موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی خودرو

a/19497 :کد

زیان های ملی ناشی از صنعت خودرو در کشور

ناصر محمدي

  جمعه ۲۴ مهر ۱۳۹۴ — ۱۶:۴۱
تعداد بازدید : ۸۰۰   
 تحلیل ایران -زیان های ملی ناشی از صنعت خودرو در کشور

ازمحصولات بی کیفیت و فاقد استاندارد در صنعت خودرو کرد.

بسمه تعالی


 

دردنیای رقابت کنونی جهان و با گسترش علم و فناوری به ویژه درعصر ارتباطات و کاربرد گسترده از شبکه های مجازی و اجتماعی دیگر نمی توان با ایجاد انحصار مردم را وادار به استفاده ازمحصولات بی کیفیت و فاقد استاندارد در صنعت خودرو کرد. این واقعیتی است که در کشور  وجود دارد و نمی توانیم  آن را نادیده  بگیریم.

همان طور که اخبار و صفحات جراید نقل می کنند  حوادث رانندگی در طول سال منجر به کشته شدن بیش از 18000 نفر از هم وطنانمان می شودکه البته زیانهای جانی و مالی کلانی به کشور تحمیل می کنند.شایان ذکر است که  استاندارد تولید خودرو درجهان و به ویژه در کشورهای ژاپن و آمریکا و آلمان ،به ازای هر 25 نفر کارگر در روز یک خودرو است. درکشور فرانسه این عدد به 30 نفر می رسد و درصنعت خودرو کشورمان ایران به ازای هر 60 نفر کارگر یک خودرو در روز تولید می شود، آن هم با  کیفیتی که نارضایتی بسیاری از مصرف کنندگان را به دنبال دارد. اخیرا اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه دو خودروساز عمده کشور در حال گفتگو و  رایزنی با خودرو سازان خارجی درخصوص تولید خودرو هستند.

البته این موضوع جدیدی نیست و حدود یک سال است که این گفتگو ها ادامه دارد. خودروسازان خارجی برای مشارکت در صنعت خودرو ایران با مشکلات عدیده ای مواجه اند. علی رغم رباتیک شدن عملیات تولید خودرو که در چند سال گذشته صدها ميليون  دلار بابت آن هزینه شده است استاندار تولید خودرو از وضعیت مناسبی برخوردار نیست .به گفته یکی از منابع آگاه، یک شرکت خودرو ساز، مبلغ 2300 میلیارد تومان به بخش خصوصی بدهی دارد و میزان دارایی این شرکت 1900 میلیارد تومان است، با این حال ، مقامات این شرکت درآمار و ارقام خود در تراز مالی سالیانه اعلام سود کرده و به سهام داران سود نشان داده اند.یکی از دلایل عدم استقبال مردم از خرید خودرو در کشور ،پایین بودن قدرت خرید آنان  است .و به این نکته هم باید توجه کرد که قشر خریدار محصولات شركت هاي خودروساز داخلي،قشر متوسط وضعیف جامعه است که البته درصد عظیمی از جامعه را تشکیل می دهند.از یک سو، قیمت بالای محصولات این خودرو سازها که ظاهرا ادعای ضرر هم می کنند و کیفیت پایین آنها  و از سوی دیگر، نبود نوآوری،عدم تمایل مصرف کننده به تعویض خودرو فعلی خود وسود بانکی بالا باعث شده که این گروه از خریداران ترجیح دهند به جای خرید خودرو، پول آن را در بانک سرمایه گذاری کرده و منبع درآمدی داشته باشند.

 

یکی دیگر از دلایل عدم استقبال مردم از تولیدات داخلی این است که قطعات به کار رفته در ساخت خودرو از استاندارد مناسب برخوردار نیستند  و علت آن ، سفارش خودروسازان به کشورچین برای تولید  مختلف قطعات است. حتی بسیاری از قطعات که خارج از استاندارد هستند با قیمتهای پایین از چین خریداری و با برند های شرکتهای معتبر قطعه ساز در کشور از جمله شرکت ایساکو به طور رسمی از طریق گمرگ وارد کشور می شوند . به این ترتیب ، این شرکت ها با استفاده از قطعات نامرغوب چینی و غیر استاندارد ، عملا مردم را فریب داده و به  نوعی حقوق انان تضییع می شود. از حضرت آیت الله جوادی آملی نقل شده است که در شرع اسلام فریب حيوانات اهلي حرام است چه رسد به انسان!

 

 وضعیت تولید خودرو در کشور به وضعیت فاجعه باری در آمده واستفاده از قطعات بی کیفیت و فاقداستاندارد، این صنعت را به ورطه سقوط کشانده است .چندین سال است که صحبت از خودرو ملی می شود. اخیرا موتوری به نام EF7 تولید  شده که آلمان آن را طراحی کرده  و چندصد ميليون دلار هزینه طراحی آن شده و حداکثر استاندارد آن یورو 4 است. در صورتی که اولا استاندارد یورودر آينده اي نزديك  از رده خارج مي شود  و ثانیا دردنیا خودرو ملی معنا و مفهومی به این صورت که ما در ایران به کار می بریم ،وجود ندارد. حالا ما پس از چند دهه به فکر تولید خودروملی افتاده ایم. کشور ترکیه  از امتیاز(لیسانس) معتبرترین خودرو سازان دنیا از جمله فرانسه استفاده کرده  وحداقل ٢٨نوع خودرو روز دنيا تولید و صادر می کند.

 

این عقب ماندگی در تولید استاندارد خوردرو موجب  تحمیل زیانهای ملي به کشور و مردم می شود. ضرورت دارد که دولتمردان ،مجلس و نخبگان و بخش خصوصی همواره تلاش کنند که ضمن رعایت حقوق مردم ، رضایت آنان را که همانا رضایت خداوند متعال است جلب نمایند.

 

تا جای که در عرف جامعه باب شده است که خودروی من شانسی خوب در آمده است ،اين فرهنگ از بين برود ومردم در آينده مطمءن شوند كه خودرويي كه سوار مي شوند حتماً خودروي خوبي است.

 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :