موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/19301 :کد

0

مذاکره با قدرت‌های جهانی کار کوچکی نبود

  پنجشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ — ۰۹:۳۳
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -مذاکره با قدرت‌های جهانی کار کوچکی نبود

نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کار جمهوری اسلامی در مذاکرات کار کوچکی نبود و این نشان دهنده یک قدرت سیاسی و توان رویارویی مبتنی بر یک نگاه کارشناسی است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کار جمهوری اسلامی در مذاکرات کار کوچکی نبود و این نشان دهنده یک قدرت سیاسی و توان رویارویی مبتنی بر یک نگاه کارشناسی است.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه خراسان، سید محمدحسن ابوترابی‌فرد شب گذشته (۲۲ مهرماه) در اولین همایش شوراهای اسلامی روسای شهرستان‌های سراسر کشور گفت: اگر به جای مذاکره هسته‌ای در صنعت خودروسازی با قدرت‌های بزرگ دنیا مذاکره می‌کردیم در همان هنگام ورود به مذاکره شکست می‌خوریم.

وی ادامه داد: انسان و جامعه بشری همیشه در تاریخ سرمایه‌هایی داشته و اصولا هر جامعه‌ای که سرمایه بیشتری داشت از جایگاه برتر و اقتدار بالاتر و توانایی بیشتر برخوردار بود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا انسان نسبت به پدیده‌های دیگر از جایگاه بالاتری برخوردار است؟ گفت: این برتری به دلیل برخورداری از یک استعداد و ظرفیتی است که دیگر پدیده‌ها ندارند.

وی عقل، خرد، نفس انسانی و فهم فجور و تقوا را از برترین سرمایه‌های انسانی دانست و افزود: همان طوری که درجه انسان با داشتن این سرمایه‌ها از دیگر مخلوقات بالاتر می شود؛ هر جامعه‌ای که سرمایه بیشتری داشته باشد دارای جایگاه بالاتر است.

ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: در گذشته جایگاه بالاتر به جامعه و کشوری اختصاص می یافت که دارای منابع طبیعی بیشتری بود و به دلیل سرمایه بر دیگران مقدم بود.

 

وی اضافه کرد: نگاه مادی به کشورها و جوامع به دلیل وجود ملت‌هایی که با اینکه ثروت کمی داشتند ولی از توانایی هایی برخوردار بودند به تدریج عوض شد.

 

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در نگاه جدید به جوامع سرمایه نیروی انسانی ملاک قدرت قرار گرفت و این سرمایه‌ای بود که به راحتی مثل سرمایه مادی به دست نمی آمد، بلکه باید مبالغ و امکانات زیادی صرف می‌شد تا نیروی انسانی تربیت شود و این سرمایه یک گوهر گران‌بهاست.

وی با بیان اینکه سرمایه نیروی انسانی محصول انقلاب اسلامی است، گفت: سرمایه اجتماعی بالاتر و مهم‌تر از سرمایه انسانی است.

 

ابوترابی‌فرد افزود: سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد ملی، مدیریت سیاسی با الهام از پشتوانه و مردم سالاری دینی به معنای واقعی کلمه.

وی گفت: کشورهای مختلفی جمهوری و دمکراسی دارند اما نظام مردم سالار که دنیا به آن در مردم سالاری نمره بدهد ندارند و این نشان می دهد که سرمایه اجتماعی راحت به دست نمی آید.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی در پرتو انسان های عالمی چون امام بزرگوار در فاصله کوتاه یک سرمایه اجتماعی بزرگی چون جمهوری اسلامی را خلق کرد که دارای پشتوانه مردمی است.

 

 

وی تصریح کرد: این سرمایه اجتماعی باید نهادینه شود و به میزانی که سرمایه اجتماعی ارتقا پیدا کند از تمرکزگرایی به سمت واگذاری کار به مردم حرکت می‌کنیم و این یعنی حضور مردم در اداره کشور بیشتر می شود.

 

ابوترابی‌فرد نقش شوراها را در دستیابی به سرمایه اجتماعی بسیار اساسی دانست و ادامه داد: افزایش نقش شوراها نیازمند ارتقا سطح دانش و مدیریت است، رسیدن به این درک که دولت باید به مسایل حاکمیتی بپردازد و وظایف غیرحاکمیتی را به ملت واگذار کند و برای مسوولیت‌های غیرحاکمیتی سیاست گذاری کند و بر اجرای این سیاست گذاری ها نظارت درست داشته باشد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نقطه مطلوب آن است که شهرداران بر امور غیر حاکمیتی متمرکز باشند و بهتر است بسیاری از حوزه‌ها در خدمات شهری توسط مدیران شهری انجام شود.

 

 

وی ادامه داد: امروزه نگاه این است که با مدیریت متمرکز نمی‌توان کشور را آن گونه که شایسته است مدیریت کرد.

ابوترابی‌فرد با اشاره به نقش شوراهای شهر و روستا، گفت: وظیفه شوراها این است که وظایف خود را به درستی انجام دهند و انسجام و پیوندهای درونی خود را ارتقا ببخشند و تصمیمات علمی و کارشناسی بگیرید نه سلیقه‌ای.

ی با بیان اینکه دولتمردان چندان مایل نیستند اختیارات خود را محدود کنند، افزود: یکی از راه‌هایی که می‌تواند مسیر افزایش اختیارات و راه کاهش تمرکز در کشور را کوتاه کند این است که شوراهای اسلامی بر کارایی خود بیفزاید.

 

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کلان شهرها از زمانی که توسط شوراها اداره شدند کارایی و خدمات آنها افزایش پیدا کرده است.

وی در پایان با اشاره به تصمیم اخیر مجلس درباره نحوه تایید صلاحیت شوراهای اسلامی گفت: هیات رییسه مجلس به اتفاق این موضوع را قبول ندارد.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :