موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رسانه

a/1940 :کد

0

نسبت به معاونت سیاسی جدید صدا و سیما امیدواریم

  پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۱:۱۴
تعداد بازدید : ۵۱۶   
 تحلیل ایران -نسبت به معاونت سیاسی جدید صدا و سیما امیدواریم

در دوره مدیریت جدید با تغییراتی که در حوزه معاونت سیاسی اتفاق افتاده می شود امیدوار بود که صداوسیما متعادل تر و منطقی تر با دولت برخورد کند.

محمد رضا صادق، مشاور رسانه ای رئیس جمهور گفت: در دوره مدیریت جدید با تغییراتی که در حوزه معاونت سیاسی اتفاق افتاده می شود امیدوار بود که صداوسیما متعادل تر و منطقی تر با دولت برخورد کند. ما هنوز برخی جنبه های منفی را در خروجی صداوسیما می بینیم که آثار اقدامات مثبت صداوسیما را هم کمرنگ می کند. انتظار این است که رسانه ملی به نظر مردم احترام کامل بگذارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت متن گفت وگو محمد رضا صادق با روزنامه خراسان به شرح زیر است:

ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید اگر اجازه بدهید اولین سوالمان، صریح ترین سوال باشد! طی چند هفته اخیر برخی چهره های سیاسی ادعا کرده اند دولت اقدامات انتخاباتی خودش را کلید زده، نظر شما چیست؟

شما یک مورد از اقدامات انتخاباتی دولت را نام ببرید!

ما که نگفتیم! برخی افرادی که اتفاقاً به لحاظ سیاسی به دولت هم نزدیک هستند، این موضوع را مطرح کردند. مثلاً آقای مرعشی گفتند آقای نوبخت عملاً وارد فاز انتخابات شده اند.

در برخی رسانه ها می بینیم بعضی افراد این مسئله را مطرح می کنند. اما این دولت، دولت قانون مداری است. تأکید مکرر دکتر روحانی در همه مسائل از جمله انتخابات این است که متن قانون اجرا بشود.

نگاه دولت به قانون چگونه است؟ آیا دولتی ها مطلقا وارد انتخابات نمی شوند یا تحت لوای نام حقیقی شان فعالیت انتخاباتی دارند؟

مسلم است که هر کس گرایشات سیاسی خاص خودش را دارد؛ اما تمام افراد دولتی در جایگاه مسئولیتی که دارند خارج از وظایف و تکالیف قانونی اقدامی انجام نمی دهند.

یکی دیگر از سوالاتی که مطرح است نگاه دولت به مدیریت جدید صداوسیماست، با توجه به این که رئیس جمهور چندبار نسبت به انعکاس دستاوردهای دولت در صداوسیما در دوره مدیریت مهندس ضرغامی گله داشتند.

در دوره مدیریت جدید با تغییراتی که در حوزه معاونت سیاسی اتفاق افتاده می شود امیدوار بود که صداوسیما متعادل تر و منطقی تر با دولت برخورد کند. ما هنوز برخی جنبه های منفی را در خروجی صداوسیما می بینیم که آثار اقدامات مثبت صداوسیما را هم کمرنگ می کند. انتظار این است که رسانه ملی به نظر مردم احترام کامل بگذارد.

به نظر شما این روند ادامه پیدا می کند؟

به نظر می رسد در بررسی و پالایش هایی که در حال حاضر در صداوسیما در حال انجام است، بتوان به ساختاری متناسب با ساختار سیاسی در خور شأن رسانه ملی رسید.

فارغ از این که صداوسیما در تبیین اقدامات دولت چگونه عمل کرده، به نظر می رسد بخشی از ظرفیت رسانه ای خود دولت هم در این زمینه غفلت کرده است. مثلاً در بعضی مواقع وارد جنگ های زرگری با منتقدین شده است.

من قبول دارم دولت در تبیین خدمات و اقداماتش خیلی مؤثر عمل نکرده است. شاید یک دلیلش هم ورود غیرضروری به برخی پاسخ گویی ها و جدال ها بوده است. مشکل اینجاست که برخی جریانات با عملیات روانی و تقطیع سخنان دولتمردان سعی در ایجاد این درگیری ها دارند.

به نظر می رسد ادبیات برخی مسئولین هم بعضاً به کمک این جریان آمده است، مثلاً سخنان برخی اعضای کابینه نسبت به مفاسد اقتصادی در پاره‌ای موارد دچار ایراداتی است که موجب سوء استفاده جریان سیاسی رقیب و سوء برداشت مخاطب می شود.

مثلاً؟

مثلاً عبارتی که آقای دکتر جهانگیری در مورد بزرگترین فساد قرن به کار بردند، یا جمله ای که از قول دکتر نوبخت مطرح شد مبنی بر این که در دولت قبل 700 میلیارد دلار خورده شد؟

ببینید! یک رسانه ای تیتر زده که آقای نوبخت گفته 700 میلیارد دلار را قورت دادند، یک آب هم روش! در حالی که ادبیات آقای نوبخت اصلاً این نبوده است؛ بحث بر سر میزان درآمد ارزی بوده که کشور در دوره 8 ساله گذشته داشته است. یا عبارتی که از آقای جهانگیری نقل کردید به این شکل بوده که ایشان درخواست پیگیری کردند و گفتند اگر این فساد به این شکلی که می گویند اتفاق افتاده باشد، جزو فسادهای بزرگ کشور ما محسوب می شود.

به عنوان سوال آخر عده ای معتقدند در عملکرد رسانه ای دولت در حوزه دیپلماسی عمومی علی الخصوص انعکاس نامه رهبری توسط سفارت خانه ها ضعیف بوده است. دولت در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟

این سایت ها در برخی از کشورها مشغول فعالیت در چهار، پنج زبان هستند. چندین ابلاغیه از سوی وزارت امور خارجه به تمامی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در سراسر دنیا با ترجمه‌های گوناگونی ارسال شد و اقدامات تکمیلی دیگری مانند برگزاری همایش و دوره‌های آموزشی انجام شده تا پیام ایشان به درستی به گوش جهانیان برسد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :