موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/19632 :کد

0

صنایع‌ نباید قربانی جنگ قدرت وزارتخانه‌ها شود‌

  شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ — ۱۴:۰۵
تعداد بازدید : ۲۲۶   
 تحلیل ایران -صنایع‌ نباید قربانی جنگ قدرت وزارتخانه‌ها شود‌

‌دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی با بیان اینکه سلامت صنایع تبدیلی با شناسنامه‌‌دار بودنش مشخص است، گفت: در صنایع غذایی نظام توزیع خود را با روش‌های روز هماهنگ نکرده است که در نهایت آسیب جدی به مصرف

‌دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی با بیان اینکه سلامت صنایع تبدیلی با شناسنامه‌‌دار بودنش مشخص است، گفت: در صنایع غذایی نظام توزیع خود را با روش‌های روز هماهنگ نکرده است که در نهایت آسیب جدی به مصرف کننده می‌رسد.


به گزارش  تحلیل ایران  ، محمدرضا مرتضوی پیش از ظهر امروز در همایش روز جهانی غذا به نقش غذای سالم در راستای توجه به انسان سالم و توسعه پایدار اشاره کرد و افزود: صنعت غذای کشور کوچکترین کاستی و بی‌توجهی را نسبت به سلامت نسل‌های ایرانی برخودش حرام کرده است.

وی با بیان اینکه صنعت غذای کشور به ویژه در حوزه‌های قند و شکر و آرد سابقه یک‌ صد ساله دارد بیان کرد: اکنون 17 درصد مشاغل صنعتی کشور در صنایع غذایی‌ است و 430 هزار شغل در این بخش ایجاد شده است؛ کمتر کشوری در خاورمیانه وجود دارد که در حوزه اصلاح بذر نباتات و رعایت قوانین بهداشتی و استاندارد ورود کرده باشد.

وی تصریح کرد: در صنایع غذایی قوانین و استانداردها بسیار سختگیرانه تنظیم و اجرا می‌شود اما موضوعی که مغفول مانده آن است که همه آن چیز که به دست مردم می‌رسد یا شناسنامه‌دار است و یا بدون شناسنامه، در صورتی که باید سلامت غذا را از مزرعه تا سفره مردم تدوین کرد.

وی با تاکید بر اینکه سلامت صنایع تبدیلی به خاطر شناسنامه‌‌دار بودنش مشخص است اضافه کرد: باید توزیع را هم مد نظر بگیریم زیرا متاسفانه نظام توزیع خود را با روش‌های روز هماهنگ نکرده است که در نهایت آسیب جدی به مصرف کننده می‌رسد زیرا این مسأله می‌تواند فاصله بین قیمت تمام شده درب کارخانه تا مصرف کننده نهایی را کاهش دهد.

مرتضوی تصریح کرد: الان کار به جایی رسیده که برخی دستگاه‌ها ما را تشویق به گران کردن می‌‌کنند اما ما به دلیل کاهش قدرت خرید مردم در مقابل آنها می‌ایستیم و می‌گوییم بیش از این نمی‌توانیم کالا را گران کنیم.

رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی‌ نوک پیکان انتقادات خود را به طور ترجیحی به سمت دولت نشانه رفت و گفت: بدنه دولت آنقدر بزرگ شده که نمی‌توانیم از دخالت‌های دولت مصون باشیم و باید راهی پیدا کنیم که از حداکثر امکانات به نفع سلامت مردم و اقتصاد استفاده کنیم.

وی خطاب به دولتمردان و وزارتخانه‌های مختلف که در برخی موارد تداخل سلیقه دارند، گفت: هرگاه اختلاف بین وزارتخانه ها ایجاد می شود بزرگترین آسیب‌ها به بخش‌های مختلف صنعت می‌رسد و اختلاف بین دستگاه و تقسیم قدرت ما را برای فصل بازارهای بین‌المللی با وجود ظرفیت‌های زیادی که در ایران وجود دارد، باز می‌دارد.

مرتضوی اظهار امیدواری کرد تا با لغو تحریم‌ها در ماه‌های ابتدایی سال آینده شاهد تحول چشمگیری در صنایع کشور باشیم.


/خبرگزاری فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :