات‌های تروریستی در داخل همان کشور می‌شوند . بعنوان مثال در حادثه نشریه " شارلی ابدو " چند فرانسوی الجزایری الاصل اقدام به انجام عملیات تروریستی و کشتار اعضای نشریه زدند یا در لیبی اعضای و گروه داعش شاخه لیبی دست به جنایت سَر بُریدن زدند و همچنین در اردن ، لذا داعش با جذب نیروی انسانی در اقصی نقاط جهان بدنبال تربیت نیرو در کشورهای اصلی آنان می باشد تا در موقع لازم از آنها استفاده نماید .

لذا تهدیدات داعش علیه ایتالیا ، فرانسه ، بریتانیا . . . و کشورهای اروپائی می تواند جدی باشد چراکه این گروهک تروریستی اعضای تربیت شده و آموزش دیده شده‌ای را در کشورهای اروپائی دارد که در موقع لزوم از آنان استفاده خواهد کرد .

                               

  رضا مهرعطا
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : Momtad2011@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :