موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/19546 :کد

0

روز بدون عملیات هوایی روسیه در سوریه

  شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ — ۰۰:۵۷
تعداد بازدید : ۳۲۷   
 تحلیل ایران -روز بدون عملیات هوایی روسیه در سوریه

برای نخستین بار در دو هفته اخیر، روسیه روز جمعه عملیات هوایی برای نابودی اهداف تروریست های داعشی در سوریه انجام نداد...

برای نخستین بار در دو هفته اخیر، روسیه روز جمعه عملیات هوایی برای نابودی اهداف تروریست های داعشی در سوریه انجام نداد و رییس اداره عملیات نظامی ستاد کل نیروهای مسلح روسیه فقط به جمع بندی نتایج بمباران های دو هفته اخیر مواضع گروه داعش پرداخت.

به گزارش تحلیل ایران، ژنرال «آندره کارتاپولوف» رییس اداره عملیات نظامی ستاد کل نیروهای مسلح روسیه در جمع خبرنگاران و وابسته های نظامی خارجی مقیم مسکو گفت: هواپیماهای روسی در یک هفته اخیر 46 مقر فرماندهی و 6 کارخانه تولید بمب متعلق به گروه تروریستی داعش را در مناطق مختلف سوریه مورد حمله قرار داده و نابود کردند.
وی ادامه داد: هواپیماهای نیروی هوایی روسیه مستقر در یک هفته اخیر در جریان 394 سورتی پرواز رزمی، 22 انبار مهمات، تسلیحات و سوخت و تدارکات و 272 مرکز تجمع تروریست های داعشی و اردوگاه های آموزشی آنها را منهدم کردند.
مقام روسی ادامه داد: اوضاع سوریه در یک هفته اخیر بسیار تغییر کرده است و این تحولات در وهله اول در نتیجه بمباران مواضع تروریست های داعشی توسط هواپیماهای روسیه رخ داده است.
رییس اداره عملیات نظامی ستاد کل نیروهای مسلح روسیه خاطرنشان کرد: از روز سی ام ماه سپتامبر گذشته هواپیماهای روسی 669 سورتی پرواز ازجمله 115 پرواز شبانه در سوریه انجام داده اند.
وی یادآوری کرد: برای انهدام اهداف مهم تر داعش در سوریه از موشک های کروز دریایی از نوع «کالیبر» استفاده شد.
روسیه یک هفته پیش 26 موشک کالیبر از ناوهای خود در دریای خزر به سوی اهداف تروریست های داعشی در سوریه پرتاب کرد و اصابت این موشک ها به اهداف شناسایی شده ،خسارات سنگینی به گروه تروریستی داعش وارد کرد.
کارتاپولوف گفت: از آغاز عملیات هوایی روسیه در سوریه، 456 مرکز تروریست های داعشی در مناطق مختلف این کشور نابود شده است و اقدامات علیه این گروه موجب انهدام بسیاری از تاسیسات این گروه و اخلال در سیستم تدارکات و فرماندهی آن شده است.
وی افزود: بر اثر بمباران های شدید، تروریست ها عضو داعش روحیه خود را از دست داده و بسیاری از آنها بطور گروهی مواضع این گروه را ترک و فرار می کنند. اعتراضات در میان تروریست ها و اختلافات میان اعضای رده پایین و فرمانده آنها هم افزایش یافته است.
در همین حال «ایگور کونا شنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه در این باره اعلام کرد: اطلاعات تازه به دست آمده فهرست بمباران ها را طولانی تر و شمار پروازهای جنگی را افزایش داده است که تا نابودی موثر مراکز و اهداف تروریستی ادامه خواهد یافت.
مقام روس با تاکید بر اینکه تمامی خاک سوریه و هرجا که تروریست ها حضور داشته باشند با همکاری ارتش این کشور و هماهنگی های اطلاعاتی ضد داعش با کشورهای عراق و ایران، زیر بمباران ها قرار خواهد گرفت، اعلام کرد: تاکنون بیشترین تمرکز انهدام اهداف تروریستی را در اطراف رقه، حسکه، ادلب، دمشق، حما و حلب قرار داده است.
بیشترین هدف انتخابی جنگنده های سوخو، مراکز فرماندهی استتار شده، اردوگاه های آموزشی، مراکز ارتباطات و مخابراتی، انبارهای سوخت و مهمات به عنوان ستون فقرات توان گروههای تروریستی است، به گونه ای که وزارت دفاع روسیه اعلام کرده، بسیاری از تروریست ها به صورت انفرادی و برای فرار از بمباران ها با برجای گذاشتن نفربرها و خودروهای زرهی به علت نبود سوخت، راهی مناطق مرزی ترکیه و اردن می شوند.
با توجه به تاثیر بمباران ها و همزمان عملیات زمینی ارتش سوریه در اطراف حلب، حما و مناطق مختلف دیگر که سبب آزاد شدن شهر «اشتن» شده است، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: هدف مسکو از عملیات تجسسی و همکاری ائتلاف اطلاعاتی ضدتروریستی، ثبات بخشیدن به حکومت قانونی سوریه است.
پوتین روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «روسیه یک» افزود: با برنامه ریزی گسترده و تمرکز نیرو، انتقال تسلیحات، عملیات تجسسی و همکاری ائتلاف اطلاعاتی ضدتروریستی روسیه و سه کشور ایران - عراق و سوریه، مبارزه جدی با داعش را آغاز کردیم و به نتایج بسیار خوبی رسیدیم.
وی تصریح کرد: ائتلاف آمریکایی، اطلاعات خود را درباره تروریست ها بویژه داعش در اختیار مسکو قرار نمی دهد و همزمان ادعا می کند جنگنده های روسی مواضع گروه های میانه رو را هدف قرار می دهند.
کونا شنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز در باره عملیات ضدتروریستی این کشور و سوریه اعلام کرده است که گستردگی عملیات بمباران ها و دقت در هدف گیری ها سبب شده است، گروه های تروریستی بویژه داعش در سوریه به صورت کامل زمین گیر شود و فقط در فکر پنهان شدن و فرار باشند .
از سوی دیگر، تداوم همکاری نظامی و میدانی دمشق و مسکو علیه تروریست ها، سبب شده است ارتش سوریه دوباره در موقعیت تهاجمی قوی قرار گیرد و در پوشش بمباران های جنگنده های روسی، عملیات زمینی را با موفقیت ادامه دهد.
ارتش سوریه در تازه ترین پیروزی، سه شنبه (دیروز) توانست منطقه استراتژیک «تل الاحمر» در حومه شمالی القنیطره واقع در جنوب این کشور را به طور کامل از چنگ تروریست ها خارج کند.
نیروهای ارتش سوریه خسارت های جانی و مالی سنگینی به تروریست های وابسته به «جبهه النصره» در این منطقه وارد کردند و گزارش های گروه های تروریستی در صفحات شخصی شبکه های اجتماعی نیز تایید کننده کشته شدن شماری زیادی از تروریست ها است.
با توجه به اینکه «تل الاحمر» یک نقطه استراتژیک در سوریه است و پنج کیلومتر با نوار مرزی جدا کننده منطقه اشغالی جولان فاصله دارد، تسلط ارتش سوریه بر این منطقه برای قطع ارتباط تسلیحاتی و پشتیبانی گروه های تروریستی با رژیم صهیونیستی بسیار مهم به شمار می رود.
تاثیر میدانی عملیات مشترک ضدتروریستی روسیه و سوریه، وقتی برجسته می شود که کشورهای گروه هفت ضد سوری متشکل از آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، قطر، ترکیه و عربستان چند روز پس از آغاز بمباران ها با صدور بیانیه مشترکی در آنکارا از مسکو خواستند همکاری نظامی با ارتش سوریه و بمباران ها را قطع کند که این توسط روسیه رد شد.
مسکو اعلام کرده است که ائتلاف آمریکایی ضد داعش در بیش از 18 ماه عملیات هوایی برای اینکه اراده ای در برخورد با تروریست ها نداشته، نتوانسته تاثیر میدانی بر جای بگذارد و حتی تا پیش از بمباران های روسیه این گروه توانسته بود مناطق تحت تسلط خود را در سوریه گسترش دهد.
وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت: مجموعه ای از عوامل و دلایل باعث ضعف عملیات ائتلاف چند کشور به رهبری آمریکا شده که نتوانسته به نتایج ضد تروریستی برسد و به همین دلیل از موفقیت بمباران مواضع تروریست ها در سوریه ناخرسندند.
لاوروف چهارشنبه (دیروز) در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسی «N.TV»، افزود: مشاهده عملکرد موثر روسیه در سوریه با بمباران اهداف تروریست ها، ممکن است برای شرکای غربی ناخوشایند باشد بویژه که ائتلاف آمریکایی در طول یک سال نتایج قابل توجهی به دست نیاورده است.
وی ادامه داد: هواپیماهای کشورهای عضو ائتلاف آمریکایی در یک سال گذشته حدود 60 هزار سورتی پرواز در سوریه داشته اند که نیمی از آن رزمی بوده است، اما نتایج محسوسی از عملیات در نابودی تروریست ها مشاهده نمی شود.
لاوروف گفت: شرکای ما از این که نتایج قابل توجهی به دست نیاورده اند، باید بر غرور خود فایق شوند و تصمیم بگیرند که آیا باید بر احساس شایستگی خود ایستادگی کنند یا این که برای رفع هولناک ترین تهدیدهای چند دهه اخیر جهان اقدام کنند.
روسیه همچنین نسبت به رویکرد ضدسوری ائتلاف آمریکایی اعتراض کرده و از بمباران های جنگنده های غربی که زیرساخت های سوریه را نابود می کنند، انتقاد کرده است.
«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه روز سه شنبه در نشست هیات دولت روسیه در این باره گفت: هواپیماهای آمریکایی روز یکشنبه در شهر حلب سوریه یک نیروگاه و ایستگاه توزیع برق منطقه را بمباران کردند و اکنون باید از آمریکایی ها پرسید با چه هدفی مبادرت به بمباران نیروگاه کردند؟ چه کسانی را مجازات کردند؟ و این اقدام چه معنایی دارد؟.
وی گفت: هیچ کس نمی داند هدف این گونه اقدامات آمریکا چیست و ارتکاب اعمال مشابه بمباران نیروگاه حلب که توسط آمریکا صورت گرفته، غیرقابل درک است.
پوتین افزود: ائتلاف آمریکایی اطلاعات خود را درباره تروریست ها بویژه داعش در اختیار مسکو قرار نمی دهد ولی از روسیه انتقاد می شود که اهداف معارضان سوری هدف گیری می شود، در حالیکه درخواست ما برای ارایه اطلاعات از سوی کسانی که از یک سال پیش در سوریه حضور غیرقانونی دارند، بی جواب مانده است.
از سوی دیگر، گزارش های رسمی و خبری نشان می دهد که کشورهای اردوگاه ضدسوری ارسال کمک های گسترده برای بازسازی گروه های تروریستی در سوریه براثر نتیجه نابود کننده بمباران ها، آغاز کرده اند و فقط آمریکا در یک مرحله 50 تن اسلحه و مهمات در اختیار تروریست های تحت پوشش خود قرار داده است.
«اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا به عنوان اصلی ترین کشور کمک کننده تسلیحاتی به تروریست ها در این باره به صورت رسمی اعلام کرد که عوامل تحت حمایت خود را تقویت خواهد کرد و همزمان عربستان اصلی ترین پشتیبان مالی و تامین کننده هزینه تسلیحاتی تروریست ها نیز اجرای این راهبرد را در دستور کار خود قرار داده است.
کارتر جمعه شب در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «مایکل فالون» همتای انگلیسی خود در لندن با تکرار مواضع ضدسوری واشنگتن و همپیمانان خود علیه همکاری نظامی روسیه و سوریه، گفت، حملات هوایی مسکو به جای شکست داعش تنها سبب می شود موقعیت «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه مستحکم تر شود.
کارتر افزوده است: براساس دستور «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا، هدف اصلی واشنگتن این است که نیروهای معارض مقیم خارج در پایگاه هایی در خاک ترکیه و اردن آموزش ببینند و سپس برای شرکت در جنگ داخلی به سوریه اعزام شوند.
تشکل موسوم به ارتش آزاد سوریه از زمان شکل گیری تاکنون و در جریان دریافت کمک های مالی و تسلیحاتی از کشورهای غربی و عربی بوِیژه آمریکا، انگلیس، قطر و عربستان، سرچشمه انشعاب چندین گروه تروریستی تکفیری و افراطی بوده است که در مرحله جدید نیز دریافت کننده اصلی کمک های تروریستی واشنگتن و ریاض خواهد بود.
عربستان در بین هفت کشور ضد سوری بیشترین هراس و نگرانی را از موفقیت کامل بمباران های روسیه علیه مواضع تروریست ها در سوریه دارد، زیرا چندین گروه افراطی و تکفیری در این کشور را زیر پوشش مالی، تسلیحاتی، مالی، اطلاعاتی و همچنین اعزام نیرو قرار داده است.
بیشترین نگرانی عربستان از بمباران های سوریه می تواند سرنوشت گروه موسوم به «جیش الاسلام»باشد که با صرف میلیون ها دلار درآمد نفتی توسط ریاض، برای فعالیت در سوریه سازماندهی شده است.
همزمان با نگرانی های روزافزون عربستان از زودرس بودن نابودی تروریست ها به علت تداوم عملیات هوایی و زمینی روسیه و سوریه، اعلام شد که ریاض درصدد است تحویل اسلحه به گروه های مسلح مورد حمایت خود را افزایش دهد.
شبکه خبری «بی بی سی» با استناد به یک منبع معرفی نشده در دولت عربستان در این باره گزارش داده است: در چارچوب این اقدام گروه های «جیش الفتح» و تشکل «ارتش آزاد » سلاح ضد تانک دریافت می کنند و همچنین احتمال دارد، موشک های زمین به هوا نیز در اختیار گروه های مختلف مورد حمایت ریاض قرار گیرد.
افزون بر اقدامات سابقه دار عربستان در پشتیبانی از تروریست های افراطی و تندرو و برنامه ریزی آمریکا برای اعزام تروریست بیشتر به سوریه، نشان می دهد که اعضای گروه هفت ضدسوری با هدف جبران تلفات انسانی و نابودی تسلیحات و تجهیزات گروه های تروریستی بویژه داعش به آنان کمک خواهند کرد و حتی با دادن موشک های زمین به هوا، در صدد ارائه هشدار به مسکو برای امنیت جنگنده های روسی در جریان انجام عملیات هستند.
با وجود فعالیت گسترده کشورهای ضدسوری در حمایت از گروه های تروریستی تحت پوشش خود، تداوم عملیات زمینی ارتش سوریه و همچنین اعلام روسیه مبنی بر رسیدن جنگنده های پرتحرک سوخو 30 به سوریه برای پیوستن به اسکادران جنگنده های سوخو 24، 25 و 34 در لاذقیه و استفاده از بالگردهای جنگی می 24، بیانگر آن است که همکاری های ضد تروریستی دو کشور بیش از گذشته ادامه خواهد یافت تا همانگونه که مسکو و دمشق اعلام کرده اند، به اهداف نهایی خود برسد.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :